Czerwionka-LeszczynyInformacje

Czerwionka-Leszczyny: Śląskie dziedzictwo oczami kobiet

Ruszył nabór do projektu „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” realizowanego przez Stowarzyszenie Ruch Rozwoju Gminy Czerwionka-Leszczyny. Pomysłodawczynią projektu jest dr Monika Glosowitz, badaczka literatury z Uniwersytetu Śląskiego.

„Całkiem sporo ostatnio pisze się o śląskich kobietach. O tym, jakie są, i o tym, jakie nie są. Tymczasem w archiwach i magazynach bibliotek wciąż niewiele jest dzienników, pamiętników, świadectw, wspomnień napisanych przez same kobiety. Właśnie dlatego postanowiliśmy ogłosić konkurs na pamiętniki kobiet z rodzin górniczych terenu Czerwionki-Leszczyn” – podkreśla dr Monika Glosowitz.

Pomysłodawcy projektu poszukują matek, córek, babć i sióstr, kobiet, które zajmowały się wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu, i tych, które również pracowały zawodowo. Tych, które z górnictwem związane są postacią tam pracującego męża, ale i tych, które swoją pracę zawodową wykonują czy wykonywały właśnie w górnictwie i branżach okołogórniczych.

„Chcemy, żeby uczestniczki projektu opowiedziały o swojej codzienności. O radościach i troskach, najważniejszych wydarzeniach w życiu, o pracy domowej i pracy zawodowej. O tym, co dla nich w życiu jest ważne, ale i o tym, czego im brakuje”

– tłumaczy M.Glosowitz.

Dla wszystkich chętnych zorganizowane zostaną warsztaty, podczas których uczestniczki będą mogły skonsultować swoje pomysły i ewentualne wątpliwości, a także wybrać formę swoich opowieści: pisaną bądź mówioną. Swój udział w warsztatach można zgłosić do 23 października. Zgłoszenia można przesyłać na adres: monika.glosowitz@us.edu.pl lub zapisać się telefonicznie, dzwoniąc pod numer 506 944 227.

Z kolei do 12 grudnia można wziąć udział w konkursie na opowieści. Prace konkursowe można przesyłać elektronicznie na adres: archiwumwegla@gmail.com oraz  na adres: Urząd Gminy i Miasta Czerwionka Leszczyny, ul. Parkowa 9, 44-230 Czerwionka-Leszczyny, z dopiskiem: Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych.

Autorki wszystkich zakwalifikowanych tekstów otrzymają dyplomy oraz nagrody. W ramach projektu przewidziana jest również sesja zdjęciowa bohaterek projektu, którą zrealizuje Arkadiusz Wiwatowski.

Zachęcamy do udziału i ocalania wyjątkowego śląskiego dziedzictwa.

Projekt finansowany jest z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

info: czerwionka-leszczyny.pl