InformacjeRegion

Region: Wzrosła liczba pracujących cudzoziemców w Śląskim

Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca tego roku przekroczyła 1 mln 160 tys. osób. To więcej o 21,8 tys. niż w marcu 2024 roku. W województwie śląskim, pod koniec pierwszego półrocza tego roku, zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych było ponad 101,3 tys. obywateli z zagranicznym paszportem. Największą grupę wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy.

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ZUS pod koniec czerwca br. w stosunku do marca wzrosła zarówno w statystykach krajowych, jak i wojewódzkich. W krajowych statystykach to wzrost o blisko 22 tys. obcokrajowców, a w Śląskim o niespełna 2, 5 tys. Już od lat zdecydowany prym na rynku pracy wśród cudzoziemców stanowią obywatele Ukrainy. Na koniec czerwca było ich ponad 771 tys., w województwie śląskim blisko 76 tys. Ukraińców. Poza nimi najliczniejsze narodowości, które legalnie świadczą pracę w naszym kraju to Białorusini – 133,9 tys. osób ( w województwie śląskim – 5,2 tys. osób) i Gruzini – 27,2 tys. osób ( w województwie śląskim – 3,3 tys. osób).

Dane dla województwa śląskiego zbierane są z sześciu oddziałów ZUS funkcjonującym na tym terenie. Każdy z obejmuje obszar kilku miast, powiatów, gmin.

„W województwie śląskim na koniec czerwca odnotowaliśmy 101 tys. obcokrajowców, gdzie jeszcze pod koniec marca ubezpieczeniom społecznym podlegało 98,8 tys. cudzoziemców. Oprócz dominującej grupy obywateli Ukrainy, a następnie Białorusinów i Gruzinów, sporo też osób legalnie pracujących w Śląskim to obywatele Mołdawii (1 357 osób), czy Indii (1328). Do ubezpieczeń zgłoszeni są również obcokrajowcy z bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Meksyku, Jordanii, Madagaskaru czy Kamerunu” – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim – „Liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce i w naszym województwie może być inna niż ta podawana w statystykach ZUS, bo część z nich nie ma ubezpieczenia. Dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, np. na umowę o pracę, zlecenie. W danych tych nie są uwzględnieni zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie” – dodaje rzeczniczka.

Cudzoziemcy posiadający określoną podstawę pobytu w Polsce mogą zakładać i prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Oznacza to, że mogą podejmować i prowadzić każdą dopuszczoną polskim prawem formę działalności gospodarczej. W województwie śląskim działalność gospodarczą prowadzi ponad 3,8 tys. obcokrajowców. Najwięcej z Ukrainy. Ze statystyk ZUS wynika, że w Śląskim najwięcej firm założonych przez cudzoziemców zgłoszono w oddziałach ZUS w Chorzowie i w Rybniku. Na koniec czerwca w każdym z tych oddziałów odnotowano ponad 1 tys. działalności gospodarczej prowadzonej przez obcokrajowców. Z terenu działalności Oddziału ZUS w Bielsku-Białej i Zabrza ponad 500 obcokrajowców założyło firmę i zgłosiło w każdym z tych oddziałów, a z terenu działalności częstochowskiego i sosnowieckiego ZUS – ponad 300 firm w każdym z tych oddziałów.

W całym kraju własny biznes prowadzi 63,4 tys. cudzoziemców.

Info: ZUS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *