Kraj: Czas na szczepienia, by powstrzymać epidemię
Polska zmaga się z największą od ponad pół wieku falą zachorowań na krztusiec. W 2023 roku liczba przypadków nie przekroczyła tysiąca, a w minionym roku wzrosła aż 35-krotnie, osiągając ponad 32 tysiące zakażeń. Eksperci ostrzegają, że mamy do czynienia z epidemią, której można było uniknąć dzięki szczepieniom.
Krztusiec to choroba niezwykle groźna, szczególnie dla niemowląt i małych dzieci. Początkowo przypomina zwykłe przeziębienie, jednak po około dwóch tygodniach od zakażenia pojawia się uporczywy, duszący kaszel, który może powodować bezdech, niedotlenienie mózgu, a nawet zgon. Powikłania po chorobie mogą obejmować zapalenie płuc, drgawki, zapalenie mózgu prowadzące do trwałego kalectwa, a u dorosłych także zaburzenia snu, omdlenia czy nietrzymanie moczu.
Lekarze alarmują, że obecna sytuacja wynika przede wszystkim z malejącej liczby szczepień. Po pandemii COVID-19 wiele osób zaczęło kwestionować zasadność szczepień ochronnych. Rodzice coraz częściej rezygnują z obowiązkowych szczepień swoich dzieci, obawiając się skutków ubocznych, które zostały nagłośnione w trakcie pandemii.
Specjaliści podkreślają, że takie podejście jest ogromnym błędem. Szczepienia to jedyny skuteczny sposób na ochronę przed krztuścem. Choroba jest wyjątkowo zaraźliwa – jedna zakażona osoba może przenieść bakterię na nawet 17 innych osób. Najbardziej zagrożone są niemowlęta i seniorzy, którzy w przypadku zakażenia mogą nie przeżyć ciężkiego przebiegu choroby.
Według Głównego Inspektora Sanitarnego obecna epidemia to najpoważniejszy kryzys związany z krztuścem od czasu wprowadzenia powszechnych szczepień ochronnych w Polsce. Eksperci apelują o dodatkowe szczepienia dla młodzieży oraz refundację dawek przypominających dla dorosłych.
Kalendarz szczepień przewiduje obowiązkowe szczepienia przeciw krztuścowi dla dzieci, ale dorośli również powinni przyjmować dawki przypominające co dziesięć lat. Szczepienie kobiet w ciąży w trzecim trymestrze zapewnia ochronę zarówno matce, jak i dziecku.
Zdaniem lekarzy szczepionki przeciw krztuścowi są bezpieczne, a ich odrzucenie to niepotrzebne ryzyko. Nieszczepione dzieci są szczególnie narażone na poważne powikłania, które mogą prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu. Szczepienie jest najlepszym sposobem na uniknięcie tych zagrożeń i zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Specjaliści ostrzegają, że bez zwiększenia liczby szczepień końca obecnej epidemii nie widać. Każdy kolejny przypadek to potencjalne zagrożenie życia, którego można uniknąć, podejmując odpowiedzialną decyzję o szczepieniu.
Info: PAP