Czerwionka-Leszczyny: Konferencja „Wokół Tragedii Górnośląskiej 1945”
18 lutego w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyła się konferencja „Wokół Tragedii Górnośląskiej 1945”. Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce sprawowana w intencji górników KWK „Dębieńsko” deportowanych do Rosji Sowieckiej w 1945 roku, ich rodzin i wszystkich ofiar Tragedii Górnośląskiej.
– „Jesteśmy dziś w przededniu osiemdziesiątej rocznicy Tragedii Górnośląskiej. Nasze spotkania za cel stawiają sobie dwie kwestie – pochylenie się nad wydarzeniami z 1945 roku, ale także poszukiwanie sposobów i form przypominania o nich” – podkreślił Janusz Wencel ze Stowarzyszenia Tragedii Śląskiej 1945, otwierając niedzielną konferencję.
– „Dzisiejsze wydarzenia – uroczysta msza święta oraz konferencja dają wyraz pamięci o Tragedii Górnośląskiej. Na terenie Czerwionki-Leszczyn znajduje się kilka miejsc poświęconych jej ofiarom i przypominających o tych strasznych wydarzeniach. Tablice upamiętniające Tragedię Górnośląską znajdują się w Palowicach, Dębieńsku, Leszczynach czy Książenicach” – powiedział Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski – „Rok 1945 zapisał się na kartach historii jako rok wolności dla Polski. Nie możemy jednak zapomnieć, że dla Śląska to z kolei straszne wydarzenia związane z Tragedią Górnośląską, która dotknęła ponad 90 tysięcy osób. Musimy zrobić wszystko, żeby pamięć o nich nigdy nie uległa zamazaniu” – dodał.
Burmistrz złożył również podziękowania na ręce wszystkich osób angażujących się w działania mające na celu upamiętnienie ofiar Tragedii Górnośląskiej.
Prelekcję dotyczącą Tragedii Górnośląskiej wygłosił Bartłomiej Warzecha z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Po zakończeniu prelekcji uczestnicy konferencji wzięli udział w dyskusji dotyczącej wydarzeń z 1945 roku i działań mających na celu upowszechnienie wiedzy o nich.
Mianem Tragedii Górnośląskiej określa się wydarzenia po wkroczeniu na teren Górnego Śląska armii sowieckiej, podczas których miały miejsce aresztowania, internowania, osadzenia w obozach koncentracyjnych oraz masowe wywózki mieszkańców Górnego Śląska do ZSRR. Liczba bezpośrednich ofiar Tragedii Śląskiej jest trudna do zweryfikowania, według ustaleń historyków przyjmuje się, że podczas tych wydarzeń zginęło kilkadziesiąt tysięcy Ślązaków.
W wydarzeniu uczestniczyli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Radni Rady Powiatu: Irena Woźnica oraz Eugeniusz Adamiec, przedstawiciele Stowarzyszenia Tragedii Śląskiej 1945, katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Wspólnoty Śląskiej „Ciosek”, Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa Koło Terenowe Dębieńsko – organizatorzy konferencji, księża parafii z terenu Czerwionki-Leszczyn, zaproszeni goście oraz mieszkańcy.
Info: UMiG Czerwionka-Leszczyny