Zabrze: „Chopcy z Roosevelta” w prezencie urodzinowym dla Włodzimierza Lubańskiego
1 marca Teatr Nowy w Zabrzu zaprosił wszystkich miłośników sztuki teatralnej, ale też sportu na spektakl pt. „Chopcy z Roosevelta” w reżyserii Jacka Głomba, który zabrzańscy aktorzy zagrali w prezencie urodzinowym dla Włodzimierza Lubańskiego. W barwach Górnika Zabrze w latach 60-tych i 70-tych Lubański zdobył aż siedem razy mistrzostwo Polski, sześć razy Puchar Polski i cztery razy z rzędu był królem strzelców. Dzięki temu do dziś pozostaje legendą zabrzańskiego klubu.
Z okazji 77. urodzin legendarnego piłkarza zaproszono fanów, kibiców Górnika Zabrze i wszystkich, którzy chcieli tego wieczoru współtworzyć piękne emocje i świąteczną atmosferę.
Po zakończeniu spektaklu rozmowę z Włodzimierzem Lubańskim prowadził znany dziennikarz sportowy – Michał Okoński, a dołączył do niego również Paweł Czado. Nie zabrakło też urodzinowego tortu, kwiatów i serdecznych życzeń dla solenizanta.
W wydarzeniu udział wzięli koledzy Włodzimierza z czasów Jego gry w Górniku Zabrze – w tym m.in. Stanisław Oślizło, przedstawiciele zabrzańskiego samorządu na czele z prezydent miasta Małgorzatą Mańką-Szulik oraz Łucją Chrzęstek-Bar wraz z radnymi, zarząd Górnika Zabrze reprezentowała Małgorzata Miller-Gogolińska.
Zabrzański spektakl „Chopcy z Roosevelta” w 2023 roku wyróżniony został nagrodą Złota Maska dla Katarzyny Knychalskiej i Jacka Głomba, w kategorii NAGRODA SPECJALNA za mariaż teatru i sportu, który otworzył naszą scenę na nową publiczność.
“Chopcy z Roosevelta” Katarzyny Knychalskiej, w reżyserii Jacka Głomba to spektakl inspirowany książką Pawła Czado “Górnik Zabrze. Opowieść o złotych latach”. Przedstawienie o “złotych latach” Górnik Zabrze S.A. jest pomyślany jako lokalna opowieść, z której legniccy twórcy zaproszeni do Teatru Nowego w Zabrzu są dobrze znani. Historia drużyny przekłada się w sposób naturalny na ludzi, którzy ją tworzyli i na miasto, w którym się rozgrywała.
Opowieść o Górniku nie jest jednak stricte dokumentalna. Teatr nie lubi dosłowności. Artyści tworząc lokalne opowieści czerpią szeroko z faktów, ale potem pozwalają sobie przełożyć je na teatralną metaforę. Dzięki temu spektakl nie pozostaje jedynie lokalny – robi się zrozumiały dla mieszkańców innych miast. W przypadku Górnika takie „zuniwersalizowanie” opowieści jest szczególnie ważne, bo przecież sukcesy drużyny swoim zasięgiem wychodziły daleko poza Zabrze.
„Chopcy z Roosevelta” opowiadają o historii sportowców, którzy na co dzień zmagają się z ogromną ambicją, ograniczeniami ciała, ale też ze swoją śląską tożsamością czy troskami życia codziennego. To również opowieść o ich rodzinach, sąsiadach i kibicach całej Polski. Dzięki takiemu rozszerzeniu spektakl zadaje pytania: co stanowi o fenomenie takich zjawisk, jak Górnik Zabrze? Czym jest duch sportowy dziś, a czym był kiedyś? Jak zmienia się piłka pod wpływem pieniędzy, oczekiwań i mediów? Co sprawia, że jako Polacy, tak bardzo potrzebujemy sukcesów sportowych, by podkreślić naszą zbiorową siłę? Jakie ambicje przelewamy na piłkarzy? Spektakl staje się więc także punktem refleksji nad problemami wychodzącymi znacznie dalej poza piłkarskie boisko.
Info: UM Zabrze