Gliwice: Muzyka Chopina wybrzmiała w Palmiarni
Rozpoczęła się jubileuszowa, 15. edycja Wiosny z Fryderykiem. 3 marca w egzotycznej scenerii gliwickiej Palmiarni Miejskiej zabrzmiał koncert w wykonaniu Rachel Naomi Kudo. Było muzycznie i nastrojowo. A to dopiero początek!
Koncertem „Walc, nie tylko wiedeński” reprezentująca Japonię i Stany Zjednoczone pianistka Rachel Naomi Kudo otworzyła tegoroczną odsłonę Wiosny z Fryderykiem. Przeniosła publiczność w świat muzyki Fryderyka Chopina, ale w jej repertuarze znalazły się także utwory Franza Schuberta. – „Chopin jest absolutnie jednym z moich ulubionych kompozytorów, który przemawia, w mojej opinii, wprost do serca. To połączenie muzyki i emocji” – powiedziała Rachel Naomi Kudo.
Artystka zagrała na wysokiej klasy fortepianie marki Fazioli, z którego korzystają występujący podczas Wiosny z Fryderykiem artyści. Na koncercie w Gliwicach obecny był syn właścicieli legendarnej wytwórni fortepianów Luca Fazioli, który spotkał się podczas imprezy z prezydentem Gliwic Adamem Neumannem. Niedzielne wydarzenie tradycyjnie poprowadził dyrektor festiwalu Tomasz Beler.
Ten występ rozpoczął wyjątkową – jubileuszową – edycję imprezy. Od inauguracji Wiosny z Fryderykiem mija w tym roku 15 lat, a melomani nie wyobrażają sobie już wiosny w Gliwicach bez wybitnych dzieł muzyki poważnej w niezwykłej, oryginalnej, tropikalnej scenerii gliwickiej Palmiarni. Inspiracją do organizacji cyklu recitali i koncertów fortepianowych była w 2010 roku 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Wybór miejsca miał swoje znaczenie – gliwicka Palmiarnia znajduje się w parku Chopina, w którym stoi pierwszy powojenny pomnik kompozytora na Górnym Śląsku (rzeźbę zaprojektował gliwicki artysta Zygmunt Acedański). Co ciekawe, jednym z inicjatorów budowy pomnika był prof. Jerzy Żurawlew, pomysłodawca Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1945–1949 artysta mieszkał w Gliwicach i pracował w tutejszej szkole muzycznej.
W ramach Wiosny z Fryderykiem w ciągu 15 lat nasze miasto gościło 103 artystów, pianistów z różnych krajów, m.in. z Polski, Chin, Francji, Hiszpanii, Japonii, Kanady, Litwy, Łotwy czy Włoch. Byli to laureaci najbardziej prestiżowych konkursów.
Od 2014 roku patronem głównym Wiosny z Fryderykiem jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Opiekę artystyczną nad festiwalem od początku sprawuje Jan Popis – muzykolog, krytyk muzyczny, juror festiwali i konkursów pianistycznych, specjalizujący się w muzyce fortepianowej, w szczególności w interpretacji dzieł Fryderyka Chopina.
Już w najbliższą niedzielę, 10 marca, na scenie pod palmami wystąpi pianistka z Korei Pułudniowej Chloe Jiyeong Mun z programem „Ideał, któremu już pół roku służył”. Artystka studiowała m.in. na Akademii Barenboim Said u Sir Andrása Schiffa. Do Polski po raz pierwszy przyjechała w 2009 roku, wygrywając wówczas Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. Zdobyła pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie w Genewie, wygrała również Międzynarodowy Konkurs im. Ferruccia Busoniego we Włoszech. W Gliwicach zaprezentuje utwory Chopina, a na scenie towarzyszyć jej będzie Capriccio Quinet w składzie: Agnieszka Urbańczyk, Marek Krótki, Radosław Mikołajczyk, Anna Matera i Grzegorz Skórka.
Z kolei 17 marca będzie okazja, by wysłuchać koncertu Jakuba Kuszlika, a 24 marca zagra Tomasz Ritter. Bilety na poszczególne koncerty można kupić online – za pośrednictwem ckvictoria.pl, stacjonarnie – w kasach Kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3) oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Składowa 8a), a także – w miarę dostępności – w dniu wydarzenia, godzinę przed koncertem w Palmiarni Miejskiej (park Chopina, ul. Fredry 6).
Wszystkie koncerty rozpoczynają się o godz. 19.30. Organizatorem Wiosny z Fryderykiem jest Centrum Kultury Victoria w Gliwicach przy współpracy Impresariatu Artystyczno-Promocyjnego Pro Arte. Pomysł realizowany jest przy finansowym wsparciu budżetu Miasta Gliwice.
Info: UM Gliwice