Bajka na niespokojny sen – prośba o wsparcie
Jestem kierownikiem produkcji filmu krótkometrażowego pt.”Bajka na niespokojny sen”, który kręciliśmy w Knurowie w sierpniu br. Organizujemy zbiórkę , która pozwoli nam ukończyć prace nad projektem i zaprezentować go szerszej publiczności. Zbiórka prowadzona jest na portalu polakpotrafi.pl i każda wpłacona przez ludzi złotówka się liczy – może akurat ktoś zdecyduje się nas wesprzeć ?
Natalia Włodarczyk
O projekcie
„Bajka na niespokojny sen” to krótkometrażowy film dyplomowy Nawojki Wierzbowskiej, studentki Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.
CO TO ZA HECA?
Bohaterką jest ośmioletnia Julia, która przygotowuje się sumiennie do Pierwszej Komunii Świętej. Jej największym marzeniem jest zostać ulubionym uczniem Jezusa Chrystusa, jak Jan Ewangelista. Mimo usilnych prób wciąż ma wrażenie, że jest mu zupełnie obojętna. Rodzina również nie zwraca na nią uwagi.
„[…] niebie jest większa radość z jednego zagubionego grzesznika, który się opamięta i wróci do Boga, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu prawych, którzy nie zbłądzili”
Wszystko zmienia się, gdy babcia Julki, próbując nawrócić na właściwą drogę starszą i bardziej niegrzeczną ze swoich wnuczek , opowiada przypowieść o zagubionej owcy. W swoim naiwnym dziecięcym rozumowaniu Julka interpretuje historię zbyt dosłownie myśląc, że Jezus bardziej pokocha nawróconego grzesznika, niż posłusznych i sprawiedliwych. Zdesperowana dziewczynka postanawia więc nagrzeszyć by zdobyć uwagę Jezusa.Jednak, odmiennie do jej oczekiwań, Jezus nie daje jej upragnionego znaku, a Julka znajduje pocieszenie w świecie własnych fantazji.
DLACZEGO WARTO WESPRZEĆ TEN FILM?
Powodów, żeby dorzucić swoje trzy grosze do produkcji „Bajki…” jest kilka.
PO PIERWSZE
„Bajka” jest etiudą dyplomową studentki Reżyserii Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, którego tegoroczne niskie dofinansowanie nie pozwala na zapewnienie studentom budżetów wystarczających na zrobienie filmów „na poziomie”. Dlatego też szukamy wsparcia poprzez crowdfunding – żeby móc zrobić DOBRY film- dobrze nakręcony, zmontowany i udźwiękowiony.
PO DRUGIE
„Bajka na niespokojny sen” to wartościowa filmowa refleksja o kształtowaniu się dziecięcej psychiki, o samotności, o pragnieniu, by być kochanym i związanej z tym desperacji, o sile fantazji i opacznym rozumieniu biblijnych metafor, która zasluguje na zaprezentowanie światu.
PO TRZECIE
Nad produkcją „Bajki…” od wielu wielu miesięcy pracuje intensywnie spora grupa osób, którzy uwierzyli w historię o zagubionej w rzeczywistości Julce i postanowili zrobić wszystko, by film ujrzał światło dzienne. Każda złotówka zwiększa prawdopodobieństwo, że nasza praca nie pójdzie na marne.
PO CZWARTE
Językiem filmu jest obraz. Do nakręcenia „Bajki na niespokojny sen” wybraliśmy sprzęt kamerowy , który pozwoli opowiedzieć nam w pełni historię Julki bez koniecznoścni chodzenia na kompromisy i decydowania się na półśrodki. Dlatego też strona wizualna filmu będzie w pełni profesjonalna- do jej wykreowania użyliśmy kamery ARRI Alexa Mini i obiektywów Zaiss Standard Speed. Mimo niskobudżetowego charakteru projektu widz będzie mógł cieszyć się doskonałą jakością obrazu i zaplanowanymi artystycznymi środkami wyrazu, jak w pełnometrażowych fabularnych projektach.
NA CO ZOSTANĄ PRZEZNACZONE ZEBRANE PIENIĄDZE?
Zebrana kwota pozwoli nam na sfinansowanie piątego i szóstego dnia zdjęciowego, na które szkolny budżet nie pozwala. Praca z dziećmi na planie wymaga więcej czasu i cierpliwości niż w przypadku profesjonalnych aktorów, a czas w trakcie realizacji zdjęć to naprawdę pieniądz i to niemały 🙂
Z zebranych pieniędzy sfinansujemy także postprodukcję obrazu – udźwiękowienie, montaż, kolorkorekcję.
NAGRODY
Nagrody trafią do darczyńców wiosną 2018 roku- wtedy też zostanie ukończona postprodukcja filmu.
O TWÓRCACH I ODTWÓRCACH
Nawojka Wierzbowska- reżyserka i autorka scenariusza
studentka czwartego roku WRiTv.Ma na swoim koncie reżyserię kilku etiud fabularnych („Sweet sixty”, „Klementyna”, „Polowanie na jednorożce”) i dokumentalnych ( „Sukienki”, „Nie mów fałszywego świadectwa…”). Nawojka rozpoczęła swoją edukację filmową w Warszawskiej Szkole Reklamy, ukończyła także „Przedszkole Filmowe” prowadzone z ramienia Mistrzowskiej Szkoły Wajdy. Lubi śpiewać i jeździć na rolkach, ostatnio również tyłem.
Robert Lis – autor zdjęć
student piątego roku Realizacji Obrazu na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Operator obrazu w filmie „Specyjał” (2012), „Zdarzyć się mogło, zdarzyć się musiało” (2013), „Do niedzieli” (2014), „Daniel” (2016), „Szczur” (2017), „Nic nowego pod słońcem” (2017). Absolwent Warszawskiej Szkoły Fotografii. Laureat nagrody za najlepsze zdjęcia do filmu „Zdarzyć się mogło, zdarzyć się musiało” na Węgiel Film Festiwal. Filmy, do których realizował zdjęcia prezentowane były na festiwalach całego świata – w Holandii, Meksyku, USA, Czechach, Niemczech, Albanii, Wielkiej Brytanii, Portugalii itd.
Natalia Włodarczyk – kierownik produkcji
studentka I roku Organizacji Produkcji Filmowej na Wydziale Radia i Telewizji w Katowicach. Jako kierownik i asystent produkcji ma na swoim koncie kilka etiud i teledysków. Na co dzień kierownik produkcji w firmie Silvercam Films. Podczas produkcji „Bajki na niespokojny sen” uświadomiła sobie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Zaangażowana całym sercem w powstawanie „Bajki…”, oprócz logistyki projektu uczestniczyła także w pracach koncepcyjnych nad scenariuszem filmu.
JULKA – JUDYTA PAJĄK
BABCIA – ANNA NEHREBECKA
MAMA – EDYTA TORHAN
CHŁOPAK MAMY – TOMASZ SCHIMSCHEINER
SIOSTRA – ZOSIA STELMACH