Kraj: Zmiany w lekcjach Religii. Episkopat sprzeciwia się nowemu rozporządzeniu
Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski (KEP) wyraziła sprzeciw wobec rozporządzenia ministra edukacji, które zmienia zasady organizacji lekcji religii w szkołach. Oświadczenie w tej sprawie zostało przekazane przez biuro prasowe KEP w poniedziałek.
Komisja krytycznie oceniła proponowane zmiany, które dotyczą łączenia klas uczniów na lekcjach religii, jako krzywdzące i dyskryminujące. Według przewodniczącego komisji, biskupa Wojciecha Osiala, zmiany te naruszają Prawo oświatowe i zasady pedagogiczne, a także wprowadzają poważne problemy w realizacji programu lekcji religii. Osial podkreślił, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganej przez prawo konsultacji ze stroną kościelną i że ministerstwo edukacji nie uwzględniło opinii oraz postulatów przedstawianych przez Kościoły i związki wyznaniowe.
Członkowie komisji zaznaczyli, że nauczanie religii katolickiej oraz innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły i stanowi integralną część wychowania dziecka. Wezwali wiernych do aktywnego uczestnictwa w akcjach promujących wartość lekcji religii, w tym do włączenia się w kampanię „TAK dla religii w szkole”, zorganizowaną przez tygodniki katolickie: „Niedzielę”, „Gościa Niedzielnego”, „Idziemy” i „Przewodnik Katolicki”.
Nowe przepisy, które wejdą w życie 1 września 2024 roku, umożliwiają dyrektorom szkół łączenie dzieci z różnych klas w grupy na lekcje religii, pod warunkiem że w danej grupie znajdzie się przynajmniej siedmioro uczniów. W grupach mogą znajdować się uczniowie z klas I–III, IV–VI oraz VII–VIII szkoły podstawowej. Maksymalna liczba uczestników w grupie wynosi 25 dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas I–III, oraz 28 dla pozostałych uczniów. Dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego przewidziane są odrębne przepisy.
Info: PAP