Ciekawostki z ...Region

Ciekawostki: NIE POZWÓL, BY UDAR SŁONECZNY ZEPSUŁ CI URLOP

Upały nie odpuszczają! Ale na taką słoneczną pogodę czekamy cały rok. Ale wraz z wysokimi temperaturami rośnie zagrożenie udarem słonecznym. Przeczytaj, jak uniknąć problemów będących efektem zbyt długiego wystawiania ciała na promienie słoneczne.
Panuje przekonanie, że udar przytrafia się nierozważnym plażowiczom, tymczasem kłopoty z nim związane mogą być konsekwencją przejażdżki rowerem, rejsu statkiem, czy spaceru po starówce jednej z europejskich stolic. A udar słoneczny może przytrafić każdemu, nawet nie wyjeżdżającym zapracowanym mieszkańcom naszych śląskich miast.

Udar słoneczny to stan chorobowy wywołany działaniem promieni słonecznych na ciało człowieka. W wyniku bezpośredniego wpływu promieni ultrafioletowych na organizm dochodzi do jego przegrzania, a nadmiar ciepła powoduje podrażnienie opon mózgowych i mózgu. Objawy udaru słonecznego mogą pojawić się nawet 6 do 8 godzin po zejściu ze słońca. Do głównych objawów udaru zaliczamy bardzo silne bóle i zawroty głowy, gorączkę, dreszcze, ogólny niepokój, suchość skóry, zwiotczenie mięśni, mroczki przed oczami, nudności, a nawet wymioty.

Każdy z nas jest inny, stąd też posiada inną odporność na wysoką temperaturę i promienie słoneczne. – Przebywając w tych samych warunkach jesteśmy narażeni na udar w różnym stopniu. Podobnie jest z powrotem do zdrowia – wyjaśnia doktor Joanna Brückner, lekarka z NZOZ Puls-Med.

Jak postępować w przypadku udaru słonecznego?
Osoba, u której wystąpiły, z reguły nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z dolegliwościami. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wiedzieli, jak jej pomóc. – Po pierwsze należy usunąć chorego ze słońca i zapewnić lepsze chłodzenie ciała poprzez rozluźnienie ubrania. Następnie warto zastosować chłodne, mokre okłady głównie na głowę i kark oraz podać zimne płyny w małych porcjach. Gdy stan się nie poprawia wzywamy lekarza – mówi lekarka z rybnickiej przychodni Puls-Med.

Lepiej zapobiegać
Zamiast testować własną wytrzymałość na słońce, lepiej odpowiednio przygotować się na słoneczne dni. Jeśli chodzi o ubranie, to zaleca się lekkie i przewiewne, najlepiej w jasnych kolorach. Trzeba pamiętać o ochronie głowy i karku, dlatego czapka, czy słomkowy kapelusz powinien być obowiązkowym elementem garderoby. Lekarze zalecają regularne nawadnianie organizmu (nawet do 4 litrów na dobę) i unikanie promieni słonecznych w godzinach między 11 a 16. Szczególna uwagę powinniśmy zwrócić na dzieci oraz osoby starsze, które gorzej radzą sobie z przegrzaniem organizmu.

 

Foto: Na udar słoneczny narażone są głownie dzieci, dlatego warto pamiętać o stosownym nakryciu głowy.

 

 

Beata Kopczyńska

Fundacja Puls-Med Blisko Ciebie