Czerwionka-LeszczynyInformacjeKultura i rozrywkaMiasto i Gmina Czerwionka-Leszczyny

Czerwionka-Leszczyny: Za nami XXVIII Dziecięcy Festiwal Teatralny

16 i 17 maja w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbył się XXVIII Dziecięcy Festiwal Teatralny.

„Historia Festiwalu trwa już dwadzieścia osiem lat, a kolejne lata przed nami. Dziękuję aktorom, którzy zaprezentowali się na deskach Centrum Kulturalno-Edukacyjnego, ale także opiekunom grup teatralnych i nauczycielom, którzy przygotowali artystów” – podkreślił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

W Jury tegorocznego Festiwalu zasiadali:

Jakub Kabus – z wykształcenia prawnik, z powołania aktor mim i reżyser teatru pantomimy. W latach 1999-2001 instruktor i reżyser Amatorskiego Teatru Rucju i Pantomimy „Migreska”, w latach 2005-2008 choreograf i reżyser realizowanych na terenach Zjednoczonych Emiratów Arabskich widowisk plenerowych włoskiego teatru „L’oblio dell’oblio”. Od 2007 roku w obsadzie plenerowych spektakli katowickiego Teatru „A Part”. Założyciel i kierownik niezależnego Teatru HoM w Tychach. Inicjator i organizator Tyskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych ANDROMEDON.

Monika Wachowicz – aktorka i pedagog. Prowadzi autorskie Studio Ciała i Emocji w Katowicach. Pracuje w Instytucie im. J. Grotowskiego we Wrocławiu. Współpracuje z Jarosławem Fretem, twórcą Teatru ZAR. Jest prezesem Fundacji Sztuka dla Życia im. Marty Paradeckiej. Od 20 lat związana z Teatrem A Part w Katowicach, tam też otworzyła ścieżkę pracy nad projektami solowymi tj: „Klepsydra”, „Szkice o Ofelii”, „Przejrzystość pustki” oraz „Przepaść głębi”. Ponadto ukończyła filozofię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Piotr Kumor – pochodzący z Imielina, mieszkający i pracujący w Tychach. Absolwent animacji społeczno-kulturalnej na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Założyciel Grupy Artystycznej Teatr T.C.R. Instruktor teatralny, nauczyciel teatru, aktor i performer, który swoje doświadczenie zdobywał m. in. w Teatrze Ci Ponownie – Projekt (Cieszyn), Teatrze Alternatywnym BELFEgoR (Tychy), Teatrze HoM (Tychy), Studio Młodych przy Teatrze Małym w Tychach.

„Żeby występować w teatrze trzeba mieć w sobie ogromną wrażliwość – którą i wy posiadacie. Pielęgnujcie ją w sobie, poruszając w swoich występach tematy, które są dla Was ważne i prawdziwe. Zajmujcie się nimi tak, jak poza Wami nikt nie byłby w stanie tego zrobić” – mówił Piotr Kumor, zwracając się do uczestników Festiwalu.

Po obejrzeniu prezentacji teatralnych Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

• GRAND PRIX
Teatr „Młynówka” ze Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie zaspektakl „Mama zawsze wraca”,
• I miejsce
Szkolny Teatr „Gałganek” z Publicznej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Bosko w Luboszycach za spektakl „Śmiechu warte”,
• II miejsce:
– Zespół Teatralny „Groszki” z Mysłowickiego Ośrodka Kultury za spektakl „GRA-my”,
– Dziecięcy Teatr „Szydełko” z Wodzisławskiego Centrum Kultury za spektakl „Monkey, Jajko i Tyłek w klubie nigdyNIEdorosłych”,
• Wyróżnienia:
– Teatr „Jak w ulu” – grupa młodsza z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu za spektakl „My, Psy…i Kot”,
– Zespół „Zetki” z Zespołu Szkół Specjalnych im. W. Sherborne w Czerwionce-Leszczynach za spektakl „Nic”,
– Teatr „Jak w ulu” – grupa starsza z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu za spektakl „Gang godziny duchów”,
– Teatr „Supeł” z Akademii Teatru i Sztuk Wrażliwych w Rybniku za spektakl „Pan Lampa”,
– Teatr „Bułyyy” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Głubczycach za spektakl „Rysunki na pamiątkę”.

Jury przyznało również wyróżnienia aktorskie dla:

– Aleksandry Chrószcz z Teatru „Supeł” za rolę PIESA w spektaklu „Pan Lampa”
– Konrada Pochwały ze Szkolnego Teatru „Gałganek” za rolę KRÓLA w spektaklu „Śmiechu warte”
– oraz specjalne podziękowanie dla Karoliny Wilusz z Zespołu Teatralnego „Gęba” z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach za uświetnienie piękna Festiwalu.

Gratulacje na ręce uczestników Festiwalu złożyli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, Zastępca Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach Alicja Kontny-Spyra, Jurorzy oraz Piotr Adamczyk, pomysłodawca Festiwalu.

Celem Festiwalu jest pobudzanie aktywności twórczej dzieci i młodzieży, konfrontacja dorobku artystycznego dziecięcych i młodzieżowych zespołów teatralnych, popularyzacja zespołowych form teatralnych, wymiana pomysłów i doświadczeń, możliwość wspólnej pracy i zabawy z doświadczonymi twórcami teatralnymi w ramach warsztatów. Festiwal adresowany jest do młodych osób, skupionych w zespołach działających w przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, domach kultury, świetlicach, klubach, a także wychowanków przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów.

Info: UMiG Czerwionka-Leszczyny