Czerwionka-Leszczyny: Co czytają mieszkańcy gminy?
Czytelnictwo w Bibliotece Publicznej od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Obecnie aktywnych jest niespełna 6000 czytelników. Wśród nich najbardziej zaczytaną grupą są dorośli w wieku 25-44 oraz dzieci w wieku 6-12 lat.
Najstarszy czytelnik regularnie odwiedzający Bibliotekę ma 91 lat, a najmłodszy zapisany czytelnik ma 2 latka.
Największą popularnością cieszy się wypożyczanie książek tradycyjnych. W ubiegłym roku mieszkańcy łącznie wypożyczyli 122505 woluminów i 187 audiobooków, które szczególnie ważne są dla czytelników niedowidzących mających problemy ze wzrokiem.
W ubiegłym roku czytelnicy mieli także dostęp do platformy książek elektronicznych – empik go, oraz dzięki wsparciu Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku do platformy legimi.
Biblioteka większość książek kupuje na życzenie czytelników, którzy kontaktują się z placówką za pomocą komunikatora Messenger, wysyłając e-maile lub proponując zakup konkretnych tytułów pracownikom wypożyczalni.
Najczęściej wypożyczanymi tytułami dla dorosłych były:
1. Nic piękniejszego od miłości / Agata Przybyłek
2. Bój jeden wie / Anna Stachowiak
3. Ostatni dymek / Maria Czubaszek
4. Cienie / Wojciech Chmielarz – pisarz
5. Inkub / Artur Urbanowicz – polski autor grozy
Najmłodsi czytelnicy upodobali sobie serię o przygodach bystrej kotki „Kici-Kocia” Anity Głowińskiej oraz książki do nauki czytania, Elementarz Mariana Falskiego po kilku latach przerwy znów cieszy się dużą popularnością.
W 2023 roku odbyło w bibliotece i jej filiach bibliotecznych łącznie mniejszych i większych 77 wydarzeń kulturalnych, w których wzięło udział 2110 osób. Wśród nich były spotkania z pisarzami, ilustratorami, warsztaty czytelnicze i lekcje biblioteczne.
Biblioteka odnotowuje wzrost zakupu nowości wydawniczych. W 2023 roku zakupiono łącznie z audiobookami 2870 publikacji. Literatura dla dorosłych: 1937 woluminów, literatury dla dzieci: 721 woluminów, literatura popularno-naukowa: 244 woluminów.
Dyrektor Biblioteki Aleksandra Pietruszewska zachęca do czytania i podaje: „Już dawno udowodniono, ze ludzie, którzy czytają są atrakcyjniejsi, łatwiej im znaleźć dobrą pracę. Czytanie sprawia, że jesteśmy bardziej kreatywni i pozytywnie wpływa na kształtowanie naszej osobowości. Dla niektórych czytanie jest pasją, dla innych edukacją, pracą, jeszcze dla innych terapią. A dla czytelnika, który w 2023 r. wypożyczył najwięcej książek – 126 woluminów czytanie z pewnością jest pasją oraz stylem życia”.
Info: MiG Czerwionka-Leszczyny