InformacjeRegion

Region: Ograniczenia w Chinach bez wpływu na działalność JSW

W odpowiedzi na doniesienia sugerujące, że ograniczenia chińskich projektów produkcji stali w technologii wykorzystującej koks mogą negatywnie wpłynąć na działalność Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), spółka wyjaśnia, że jej rynkiem zbytu dla węgla koksowego jest Europa Środkowa, a nie rynki azjatyckie.

Raport Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), globalnej organizacji badawczej z siedzibą w Finlandii, dotyczący chińskich projektów produkcji stali, nie ma znaczącego wpływu na działalność JSW. Spółka nie eksportuje węgla na rynki azjatyckie, co oznacza, że ograniczenia te nie dotyczą bezpośrednio jej operacji.

JSW przypomina, że jest znaczącym eksporterem koksu, w tym na rynki zamorskie, głównie do Indii. Indie są dla spółki najbardziej perspektywicznym rynkiem ze względu na inwestycje w nowe zdolności produkcyjne stali z wykorzystaniem koksu.

Chiny, będące największym producentem węgla koksowego na świecie, bazują na własnych zasobach węglowych i nie eksportują węgla koksowego. Import stanowi poniżej 10% zużycia, z czego tylko 2% pochodzi z Australii, a około 80% z Mongolii i Rosji.

Obecnie największy wpływ na ceny węgla australijskiego, które są podstawą wyznaczania cen kontraktowych w JSW, mają Indie. W związku z rozbudową mocy produkcyjnych stali z użyciem koksu, znacząco wzrasta tam zapotrzebowanie na koks i węgiel koksowy.

Info: JSW
Fot. Dawid Lach