Czerwionka-Leszczyny: Jubileusz 45-lecia twórczości artystycznej Czesława Żemły
Wczoraj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbył się koncert z okazji jubileuszu 45-lecia twórczości Czesława Żemły.
„Od jakiego momentu liczy się 45-lecie, które dziś świętuję? To 1978 rok – data kiedy po kilku latach na stałe wróciłem do Czerwionki i zapisałem się do Klubu Malarzy Nieprofesjonalnych”- mówił Czesław Żemła witając zgromadzonych gości – „Całe moje życie to ciągła ekscytacja każdym jego dniem i chwilą. Jeżeli zaś mówimy o mojej twórczości – to Wy, jej odbiorcy, jesteście współautorami wszystkich moich dokonań i sukcesów. Za to Wam serdecznie dziękuję”- dodał.
„Dzisiejszy jubileusz to święto wyjątkowego artysty. W imieniu władz samorządowych Gminy i Miasta Czerwionki-Leszczyny dziękuję naszemu jubilatowi za to, że 45 lat temu trafił do naszej małej ojczyzny, żeby to tu tworzyć i spełniać się. Czesław Żemła w swojej twórczości kultywuje to, co jest najważniejsze dla Czerwionki-Leszczyn – tradycje, zwyczaje i gwarę. Dziś na Twoje ręce składam najlepsze życzenia – wytrwałości, siły, zdrowia, wszelkiej pomyślności i chęci do tego, abyś nadal mógł robić to, co sprawia Ci radość” – podkreślił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski
Życzenia na ręce Czesława Żemły złożyli również zaproszeni goście.
W wydarzeniu udział wzięli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Pełnomocnik Burmistrza ds. społecznych Aleksandra Chudzik, Skarbnik Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Zbigniew Wojtyło, radni miejscy i powiatowi, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Mariola Czajkowska, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach Aleksandra Pietruszewska, przedstawiciele Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czerwionce-Leszczynach, chórów parafialnych, kół gospodyń wiejskich, zespołów artystycznych i śpiewaczych oraz zaproszeni goście.
Czesław Żemła od 45 lat związany jest z amatorskim ruchem artystycznym – początkowo w Domu Kultury Kopalni Węgla Kamiennego „Dębieńsko”, a następnie w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce-Leszczynach. Założyciel śląskiej kapeli i kabaretu podwórkowego „Trzy Ofiary Drogi do Europy” oraz „Kapeli z Naszego Miasteczka”. Sam o sobie mówi – coś tam pisza, rzeźbia, maluja, grom, śpiewom i recytuja.
Jest laureatem blisko stu nagród w konkursach o randze lokalnej, powiatowej, wojewódzkiej, a także ogólnopolskiej zdobytych indywidualnie oraz z „Kapelą z Naszego Miasteczka”, wielokrotnie wyróżnianą również Nagrodami Publiczności podczas Festiwali Kapel Folkloru Miejskiego w Przemyślu, Koronowie, Płońsku, Inowrocławiu, Blachowni, Zawierciu i Poraju, a w latach 90. w Skoczowie i Łaziskach Górnych.
W latach 1993 i 1994 wraz z kapelą i kabaretem podwórkowym „Trzy Ofiary Drogi do Europy” zdobył tytuł Mistrza Humoru Śląskiego podczas Festiwalu Humoru Śląskiego w Rudzie Śląskiej. W 2000 roku wziął udział w Festiwalu Kabaretów Małomiasteczkowych, podczas którego zdobył Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za kultywowanie „mowy ojców” oraz pierwsze miejsce w kategorii piosenka kabaretowa.
W 2004 roku wraz z Kapelą zaprezentował swoją twórczość na „Festiwalu Kultur Świata” w Recklinhausen, na który został zaproszony przez awangardowy berliński teatr Volksbuhne.
W 2008 roku dwie jego piosenki zakwalifikowały się do Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Kabaretowej w Ostrołęce, a kolejne dwukrotnie do finału Konkursu Piosenki im. Kazimierza Grześkowiaka.
Jest wielokrotnym laureatem pierwszych miejsc w konkursach gawędziarskich w Rybniku i Wodzisławiu, dwukrotnym zwycięzcą Wojewódzkiego Przeglądu Piosenki Patriotycznej w Myszkowie oraz trzykrotnie wyróżnionym w konkursie organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Mikołowie „Napiszmy to po naszymu”.
60 jego piosenek z uznanymi wartościami etnograficznymi stanowiło kanwę pracy licencjackiej oraz pracy magisterskiej wyróżnionej i nagrodzonej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
W Czerwionce znajdują się jego rzeźby – świętych Cyryla i Metodego, Karolinki, Skarbnika, św. Floriana i rabczyka Ramży, natomiast przed Domem Kultury w Niedobczycach można podziwiać rzeźby rodziny Niedobów.
Czesław Żemła jest również przewodnikiem po czerwieńskich familokach w obrębie Zabytkowego Osiedla Patronackiego kopalni „Dębieńsko” oraz uczestnikiem spotkań z młodzieżą szkolną i przedszkolną.
Na kanale serwisu internetowego YouTube można obejrzeć cykl filmów z jego udziałem pt. „Znane i Nieznane”, w których zachęca do odwiedzenia ciekawych turystycznie miejsc na terenie gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny. Jest pomysłodawcą nazwy ronda w Czerwionce, projektu graficznego Medalu 60-lecia nadania praw miejskich Czerwionce i Leszczynom oraz projektantem i corocznym wykonawcą statuetki „Złotego Cygara” – nagrody Grand Prix przyznawanej w Międzynarodowym Konkursie Poetyckim „O Złote Cygaro Wilhelma”. Jest scenarzystą i realizatorem zwycięskiego spotu reklamowego „Czekamy na Was” w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną.
Warto podkreślić, że w tym samym konkursie brały udział Zamek Królewski na Wawelu i Zamek Królewski w Warszawie. Ponadto jest finalistą ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Teatru Rozrywki w Chorzowie na piosenkę poświęconą powstaniom śląskim.
Info: Gmina Czerwionka-Leszczyny