Ciekawostki z ...InformacjeKraj

Kraj: Afera z alkoholem w saszetkach

W środę Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przyjęła rezygnację Piotra Jabłońskiego, dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU), i odwołała go z zajmowanego stanowiska. Decyzja ta zapadła w kontekście afery związanej z wprowadzeniem na rynek alkoholu w saszetkach, które do złudzenia przypominają opakowania musów owocowych, popularnych wśród dzieci i młodzieży.

Piotr Jabłoński, specjalista zdrowia publicznego, pełnił funkcję dyrektora KCPU od jego powstania w 2022 roku. Jest absolwentem studiów podyplomowych z zarządzania w ochronie zdrowia oraz certyfikowanego szkolenia specjalizacyjnego w zakresie terapii i rehabilitacji uzależnień od narkotyków. Doktorat obronił na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, a tytuł magistra zdobył na Uniwersytecie Warszawskim. W lipcu 2022 roku Jabłoński podkreślał potrzebę opracowania kompleksowej reformy systemu leczenia uzależnień, zwracając uwagę, że dzielenie go na poszczególne grupy substancji i uzależnienia behawioralne szkodzi pacjentom.

Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom, powstałe w wyniku połączenia Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oraz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, wydało we wtorek oświadczenie w sprawie sprzedaży alkoholu w opakowaniach przypominających musy owocowe. Centrum uznało tę praktykę za wysoce nieetyczną i zapowiedziało współpracę z Ministerstwem Zdrowia w celu rozwiązania problemu. Zdaniem KCPU, sprzedawanie napojów alkoholowych w opakowaniach kojarzących się z produktami dla dzieci powinno być surowo ograniczone przez bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące pakowania i etykietowania.

Sprawa wywołała również reakcję premiera Donalda Tuska, który we wtorek poinformował o konieczności znalezienia skutecznej metody na zablokowanie procederu związanego z alkoholowymi saszetkami. Premier zapowiedział personalne konsekwencje wobec urzędników, którzy nie wykazali się odpowiednią czujnością, oraz polecił podjęcie natychmiastowych działań, aby przeciwdziałać takim przypadkom w przyszłości.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski, odnosząc się do tej sytuacji, zapowiedział wprowadzenie przepisów, które mają uporządkować sposób oznakowania produktów alkoholowych. Wygląd tych produktów nie może nawiązywać do innych artykułów, zwłaszcza przeznaczonych dla dzieci. Minister podkreślił, że nowe regulacje, oparte na unijnych i polskich przepisach, określą, w jakiej formie napoje alkoholowe mogą być sprzedawane, a ich etykiety będą musiały zawierać bardziej wyraźne informacje o zawartości alkoholu.

Kontrole związane z aferą rozpoczęły się już w środę. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) poinformowała, że w całym kraju przeprowadza kontrole w zakresie oznakowania i opakowania tzw. alkotubek oraz miejsca ich sprzedaży. Do godziny 12:00 inspektorzy przeprowadzili ponad 120 kontroli, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, zostaną nałożone surowe kary finansowe.

Producent saszetek z napojami alkoholowymi, firma OLV, poinformował we wtorek, że cała partia produktów zostanie natychmiast wycofana z rynku, a produkcja zostanie wstrzymana. W oświadczeniu spółka wyraziła ubolewanie, że produkt, mimo iż zgodny z obowiązującymi przepisami, wywołał negatywne skojarzenia. Firma Topaz, która posiada 70 placówek handlowych oraz 60 sklepów franczyzowych, także zdecydowała o natychmiastowym wycofaniu tych produktów z oferty. Podobne działania podjęła sieć POLOmarket.

Premier Donald Tusk, odnosząc się do sprawy, zaznaczył, że odpowiednie działania mają zapobiec powtórzeniu się takich sytuacji. Główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski zapowiedział, że inspektorzy będą prowadzić szczegółowe kontrole w zakładach produkujących alkoholowe saszetki oraz sklepach je sprzedających, zwracając uwagę na podobieństwo opakowań do produktów przeznaczonych dla dzieci.

Działania kontrolne, zarówno w Polsce, jak i w Europie, mają na celu wprowadzenie bardziej rygorystycznych przepisów, aby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości i zapewnić bezpieczeństwo konsumentom, szczególnie najmłodszym.

Info: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *