Kraj: Bezpiecznie nad wodą
Lato wkrótce nabierze rozpędu, a wraz z nim kolejne fale upałów. Wszyscy szukamy wtedy ochłody, najlepiej nad wodą – nad jeziorem, rzeką czy na kąpielisku. Trzeba jednak pamiętać, że każda forma wypoczynku, jaką wybierzemy, powinna być bezpieczna zarówno dla nas, jak i dla naszych bliskich.
Bezpieczny wypoczynek nad wodą zaczyna się od wyboru odpowiedniego miejsca. Najlepiej korzystać z kąpielisk, na których obecni są ratownicy WOPR. Pilnują oni naszego bezpieczeństwa i mogą szybko zareagować w razie potrzeby. Stanowczo unikajmy dzikich kąpielisk, szczególnie tych będących zalanymi żwirowniami lub gliniankami. Są one często bardzo głębokie, mają nierówne dno i brak na nich ratowników, co zwiększa ryzyko wypadku.
Przestrzeganie regulaminu kąpieliska jest kluczowe. To zbiór zasad stworzonych po to, by chronić nasze bezpieczeństwo, a nie utrudniać nam życie. Skoki do wody w niedozwolonym miejscu mogą skończyć się tragicznie, a wózek inwalidzki może być konsekwencją nieprzestrzegania zasad. Czerwona flaga oznacza bezwzględny zakaz kąpieli, którego nie wolno ignorować.
Jeśli mamy pod opieką małe dzieci, nie wolno nawet na chwilę spuszczać ich z oczu. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu jest absolutnie niedopuszczalne. Alkohol zmienia czas reakcji, usuwa poczucie strachu i dodaje brawury, a woda potrafi być bezwzględna.
Do wody, szczególnie po pobycie na słońcu, należy wchodzić stopniowo, by uniknąć wstrząsu termicznego. Korzystając z łódki czy kajaka, założenie dopasowanego do wzrostu i masy ciała kapoka jest koniecznością. Nawet najlepszy pływak może mieć gorszy dzień, a wtedy kapok uratuje mu życie. Materac czy ponton to zły pomysł na pływanie rekreacyjne. Jeśli wypłyniemy zbyt daleko od brzegu, możemy trafić na nieprzyjazny prąd wody, co może prowadzić do kłopotów.
Jeśli dojdzie nad wodą do wypadku i ktoś zacznie się topić, natychmiast udzielmy mu pomocy, ale pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zachowanie spokoju i odpowiednie działania mogą uratować życie, ale nigdy nie narażajmy siebie na niebezpieczeństwo. Bezpieczeństwo nad wodą to kwestia odpowiedzialności, rozwagi i przestrzegania podstawowych zasad. Dbajmy o siebie i swoich bliskich, aby każdy wakacyjny dzień był pełen radości i beztroski.
Info: Policja