InformacjeKnurów

Knurów: Spotkanie młodzieży z gośćmi honorowymi XV Dni Integracji „Bądźmy razem” w Art CK

W ramach XV Knurowskich Dni Integracji „Bądźmy razem”, w dniu 19 września 2024 roku odbyło się spotkanie młodzieży z Gośćmi Honorowymi – Martą Rumińską oraz Jakubem Morozińskim.

Wydarzenie zostało zorganizowane w Art CK w Knurowie, o godz. 10:00 (słuchacze to Dom Pomocy Społecznej „Zameczek” w Kuźni Nieborowskiej, Zespół Szkół Specjalnych w Knurowie Miejska Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 im. Karola Miarki w Knurowie, Ośrodek Matka Boża Uzdrowienie Chorych Caritas w Knurowie, natomiast drugie spotkanie było o godz. 12:00 (słuchacze to Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie, Miejska Szkoła Podstawowa nr 7 w Knurowie).

Zaproszeni Honorowi Goście od lat zmagają się z poważnymi chorobami, ale mimo życiowych trudności walczą z przeciwnościami losu, przezwyciężają własne słabości, dążą do upragnionego celu i spełniają swoje marzenia. Na przekór swojej niepełnosprawności posiadają pasje, ogromną radość z istnienia i wielki głód na życie.

Chcąc podzielić się swoimi doświadczeniami życiowymi, by podnieść na duchu innych w takich sytuacjach, opowiedzieli swoje historie.

Marta Rumińska – Kiedy miała 13 lat zachorowała na nowotwór złośliwy kości. Niestety wprowadzone leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów i kiedy miała 15 lat konieczna była amputacja nogi.  Na szczęście szybko odnalazła się w nowej rzeczywistości i po założeniu protezy i skończeniu leczenia wróciła do w miarę normalnego życia, do swoich rówieśników. Po skończeniu liceum wybrała studia na Politechnice Śląskiej na kierunku Ochrona Środowiska. Po ukończeniu studiów założyła rodzin e i rozpoczęła pracę. W wolnym od pracy i treningów czasie, razem z rodziną lubi aktywnie spędzać czas. Uwielbiają wspólnie podróżować i odkrywać nowe miejsca. Wciąż próbuje nowych rzeczy udawadniając sobie, ale także innym, że ograniczenia istnieją tylko w głowie i jeśli czegoś się bardzo chce, można to osiągnąć mimo przeszkód i ograniczeń. Mimo braku nogi jeździ na rowerze, rolkach czy snowboardzie, ale największą sportowa pasję odkryła w 2022 roku, kiedy została zaproszona na trening Amp Futbolu. Od kiedy tylko pamięta była fanką piłki nożnej, ale nie sadziła, że kiedykolwiek sama będzie mogła zacząć w ni a grać.

Aktualnie jest piłkarką Podbeskidzia Kuloodporni Bielsko Biała gdzie gra w drużynie razem z chłopakami. Na ten moment jest jedyną dziewczyną w swojej drużynie. Reprezentuje Polskę w Amp Futbolu i razem z dziewczynami szykuje się do nadchodzących, pierwszych Mistrzostw Świata w Kolumbii, które odbędą się w listopadzie tego roku. Jest również strzelczynią pierwszych, oficjalnych, kobiecych bramek.

Jakub Moroziński – W 2005 roku rozpoczął naukę gry na gitarze w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Bytomiu, w której spędził 12 lat. Już na przełomie gimnazjum/ liceum wiedział, że chciałby zawodowo związać się z muzyką, tym samym z gitara klasyczną. Po ukończeniu szkoły dostał się na studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studia szczęśliwie ukończył i będąc jeszcze na ostatnim roku studiów magisterskich zaczął pracę w państwowej szkole Muzycznej w Gliwicach. Zaczął poszukiwania  samego siebie w zawodzie nauczyciela: poznawanie specyfiki pracy, próba przestawienia z trybu „bycia uczonym przez innych” poznawanie systemu szkolnictwa artystycznego ze strony pedagoga. Niestety czas ten został przerwany we wrześniu 2022 roku kiedy to dostał pierwszy rut choroby jaką jest stwardnienie rozsiane. Uczucie niewyobrażalnych zawrotów głowy połączonych z niedowładem prawej kończyny górnej i dolnej wykluczyło go ze stabilnego grania na gitarze i zmusiło do podjęcia kroków w celu diagnozy co jest nie tak. Przebywając w grudniu na badaniach w szpitalu dostał ostateczna diagnozę – stwardnienie i poszukiwanie  rozsiane w postaci rzutowo – remisyjnej. Od tamtej pory wiele rzeczy musiał przemyśleć od nowa. Rozpoczęła się jego wędrówka z chorobą i poszukiwanie siebie samego w tym wszystkim. Walka trwa cały czas (czasem jest lepiej, a czasem stwardnienie przypomina o sobie), ale na pewnym etapie pojawiła się pomoc. Ta pomocą były turnusy rehabilitacyjne oraz pewna historia, która spowodowała, że dzisiaj jest zakochany w górach i uwielbia po nich chodzić.

Spotkania poprowadził Pan Mariusz Kowalczyk – Dyrektor Centrum Kultury w Knurowie.

Tekst oraz foto: Agnieszka Łyko