AKCJA: BEZ NIENAWIŚCI W POWIECIE GLIWICKIM! POKAŻ, ŻE JESTEŚ PRZECIW!
AKCJA: BEZ NIENAWIŚCI W POWIECIE GLIWICKIM!
POKAŻ, ŻE JESTEŚ PRZECIW!
Nawoływanie do nienawiści w Internecie jest przestępstwem, tak samo jak w realu. Hejt, w odróżnieniu od zwykłej, nawet dosadnej krytyki, ma na celu wywołanie negatywnych emocji u adresata, zranienie go, wyśmianie, obrażenie, sprawienie, że będzie mu bardzo przykro. Warto pamiętać, że hejt to nic innego, jak odmiana przemocy z wykorzystaniem: poczty, komunikatorów, stron internetowych, blogów, serwisów społecznościowych, serwisów SMS. Mowa nienawiści uderza szczególnie w młodzież, osoby poszukujące swojej tożsamości, bardzo wrażliwe na krytykę. Dlatego właśnie złośliwe szykany, prześmiewcze szczucie oraz wszelkie obrażające komentarze kierowane w ich stronę wywołują szereg trudnych, negatywnych emocji, tj. wstyd, lęk, poczucie upokorzenia, społecznego odrzucenia. Co możesz zrobić?
Jeżeli dostrzeżesz komentarz lub obrazek, który stanowi mowę nienawiści (w rozumieniu przepisów karnych i cywilnych) to wyślij do administratora strony wiadomość z prośbą o usunięcie takiego wpisu.
Sam nie atakuj i nie wyśmiewaj innych. Jeżeli masz coś skrytykować, to krytykuj konstruktywnie.
Ktoś cię obraża? Nazwij hejtera – HEJTEREM.
Jeśli spotkasz nienawistne komentarze online, nie powinieneś ich upubliczniać –udostępniać, przekazywać dalej; lajkować.
Pokaz innym, że mowa nienawiści nawet jeśli ‘przebiera się za żarty’, wcale nie jest śmieszna, ale krzywdzi i obraża innych ludzi.
Możesz sam poszerzać swoją wiedzę na temat zwalczania mowy nienawiści. Sięgaj do dostępnych publikacji np. „Zobacz, zrozum, zareaguj”, „Nieobojętnik antyprzemocowy”
Możesz pokazać się z jakimś hasłem (np. „nie dla nienawiści” czy „stop hejterom”) na koszulce, torbie lub swoim zdjęciu zamieszczonym w sieci.
Możesz zadzwonić na policję pod numer 997 lub 112, by zgłosić akty nienawiści lub przestępstwo z nienawiści.
Gdy ma to miejsce na ulicy lub w środkach komunikacji miejskiej, warto, a czasem nawet trzeba zapewnić takie wsparcie sobie lub/i osobom pokrzywdzonym.
Możecie w swojej grupie, klasie, szkole wypracować zestaw reguł, które pomogą tworzyć relacje i przestrzeń wolne od hejtu i mowy nienawiści.
Możesz wesprzeć osobę będącą ofiarą ataków (rozmową, informacją, powiedzeniem stop hejterom) lub samemu poprosić zaufaną osobę czy organizację o pomoc.
Gdy znajdziemy się w takiej sytuacji, nie zostawajmy z tym sami.
Pedagog, psycholog, rodzice, przyjaciel, telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (nr 116 111) – ci wszyscy adresaci naszej prośby mają niezbędne narzędzia lub/i wiedzę, by udzielić nam wsparcia i pomocy.
W niektórych sytuacjach najlepsze, co możesz zrobić, to nie reagować na zaczepki i zmienić drogę, pójść w swoją stronę.
Pamiętaj! Kiedy widzisz hejt, wpisz w komentarzu pod nim #jestnaswiecej.
Pomocy udzielają pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Knurowie.