InformacjeKraj

Kraj: Wsparcie dla poszkodowanych płatników składek po powodzi – wnioski o umorzenie od 6 stycznia

Od 6 stycznia 2025 roku poszkodowani płatnicy składek, prowadzący działalność gospodarczą, pożytku publicznego lub rolniczą na terenach objętych wrześniową powodzią w 2024 roku, będą mogli ubiegać się o umorzenie składek. Warunkiem skorzystania z tej możliwości będzie wykazanie spadku przychodu o co najmniej 40 procent w porównaniu do września lub października 2023 roku. W przypadku osób, które rozpoczęły działalność w 2024 roku, porównanie dotyczyć będzie okresu od września do sierpnia tego samego roku.

Umorzenie obejmie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Płatnicy będą mogli wskazać miesiące od sierpnia do grudnia 2024 roku, za które chcą skorzystać z umorzenia. Składki te nie zostaną uzupełnione przez budżet państwa, co oznacza, że zastosowane zostaną standardowe mechanizmy przewidziane dla tego typu umorzeń. Jak wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, z tej formy wsparcia będą mogli skorzystać również płatnicy, którzy już uregulowali składki za wskazany okres lub mają ustalony nowy termin ich płatności.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku osób opłacających składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, umorzenie może wpłynąć na ich przyszłe prawa do świadczeń z ZUS, ponieważ okres umorzenia nie będzie uwzględniony jako składki opłacone.

Od października 2024 roku przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mogą również korzystać z innych form pomocy, w tym świadczenia interwencyjnego. Dotychczas ZUS wypłacił 120 milionów złotych na ponad 1,3 tysiąca wniosków złożonych przez poszkodowanych, w tym 70 z województwa śląskiego na kwotę 11,6 miliona złotych. W listopadzie weszły w życie zmienione przepisy, które umożliwiają uzupełnienie wypłaconych kwot świadczeń interwencyjnych dla przedsiębiorców, którzy nie mieli zawartych umów ubezpieczeniowych. W ramach tej formy wsparcia ZUS przelał już 8,5 miliona złotych wyrównań.

Dodatkowo przedsiębiorcy mogą ubiegać się o nowy termin płatności składek, rozłożenie ich na raty lub zmianę warunków umowy. W województwie śląskim wpłynęło 90 wniosków o zmianę terminu płatności na łączną kwotę 9,2 miliona złotych. Złożono również pięć wniosków o rozłożenie składek na raty na kwotę 332 tysięcy złotych.

Info: ZUS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *