Ciekawostki z ...InformacjeKnurówNewsy

Knurów: 25 tysięcy złotych na rakiety w szkołach!

Mamy to!!! Taki radosny okrzyk zawitał w myślach członków Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie (KNEI) w czasie odczytywania zwycięzców ogólnopolskiego Konkursu PwC Tech Minds w siedzibie PwC Polska w Warszawie.

To konkurs grantowy skierowany do zespołów uczniowskich ze szkół podstawowych, średnich oraz studentów. Projekt członków KNEI startował w kategorii projektów dla szkół podstawowych i konkurował z 30 innymi z całej Polski.

Jak do tego doszło pytamy Donata Dubiela, opiekuna Koła Naukowego.

„O konkursie dowiedzieliśmy się podczas Światowych Dni Przestrzeni Kosmicznej “World Space Week 2023” we Wrocławiu. Obok naszego stoiska, na którym prezentowaliśmy nasze kosmiczne projekty łazików marsjańskich, minisatelitów CanSat i kilku innych, znajdowało się stoisko PwC Tech Minds. Wśród naszych projektów była także duża rakieta Wojtka Dałkowskiego (11 lat) uczęszczającego do Szkoły Podstawowej nr 9 w Knurowie. W czasie tej imprezy Wojtek miał okazję zbudować rakietę z pianki do ocieplania rur i wystrzelenia jej z wyrzutni pneumatycznej (sprężone powietrze), którą przygotowali członkowie Stowarzyszenia WroSpace” – mówi Dubiel.

„Po powrocie do Knurowa rozmawiałem ze swoimi znajomymi ze szkoły i wszyscy chcieli takie rakiety zbudować oraz wystrzelić – mówi Wojtek. Program nauczania w szkole podstawowej nie uczy nas jak wiedza teoretyczna sprawdza się w praktyce. Uczymy się tylko teorii i to w nudny sposób. Zapytałem pana Donata, czy moglibyśmy zorganizować w mojej szkole lekcje na temat budowy rakiet” – dodaje.

Wtedy to właśnie w głowach członków KNEI narodził się pomysł, by takie zajęcia przeprowadzić nie tylko w szkole Wojtka, ale we wszystkich knurowskich szkołach. Potrzebne były jednak na to duże środki finansowe.

„Postanowiliśmy, że wystartujemy w konkursie o grant finansowy PwC Tech Minds na realizację tego projektu w szkołach podstawowych w Knurowie i okolicznych gminach wiejskich. To łącznie 16 szkół i prawie 6000 dzieci – mówi Donat Dubiel. Zbudowaliśmy zespół 4 uczniów – Wojtek Dałkowski (klasa 6), Antek Konopiński i Bartek Bisiekirski (klasa 7) oraz Jaś Michalak (klasa 4)” – informuje opiekun Koła Naukowego.

„Idea jest prosta. Wraz z chętnymi nauczycielami przygotujemy materiały dydaktyczne dla nauczycieli i uczniów z fizyki lotu rakiet i ich budowy. Materiały będą zaprojektowane z podziałem na grupy wiekowe klas 1-3, 4-6, 7-8. Nauczyciele przeprowadzą lekcje z teorii, uczniowie zbudują swoje rakiety z papieru, my włożymy do nich projektowany przez Wojtka mikrokomputer i wystrzelimy. Następnie dzięki komputerom rakiet odczytamy dane z lotu, a każdy uczeń będzie mógł przeanalizować lot swojej rakiety oraz przeanalizować jak teoria sprawdziła się w praktyce” – dodaje.

Aby zwiększyć zainteresowanie uczniów budową rakiet, pomysłodawcy postanowili zorganizować “Międzyszkolne Zawody Rakiet Pneumatycznych”. Zawody podzielone będą na eliminacje szkolne i finały międzyszkolne. Eliminacje będą odbywały się w szkołach od września do listopada oraz w marcu i kwietniu. Finały planowane są na kwiecień 2025 roku

Członkowie KNEI przygotowali swój projekt i złożyli wniosek konkursowy. Jury składało się z 27 osób będących członkami zarządów lub dyrektorami największych banków i firm polskich oraz zagranicznych działających na polskim rynku. Były to osoby odpowiedzialne za technologie w ich firmach.

Po zakwalifikowaniu się do finałowej czwórki, aby dobrze się przygotować do prezentacji projektu przed jury, finaliści przeszli szereg szkoleń organizowanych przez firmę PwC. Dotyczyły one przygotowania prezentacji, umiejętnego jej przedstawienia, opanowywania stresu oraz technik relaksacyjnych.

Wreszcie 16 kwietnia knurowski zespół udał się do Warszawy na profesjonalnie przygotowane przez PwC finały, podczas których musieli przedstawić swój projekt przed jury i pozostałymi zespołami. Uczniowie przeszli taki sam proces jak młode start-upy, które poszukują pieniędzy na swoje projekty. To olbrzymie doświadczenie, które członkowie knurowskiego zespołu przeżyli mając zaledwie kilkanaście lat.

„Grant, który zdobyliśmy w całości przeznaczony zostanie na realizację tego projektu. Chciałbym, aby te zawody stały się coroczną imprezą – jestem przekonany, że to właściwy kierunek edukacji. Chcemy wspomóc nasze szkoły, by uatrakcyjnić naukę i pokazać uczniom, że to czego uczą nauczyciele w szkołach znajduje zastosowanie w realnym świecie” – mówi Donat Dubiel – „Teraz przed nami mnóstwo pracy, którą musimy wykonać, by wspólnie ze szkołami doprowadzić do tego, by każdy uczeń miał szansę poznać teorię, zbudować rakietę, wystrzelić ją i przeanalizować wyniki lotu. Mamy też nadzieję, że szkoły z całej Polski zainteresują się tym projektem, a my z chęcią pomożemy w jego realizacji udostępniając bezpłatnie cały know-how” – dodaje.

Już teraz powstała początkowa wersja strony internetowej, która będzie obsługiwała całe zawody: www.rakiety.knei.pl

Organizatorzy poszukują także wolontariuszy, którzy wspomogli by projekt w opracowywaniu materiałów dydaktycznych od strony fizyki lotu rakiet, ich budowy z papieru jak i formy graficznej. Także miłośnicy astronomii i wszystkiego co jest związane z kosmosem mogliby urozmaicić te zawody. Potrzebni będą też sponsorzy nagród dla zwycięzców. Wolontariusze i firmy proszeni są o kontakt z knei.pl

Do zobaczenia w szkołach oraz w czasie finałów zawodów!

Info: Koło Naukowe Elektroniki i Informatyki w Knurowie