Kraj: Egzaminy maturalne w nowej odsłonie
Rząd zatwierdził projekt nowelizacji trzech ustaw oświatowych, wprowadzający szereg zmian w przepisach dotyczących systemu oświaty, systemu informacji oświatowej i prawa oświatowego.
Projekt przewiduje istotne modyfikacje, w tym zmiany dotyczące przeprowadzania egzaminów zewnętrznych, takich jak egzamin maturalny i zawodowy. Między innymi, przedłużono możliwość odstąpienia od warunku uzyskania 30% punktów z jednego dodatkowego przedmiotu na maturze, co będzie obowiązywać w latach szkolnych 2024/2025, 2025/2026 oraz 2026/2027.
Nowelizacja zakłada również wprowadzenie funkcji egzaminatora-weryfikatora i operatora pracowni informatycznej, którzy będą odpowiedzialni za zapewnienie wysokiej jakości sprawdzania i oceniania prac egzaminacyjnych. Dodatkowo na salę egzaminacyjną będzie można wnosić urządzenia telekomunikacyjne z aplikacjami monitorującymi stan zdrowia, jak na przykład systemy monitorowania glikemii dla uczniów z cukrzycą.
Wydawcy zostaną zobowiązani do udostępniania cyfrowych wersji wszystkich podręczników zatwierdzonych do użytku szkolnego, w tym podręczników wydanych przed 1 stycznia 2020 r., co ma na celu odciążenie tornistrów uczniów. Nowelizacja zmienia również zasady dopuszczania programów nauczania do użytku w szkole. Programy wychowania przedszkolnego oraz programy obejmujące treści wykraczające poza podstawę programową będą musiały wyraźnie zaznaczać te treści, aby uniknąć nadmiernego obciążenia uczniów.
W ramach projektu przewidziano możliwość wyboru dowolnego języka obcego nowożytnego jako przedmiotu obowiązkowego na maturze. Absolwenci szkół i oddziałów dwujęzycznych będą zobowiązani do zdawania egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego w języku obcym na poziomie dwujęzycznym, jeśli uczyli się go w swojej szkole.
Przewidziane zmiany mają wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu nowelizacji, z wyjątkiem tych, które zaczną obowiązywać na początku roku szkolnego 2025/2026.
Info: PAP