Gliwice: Wokalne zmagania na najwyższym poziomie
Już wkrótce Gliwice ponownie rozbrzmią dźwiękami wyjątkowych głosów, bo przed nami piętnasta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Ludomira Różyckiego. Wydarzenie odbędzie się w dniach 27–29 marca, a w murach Państwowej Szkoły Muzycznej spotkają się młodzi wokaliści z całego kraju, by stanąć do rywalizacji na najwyższym poziomie.
W tegorocznej edycji konkursu weźmie udział ponad 70 uczestników z 24 miast, w tym ze Szczecina, Katowic, Łodzi, Krakowa, Białegostoku, Wrocławia, Warszawy, Zamościa i Nowego Sącza. Młodzi artyści, uczniowie szkół muzycznych drugiego stopnia, zaprezentują swoje umiejętności w repertuarze obejmującym zarówno klasyczne utwory wokalne, jak i kompozycje samego Ludomira Różyckiego, którego twórczość jest głównym motywem wydarzenia.
Rywalizacja rozpocznie się w czwartek, 27 marca, kiedy wystartuje pierwszy etap przesłuchań. Kolejnego dnia jury pod przewodnictwem światowej sławy śpiewaka Wiesława Ochmana zdecyduje, kto przejdzie do drugiego etapu. Finał zaplanowano na sobotę, 29 marca, a o godz. 17:00 nastąpi ogłoszenie wyników i koncert laureatów, który będzie otwarty dla publiczności.
W ramach wydarzenia publiczność będzie miała okazję wysłuchać także wyjątkowego koncertu mistrzowskiego w wykonaniu znakomitej śpiewaczki Urszuli Kryger. Recital odbędzie się 27 marca o godz. 19:00 i będzie niepowtarzalną okazją do obcowania ze sztuką wokalną na najwyższym poziomie.
Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Ludomira Różyckiego ma już swoją długą historię. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1998 roku z inicjatywy prof. dr. hab. Jana Ballarina, śpiewaka i pedagoga, który przez lata pełnił funkcję dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie sprawuje on pieczę nad wydarzeniem jako kierownik artystyczny.
Wszystkie przesłuchania oraz koncerty odbędą się w nowej siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej przy ulicy Księcia Ziemowita. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydent Gliwic Katarzyny Kuczyńskiej-Budki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Info: UM Gliwice