Byliśmy na treningu z mistrzem.
W Knurowie coraz bardziej popularne stają się sporty walki.
Byliśmy na zajęciach w Fight Clubie gdzie trening prowadził brązowy medalista ostatnich mistrzostw świata w Brazylijskim Ju- Jitsu z Paryża Paweł Bańczyk.
Uczestnicy treningu nie mieli taryfy ulgowej, trener jest bardzo wymagający, sama rozgrzewka to już był swego rodzaju rytuał, każdy wiedział dokładnie co ma robić, później był czas na trening graplerski i naukę chwytów.
Oprócz zajęć w Knurowie Paweł Bańczyk prowadzi zajęcia w Gliwicach w BJJ Factory oraz dojeżdża do Sosnowca.
Trening trwa praktycznie od rana do wieczora i pochłania cały praktycznie czas Pawła. Taka jest cena sukcesu.
W wyniku przeobrażeń w sztukach walki do jakich doszło pod koniec lat 80 i na początku lat 90 powołany został w 1993r. do życia Polski Związek JuJutsu/Ju Jitsu a działający obecnie pod jedną nazwą Polski Związek Ju-Jitsu zwany w skrócie PZJJ.
Paweł Bańczyk ma już spore sukcesy. Na jego koncie są 2 tytuły mistrza Polski (2011 i 2014) oraz wicemistrzostwo Europy(2013). Dzięki nim zyskał spore uznanie związku i pojechał na mistrzostwa świata. Czy BJJ będzie dyscypliną olimpijską na igrzyskach w Rio de Janeiro? Dobrze by było, mielibyśmy możliwość kibicować Pawłowi.
NA CZYM POLEGAJĄ OWE DWIE ODMIANY SPORTOWE JU-JITSU?
Duo-System – ma on na celu zaprezentowanie obrony przed z góry zaplanowanymi atakami, które podzielone są na cztery grupy. Sposób obrony zależy od zawodników. Rywalizacja odbywa się pomiędzy dwoma parami. Pierwsza para zakłada pasy czerwone a druga para pasy białe. Jury składa się z pięciu licencjonowanych sędziów. Sędziowie na polecenie Sędziego Maty podnoszą do góry tablice z przyznanymi punktami i na jego polecenie odkładają je. Każdy z członków Jury może przyznać od 0 do 10 punktów. Najwyższe i najniższe noty nie są brane pod uwagę. Sędziowie biorą przede wszystkim do oceny atak i początek obrony, postawę, efektywność, szybkość, kontrolę i realność demonstrowanych technik.
Fighting System – tutaj walka toczy się w sposób kontaktowy pomiędzy dwoma zawodnikami (oznaczonymi także pasami: czerwonym i białym) przy pomocy technik dozwolonych to jest;
1. uderzeń i kopnięć powyżej pasa
2. rzutów.
3. walki w parterze przy pomocy dźwigni, duszeń, trzymań.
Walka prowadzona jest na macie przez Sędziego Maty i dwóch Sędziów Pomocniczych. Decyzje podejmują większością głosów i są to decyzje niepodważalne. Sędziowie poprzez uniesienie ręki oznaczonej rękawem białym lub czerwonym przyznają odpowiedniemu zawodnikowi wazari lub ippon, a także sygnalizują przewinienia zawodników, którzy mogą zostać ukarani punktami karnymi.
Bez znajomości Brazylijskiego Ju-Jitsu zawodnicy MMA mają nikłe szanse na zrobienie kariery.
Jedna z walk Pawła:
https://www.youtube.com/watch?v=IRuRz-dNJGM