Ciekawostki z ...Czerwionka-LeszczynyInformacjeMiasto i Gmina Czerwionka-Leszczyny

Czerwionka-Leszczyny: Kraina olbrzymich paproci w Przegędzy

Długosz królewski (Osmunda regalis) jest jedynym w Europie przedstawicielem bardzo starej rodziny długoszowatych (Osmundaceae), znanej już z karbonu, około 300 milionów lat temu. W Polsce ta paproć jest zaliczana do kategorii roślin rzadkich, ponieważ na terenie kraju występuje jedynie około 130 naturalnych stanowisk. Z tego powodu jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. Co istotne, stanowiska długosza królewskiego nie mogą być umyślnie niszczone ani uszkadzane podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej lub rybackiej.

Długosz królewski słynie przede wszystkim z okazałego wyglądu i możliwości osiągania imponujących rozmiarów, co prawdopodobnie zainspirowało nadanie mu polskiej nazwy. W 1995 roku Oskar Michalik, pasjonat przyrody z Rybnika, po trzech miesiącach żmudnych poszukiwań odnalazł uznane wcześniej za historyczne bogate stanowisko długosza królewskiego. Składało się ono z 14 kęp i znajdowało się na terenie leśnictwa Szczotki w Przegędzy, w gminie Czerwionka-Leszczyny, na obszarze Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

Pomimo upływu kilkudziesięciu lat od dokonania tego znaleziska, długosz królewski nadal występuje w tym miejscu. Co więcej, jedna z kęp osiągnęła znaczne rozmiary, a niektóre jej liście mają około dwóch metrów wysokości, co można zobaczyć na jednym z zamieszczonych poniżej zdjęć. Odkrycie Oskara Michalika było ważnym wydarzeniem dla ochrony przyrody w regionie, a ciągła obecność długosza królewskiego na tym stanowisku potwierdza jego wartość jako unikatowego składnika lokalnej flory.

Fot. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *