Knurów: Ochrona Środowiska Urzędu Miasta Knurów przypomina
Ptak wypadł z gniazda, co zrobić?
Podloty to pisklęta ptaków z grupy gniazdowników, które opuściły już gniazdo, jednak wciąż pozostają pod opieką rodziców. Najczęściej nadal nie są one w pełni lotne. Często może się wydawać, że podlot jest całkowicie osamotniony, opuszczony przez dorosłe osobniki. Najczęściej jednak przebywają one w pobliżu, gdyż opiekunowie nie towarzyszą podlotowi przez cały czas. Nie odbieraj podlota jego rodzicom.
Pisklę jest nagie, okryte puchem lub pojedynczymi piórami, które niefortunnie znalazło się poza gniazdem, w którym nadal powinno przebywać. Taki ptak zawsze wymaga interwencji, gdyż poza gniazdem nie będzie w stanie przeżyć. Wyjątkiem są puchowe pisklęta sów, które także poza gniazdem pozostają pod opieką rodziców, zatem nie wymagają pomocy.
W przypadku podlotów i piskląt, którym nic nie dolega nie podejmujemy żadnych interwencji.
Natomiast są jednak sytuacje, które wymagają naszych działań:
Gdy podlot siedzi na jezdni, chodniku lub w innym miejscu, w którym obecność ludzi, zwierząt czy pojazdów może stanowić dla niego zagrożenie. W takim przypadku młodego ptaka należy przenieść w pobliskie, bezpieczne miejsce (np. posadzić na niskiej gałęzi, w zakrzewieniu, na parapecie – tak aby np. koty czy psy nie miały do niego dostępu). Rodzice bez problemu odnajdą podlota po wydawanym przez niego głosie, nawet jeśli został on przeniesiony;
Gdy ptak jest ranny – widoczna jest krew, ma złamane skrzydło, zderzył się z szybą lub z samochodem, został zaatakowany przez inne zwierzę. Wówczas należy niezwłocznie odwieźć ptaka do ośrodka zajmującego się pomocą dziko żyjącym ptakom lub wezwać odpowiednie służby, żeby przetransportowały ptaka;
Gdy ptak jest atakowany przez zwierzęta bądź ludzi. W takim przypadku zawsze należy interweniować. Jeśli to ludzie krzywdzą ptaka – należy niezwłocznie wezwać policję, gdyż takie postępowanie jest łamaniem prawa.
Info: UM Knurów