Ciekawostki z ...InformacjeKraj

Kraj: Nowy rok szkolny – co się zmieni od 1 września?

Od 1 września w polskich szkołach wprowadzone zostaną istotne zmiany, które wpłyną na organizację roku szkolnego, program nauczania oraz funkcjonowanie placówek edukacyjnych. Nowa podstawa programowa wejdzie w życie, obejmując m.in. zmniejszenie liczby materiałów edukacyjnych o około 20% oraz aktualizację listy lektur. W klasach VII i VIII uczniowie będą teraz czytać wybrane utwory literackie jedynie we fragmentach, a w szkołach ponadpodstawowych lista lektur obowiązkowych została podzielona na poziom podstawowy i rozszerzony.

Jedną z kluczowych zmian jest usunięcie przedmiotu historia i teraźniejszość z programu nauczania w szkołach ponadpodstawowych. W zamian, wprowadzone zostanie nauczanie udzielania pierwszej pomocy, które stanie się obowiązkowe w klasach IV-VII szkół podstawowych oraz od drugiej klasy szkoły ponadpodstawowej. To nowość, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczniów i przygotowanie ich do radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.

Nowe przepisy wprowadzają również bardziej elastyczne zasady organizacji lekcji religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Gdy liczba uczniów deklarujących chęć uczestnictwa w zajęciach religii jest niewielka, zajęcia mogą być organizowane w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych. Nowe regulacje określają także maksymalną liczbę uczniów w takich grupach.

Od nowego roku szkolnego dzieci uchodźców z Ukrainy będą objęte obowiązkiem szkolnym i nauki w polskich szkołach. Szkoły będą musiały przyjąć uczniów z Ukrainy zamieszkujących w ich rejonie, a także zapewnić im dodatkowe zajęcia z języka polskiego, które będą trwały do 36 miesięcy. Kuratoria oświaty będą wspierać szkoły i samorządy w integracji ukraińskich dzieci, a dodatkowo planowane jest dofinansowanie zatrudnienia asystentów międzykulturowych.

Od 1 września szkoły muszą również wdrożyć standardy ochrony małoletnich, wynikające z nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Pracownicy szkół będą zobowiązani do przestrzegania procedur mających na celu rozpoznawanie i reagowanie na przypadki krzywdzenia dzieci oraz zapewnienia bezpiecznych relacji z uczniami.

Kolejną nowością jest wprowadzenie plastikowych legitymacji szkolnych o formacie zbliżonym do karty kredytowej, które zastąpią dotychczasowe papierowe legitymacje. Nowe legitymacje obowiązują także nauczycieli, a legitymacje papierowe zachowają swoją ważność do końca okresu, na który zostały wydane.

Od 1 września nauczyciele zyskają również możliwość skorzystania z nowych przepisów dotyczących emerytur stażowych, które mogą wybrać zamiast obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Warunkiem koniecznym do uzyskania emerytury stażowej jest m.in. rozpoczęcie pracy na stanowisku nauczyciela przed 1999 r. oraz posiadanie co najmniej 30-letniego stażu pracy, z czego minimum 20 lat na stanowisku nauczyciela lub wychowawcy.

Wszystkie te zmiany mają na celu dostosowanie systemu edukacji do aktualnych potrzeb i wyzwań, a także zapewnienie lepszego wsparcia dla uczniów i nauczycieli. Nowy rok szkolny zapowiada się więc jako czas istotnych reform i wprowadzania nowatorskich rozwiązań w polskiej edukacji.

Od 1 września wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego.

Uprawnienia do świadczenia kompensacyjnego można nabyć do 2032 roku. Przysługuje ono kobietom od 55 do 59 roku życia i mężczyznom od 60 do 64 roku życia. Wymagany jest co najmniej 30-letni staż pracy (okres składkowy i nieskładkowy), w tym 20 lat wykonywania pracy w charakterze nauczyciela w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Gwarantowana jest minimalna wysokość emerytury, nawet jeśli nie zostały zgromadzone odpowiednie środki.

W przypadku emerytur stażowych warunkiem koniecznym jest rozpoczęcie pracy na stanowisku nauczyciela przed 1999 r. Staż pracy wynosi 30 lat składkowych, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, o których mowa w art. 1 KN w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Konieczne jest też posiadania środków na co najmniej minimalną emeryturę.

Info: PAP
Fot. Oświata w Knurowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *