GliwiceInformacjeRegion

Gliwice: To będzie „serce” Parku Zielonej Energii

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach ogłosiło przetarg na wykonawcę najważniejszej części Parku Zielonej Energii, którym będzie nowoczesny blok energetyczny. W skład inwestycji wejdzie kocioł wielopaliwowy, pozwalający na przetwarzanie lokalnych odpadów, oraz towarzysząca infrastruktura, w tym magazyn ciepła i komin z wieżą widokową. Instalacja, spełniająca najwyższe normy ekologiczne, wyniesie gliwicką energetykę na nowy poziom.

Blok energetyczny, który powstanie przy gliwickiej ciepłowni, będzie miał wysokość 25 metrów. Będzie się składał z parowego kotła wielopaliwowego oraz cylindrycznego magazynu ciepła o pojemności 12 mln litrów. Komin o wysokości 50 metrów zostanie wyposażony w wieżę widokową, z której mieszkańcy Gliwic będą mogli podziwiać panoramę miasta. Inwestycja obejmie również nowoczesne systemy odpylania, odsiarczania i odazotowania spalin, co sprawi, że Park Zielonej Energii nie będzie stanowił uciążliwości dla okolicznych mieszkańców.

W skali rocznej w Parku Zielonej Energii przetwarzanych będzie około 40 tys. ton odpadów komunalnych, co pozwoli na wyprodukowanie ponad 20 tys. MWh energii elektrycznej i około 490 tys. GJ ciepła, co pokryje jedną czwartą zapotrzebowania Gliwic na ciepło. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii, w tym instalacji kondensacji spalin z pompą ciepła, projekt zapewni wysoką sprawność energetyczną, a także przyczyni się do zmniejszenia zużycia węgla o około 400 wagonów rocznie.

Prezes PEC Gliwice, Krzysztof Szaliński, podkreśla, że inwestycja jest elementem długofalowej strategii zmierzającej do neutralności klimatycznej miasta, a także wybiega technologicznie w przyszłość, stosując rozwiązania, które są rzadko spotykane w Polsce, ale popularne w Europie Zachodniej. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz unikalnej architekturze, Park Zielonej Energii ma stać się nie tylko kluczową jednostką energetyczną, ale również atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców.

W lipcu projekt uzyskał 270-milionowe dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowity koszt inwestycji wyniesie około 340 mln złotych, a zakończenie budowy oraz pełne uruchomienie parku planowane jest na 2028 rok.

Info: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *