Czerwionka-LeszczynyInformacjeKultura i rozrywkaMiasto i Gmina Czerwionka-Leszczyny

Czerwionka-Leszczyny: Karol Godula, Joanna Gryzik oraz Antoni Gemander, Emilia Lukas – co ich łączy?

W czwartek, 10 października w leszczyńskim zameczku odbyło się drugie spotkanie z serii „Spotkań z historią najbliższą”, które miało na celu przybliżenie postaci kluczowych dla rozwoju Górnego Śląska: Karola Goduli i Joanny Gryzik. Wydarzenie zwróciło uwagę na powiązania tych osób z Czerwionką-Leszczynami, w szczególności poprzez właścicieli majątku w Bełku: Antoniego Gemandera i Emilię Lukas.

Organizatorem wieczoru literacko-czytelniczego było Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”. Uczestnicy mogli wysłuchać historii Karola Goduli oraz Joanny Gryzik, którą przedstawiła Magdalena Czerner. Fragmenty książek takich jak „Godulowa Saga” Jerzego Buczyńskiego, „Śląski Kopciuszek” i „Pani na Kopicach” Gabrieli Anny Kańtor czytali Mirela Kluczniok, Alina Karaszewska i Mateusz Czerner.

Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał zakładkę do książki oraz folder „Emilia Lukas – co łączy dziedziczkę z Bełku ze śląskim Kopciuszkiem i przemysłowcem Karolem Godulą”, autorstwa Magdaleny Czerner. Publikacja ta jest czternastą wydaną przez Stowarzyszenie i jednocześnie drugą z serii „Zeszyty leszczyńskie”. Foldery zostały także przekazane do Biblioteki Publicznej w Czerwionce oraz jej filii w Bełku.

Dwa dni później, 12 października, odbyła się wycieczka do Bełku, będąca dopełnieniem spotkania. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić drewniany kościół Marii Magdaleny, zabytkowy cmentarz oraz Wzgórze Lukasów. Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” podziękowali Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk za zaproszenie oraz miłą atmosferę, wyrażając chęć na dalszą współpracę.

W wydarzeniu brali udział Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Adam Karaszewski, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach Aleksandra Pietruszewska, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk Michał Stokłosa oraz zaproszeni goście.

Spotkanie i wycieczka zostały zorganizowane w ramach projektu „Spotkania z historią najbliższą”, który został dofinansowany ze środków Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, realizując cele dotyczące kultury, sztuki oraz ochrony dziedzictwa narodowego w 2024 roku.

Info: UMiG Czerwionka-Leszczyny