katowiceNewsyRegion

Archidiecezja katowicka: Pomoc Kościoła dla uchodźców z Ukrainy

foto: Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej

 

Archidiecezja katowicka: Pomoc Kościoła dla uchodźców z Ukrainy

 

We wtorek 1 marca w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z inicjatywy abp. Wiktora Skworca odbyło się spotkanie na temat pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy.

 

Wzięli w nim udział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wicemarszałek Beata Białowąs, a także księża dziekani, osoby konsekrowane, pracownicy diecezjalnego oddziału Caritas, Kurii Metropolitalnej, mediów diecezjalnych. Celem spotkania było ustalenie wspólnej strategii pomocy humanitarnej dla uciekających z objętej wojną Ukrainy.

 

Punkt recepcyjny w centrali Caritas i w seminarium duchownym

W Katowicach w centrali Caritas Archidiecezji Katowickiej przy ul. Wita Stwosza 20 w Domu św. Marcina powstał punkt recepcyjny. Powołał go Wojewoda Śląski przy współpracy z Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Pod tym adresem osoby uciekające przed konfliktem zbrojnym w Ukrainie znajdą pomoc i informacje na temat pobytu w Polsce. – W tym miejscu przybywający Ukraińcy będą mieli zapewniony posiłek, podstawową opiekę medyczną czy miejsce na tymczasowy odpoczynek – mówi ks. Łukasz Stawarz, dyrektor katowickiej Caritas.

– Wielu Ukraińców, którzy przybywają obecnie na granicę mają już pewne kontakty np. z bliskimi, którzy wcześniej pracowali w naszym kraju i wiedzą, gdzie się udać. Pozostałym wraz z Urzędem Wojewódzkim będziemy chcieli znaleźć bezpieczne miejsce schronienia – dodaje Dyrektor.

W związku z ciągle rosnącymi potrzebami kolejny punkt recepcyjny zostanie wkrótce uruchomiony w wyznaczonej części Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego przy ul. Wita Stwosza 17. – Mamy możliwość niezależnego wejścia do seminarium bezpośrednio na poziom sal wykładowych. Jest tam duży, przestronny korytarz, w którym można stworzyć recepcję, a w poszczególnych salach zaaranżować miejsca dziennego pobytu do odpoczynku czy chwili wytchnienia. Jest także kuchnia, więc będzie możliwość wydawania posiłków regeneracyjnych, herbaty, kawy – tłumaczy ks. Marek Panek, rektor WŚSD w Katowicach.

W miarę potrzeb seminarium będzie także w stanie przygotować ok. 50 miejsc noclegowych dla uchodźców. 

 

Struktury kościelne dostępne dla uchodźców

Podczas spotkania w z księżmi dziekanami, osobami życia konsekrowanego oraz przedstawicielami władzy rządowej abp Wiktor Skworc dziękował za okazaną już pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy i jednocześnie zapewnił o pełnej gotowości lokalnego Kościoła w niesieniu pomocy potrzebującym. – Jesteśmy gotowi przekazać do dyspozycji uchodźców infrastrukturę na poziomie archidiecezji. Wszystkie nasze domy rekolekcyjne mogą przyjąć uciekających przed wojną – zadeklarował metropolita katowicki. – Ta sytuacja jest dla nas czasem próby – mówi metropolita katowicki. – Winniśmy wszystkich przybywających objąć duszpasterską troską  (…). Ona już się wyraża w modlitwie o dar pokoju – dodaje.

– Abp Skworc poprosił także, aby tam gdzie będzie to możliwe i  gdy zajdzie taka potrzeba udostępnić także struktury parafialne (salki, domy katechetyczne, wolne lokale i mieszkania) oraz domy zakonne – mówi ks. Tomasz Wojtal, rzecznik prasowy Archidiecezji Katowickiej.

Informacje związane z możliwością przyjęcia uchodźców w poszczególnych parafiach będą zbierane przez centralę katowickiej Caritas. – Dane do kontaktu, liczba osób do przyjęcia, liczba pomieszczeń, deklarowany czas pobytu należy przesyłać do 14 marca na adres e-mail: ukraina@caritas.katowice.pl  Relokacja uchodźców będzie koordynowana przez Śląski Urząd Wojewódzki – zaznacza ks. Wojtal.

 

Zbiórka przed kościołami

W ubiegłą niedzielę i w Środę Popielcową przed kościołami Archidiecezji Katowickiej zostanie zorganizowana specjalna zbiórka. Datki za pośrednictwem Caritas Polska zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.  W najbliższym czasie Caritas uruchomi także zbiórkę towarów w ramach akcji „Paczka dla Ukrainy”.