Knurów: Działalność Straży Miejskiej za rok 2023
W Biuletynie Informacji Publicznej został opublikowany raport z działalności Straży Miejskiej w Knurowie za rok 2023. Ogółem w ubiegłym roku funkcjonariusze podjęli 2911 interwencji (347 mniej interwencji, aniżeli rok wcześniej).
Przeprowadzano ciągłe kontrole oświetlenia ulic miasta jak również sygnalizacji świetlnej. W przypadkach stwierdzonych nieprawidłowości interweniowano u odpowiednich służb. Podjęto 108 interwencji w tym zakresie, 1 interwencja dotyczyła awarii energetycznej.
Odpowiedzialnym za stan dróg na terenie miasta zgłaszano lokalizację ubytków w chodnikach, jezdniach jak też zanieczyszczenia jezdni i nieprawidłowości w utrzymaniu dróg w celu ich usunięcia, podjęto 173 interwencje.
Osobom odpowiedzialnym za organizację ruchu drogowego na bieżąco zgłaszano swoje uwagi o wadliwym oznakowaniu, braku, uszkodzeniu lub zanieczyszczeniu znaków oraz o wadliwym funkcjonowaniu sygnalizacji świetlnej. Podjęto 78 interwencje.
Interweniowano 62 razy u administratorów, firm odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg.
Zanotowano 301 interwencje u administratorów, firmach odpowiedzialnych za utrzymanie czystości na terenie nieruchomości, (usunięcie śmieci, zarośli).
Przeprowadzono systematyczne działania mające na celu usunięcie z terenu miasta wraków pojazdów samochodowych. W wyniku podjętych czynności wobec właścicieli usunięto 15 wraków pojazdów (w tym 4 wraki pojazdów ujawnione w 2022 r.).
W zakresie realizacji ustawy i uchwały o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przeprowadzono 16 kontroli posesji w wyniku których stwierdzono 11 nieprawidłowości: ukarano mandatami karnymi 3 osoby, pouczono osoby w 8 przypadkach.
W ramach ograniczenia tzw. „niskiej emisji do atmosfery” przeprowadzono 76 kontroli kotłowni budynków mieszkalnych i użytkowych w wyniku czego ujawniono 17 wykroczeń w tym 2 wykroczenia dotyczące spalania odpadów, 12 wykroczeń dotyczących eksploatacji pieców zabronionych uchwałą „antysmogową” oraz 3 wykroczenia dotyczące zanieczyszczenia miejsca dostępnego dla publiczności. W 13 przypadkach zastosowano pouczenie, natomiast 4 sprawców wykroczeń ukarano mandatami karnymi.
W 2023 roku funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili akcję „Bezpieczny Plac Zabaw”. Celem akcji było zapewnienie dzieciom bezpiecznego spędzania czasu wolnego. W wyniku tej akcji strażnicy skontrolowali 44 place zabaw. W trakcie kontroli stwierdzono 3 uszkodzenia infrastruktury. Administratorzy placów zabaw usunęli nieprawidłowości.
W ubiegłym roku Straż Miejska w Knurowie przeprowadziła 1 kontrolę punktu skupu złomu. W wyniku przeprowadzonej kontroli ujawniono 1 wykroczenie – sprawcę wykroczenia ukarano grzywną w drodze mandatu karnego.
W okresie od 10 maja do 27 września w celu zapobieżenia kradzieży rowerów przeprowadzono akcję znakowania rowerów. Ogółem oznakowano 68 rowerów należących do mieszkańców Knurowa. Od czasu rozpoczęcia akcji znakowania rowerów przez Straż Miejską w Knurowie, tj. od 2011 r. do 27.09.2023 r. oznakowano 1308 rowerów. Z pośród wszystkich oznakowanych rowerów skradziono 17 szt. co stanowi 1,29% ogółu wszystkich oznakowanych rowerów. Odzyskane zostały 2 rowery.
W okresach zimowych 2023 roku funkcjonariusze Straży Miejskiej w Knurowie kontrolowali akweny znajdujące się na terenie miasta Knurowa. Ogółem przeprowadzono 66 kontroli. Działania miały na celu wykluczenie przypadków przebywania osób na zamarzniętych akwenach, w szczególności osób nieletnich w okresie ferii.
W okresie od 1 maja do 30 września funkcjonariusze Straży Miejskiej w Knurowie kontrolowali akweny znajdujące się na terenie miasta Knurowa. Akcja miała na celu ograniczenie przypadków kąpieli w miejscach do tego nie wyznaczonych. Kontroli poddano 4 akweny. Ogółem przeprowadzono 142 kontrole. W wymienionym okresie nie stwierdzono przypadków utonięcia.
Na bieżąco interweniowano u odpowiednich służb w sprawie awarii sieci wodociągowej, zabezpieczenia wykopów i uprzątnięcia terenu po wykonywanych pracach. Podjęto w tej sprawie 2 interwencje.
Przeprowadzono 104 kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych w okresie zimowym (styczeń-marzec, listopad-grudzień). Informowano osoby bezdomne o możliwości korzystania ze świadczeń opieki społecznej lub noclegowni. Podjęto 53 interwencje wobec osób bezdomnych.
Przeprowadzono 303 kontrole miejsc zagrożonych tworzeniem się „dzikich wysypisk śmieci”.
Interweniowano 104 razy w schronisku dla zwierząt w sprawie bezpańskich psów oraz w uzasadnionych przypadkach kotów. W wyniku interwencji podjętych przez pracowników schroniska odłowionych zostało 40 psów i 75 kotów.
W ramach kontroli przestrzegania przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi przeprowadzono postępowania o wykroczenia. W wyniku działań nałożono 41 mandatów karnych, wobec 35 sprawców wykroczeń zastosowano pouczenie. Wobec 3 sprawców wykroczenia, skierowano wnioski o ukaranie do Sądu.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Knurowie przeprowadzili akcję „Czytelny Adres”. Akcja miała na celu uzupełnienie braków we właściwym oznakowaniu nieruchomości. Właściwie oznakowana nieruchomość umożliwia niezwłoczne dotarcie służbom ratunkowym. W ramach przeprowadzonej akcji kontroli poddano budynki na 28 ulicach miasta Knurów. W wyniku przeprowadzonych kontroli nie stwierdzono uchybień.
W 2023 Straż Miejska w Knurowie przeprowadziła w ramach działań edukacyjnych 1 pogadankę w placówce oświatowej na terenie miasta Knurowa.
Przeprowadzono 434 kontrole terenu wokół placówek oświatowych, w zakresie przeciwdziałania dewastacji mienia, zakłócania porządku, spożywania alkoholu w szczególności:
• przy ul. Słoniny1: MSP 1- 22 kontrole;
• przy ul. Wilsona 22: MSP 2 – 6 kontroli;
• przy ul. Kilińskiego 6: MSP 4 – 88 kontroli;
• przy ul. Batorego 5: MSP 6 – 124 kontrole;
• przy ul. Jedności Narodowej 5: MSP 7 – 70 kontroli;
• przy ul. Al. Lipowa 12: Zespół Szkół nr 1 – 124 kontrole.
Ponadto przeprowadzono kontrole miejsc i obiektów, m. in.:
• Parki: 583 kontrole;
• Rejony przystanków PKM: 639 kontroli;
• Kontrole cmentarzy: 222 kontrole;
• Kontrole terenu „Oczka Wodnego”: 154 kontrole;
• Kontrole terenu parku z kapliczką „św. Jana Nepomucena”: 48 kontroli;
• Kontrole w rejonie boiska „Orlik 2012”: 51 kontroli.
Służbę patrolową na dzień 31.12.2023 r. pełniło 6 funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w systemie 3-zmianowym, także w niedziele i święta. Służba na zmianie nocnej została ograniczona z uwagi na 5 wakatów. Służba była pełniona przede wszystkim na zmianie rannej i popołudniowej.
W Posterunku Straży Miejskiej przy ul. Niepodległości 5, zadania i obowiązki Dyżurnego Posterunku Straży Miejskiej wykonuje stale 4 funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w systemie 3. zmianowym (po 8 godzin). Służba pełniona jest przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia, również w niedziele i święta.
Zadania i obowiązki dyżurnego posterunku uzupełniają również inni upoważnieni funkcjonariusze. Dyżurni Posterunku koordynują przebieg służby patrolowej, przyjmują interwencje od mieszkańców, które następnie przekazują patrolom do realizacji lub sprawdzenia w terenie. Dyżurni przyjmują ponadto osoby, które otrzymały wezwania za popełnione wykroczenia.
W Biurze ds. Wykroczeń jeden wyznaczony strażnik prowadzi czynności dotyczące postępowania w sprawach o wykroczenia a zarazem czynności przesłuchań i kierowania wniosków o ukaranie do Sądu. W przypadkach konieczności zabezpieczenia służb wymieniony strażnik uzupełnia doraźnie służbę patrolową bądź służbę dyżurnych posterunku.
Wybrane przypadki ujawnionych przestępstw i osób ujętych:
– W dniu 26.01.2023 r. w godzinach wieczornych, patrol Straży Miejskiej na ul. Stefana Batorego w Knurowie, ujął sprawcę wykroczenia – osobę kierującą rowerem znajdującą się w stanie nietrzeźwości. Na miejsce zdarzenia wezwano patrol Policji, który przejął dalsze czynności.
– W dniu 22.06.2023 r. w godzinach popołudniowych Dyżurny Posterunku Straży Miejskiej w Knurowie odebrał telefoniczne zgłoszenie od mieszkańca dotyczące dwóch osób nieletnich, które malują farbą w sprayu stół do ping ponga w parku zlokalizowanym pomiędzy u. 1 Maja a ul. Klasztorną. Na miejsce niezwłocznie skierowano patrol Straży Miejskiej, który zastał dwie osoby nieletnie, które przyznały się do dewastacji stołu do ping ponga oraz chodnika z kostki brukowej. Ponadto ustalono, iż wymienieni nieletni zniszczyli ogrodzenie cmentarza oraz pamiątkową tablicę w rejonie pobliskiego zabytkowego cmentarzy przy al. Spacerowej. Sprawę przekazano zarządcy terenu.
– W dniu 26.10.2023 r. w godzinach porannych, patrol Straży Miejskiej na ul. Michalskiego w Knurowie ujął sprawcę wykroczenia – osobę kierującą rowerem znajdującą się w stanie nietrzeźwości. Na miejsce zdarzenia wezwano patrol Policji, który przejął dalsze czynności.
Dzięki funkcjonującemu systemowi monitoringu wizyjnego miasta Knurów Straż Miejska w Knurowie ujawniła oraz prowadziła postępowania wobec następujących sprawców
wykroczeń:
1. Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych: zaobserwowano 51 zdarzeń
dotyczących 51 osób.
2. Wykroczenia drogowe kierujących pojazdami: zaobserwowano 2 zdarzenie dotyczące 2 osób.
3. Wykroczenia dotyczące zaśmiecania miejsc publicznych : zaobserwowano 4 zdarzenia dotyczące 4 osób.
4. Wykroczenia dotyczące umieszczania plakatów bez zgody zarządcy: zaobserwowano 2 zdarzenia dotyczące 2 osób.
5. Zdarzenie dotyczące leżącej osoby w miejscu publicznym: zaobserwowano 1 zdarzenie dotyczące 1 osoby.
6. Zaobserwowano 12 zdarzeń dotyczących zanieczyszczenia miejsc, ulic.
7. Zaobserwowano 19 zdarzeń dotyczących awarii oświetlenia ulicznego.
8. Zaobserwowano 5 zdarzeń dotyczących uszkodzenia znaków drogowych.
9. Zaobserwowano 2 zdarzenie dotyczące awarii sygnalizacji świetlnej.
10. Zaobserwowano 10 zdarzeń dotyczących uszkodzenia infrastruktury miejskiej.
11. Zaobserwowano 1 zdarzenie dotyczące 3 osób nieletnich.
12. Zaobserwowano 4 zdarzenia dotyczące zimowego utrzymania dróg.
13. Zaobserwowano 1 inne zdarzenie.
W 2023 roku za pomocą sytemu monitoringu zaobserwowano 114 zdarzeń dotyczących 63 osób. Największą liczbę zdarzeń zarejestrowały kamery zainstalowane w rejonie w rejonie ul. Dworcowej 10A (21 zdarzeń), w parku przy ul. Parkowej (15 zdarzeń) oraz w rejonie przystanku autobusowego przy ul. 1 Maja (13 zdarzeń).
W rejonie osiedla „1000-lecia” w 2023 roku przeprowadzono wzmożone działania prewencyjne w formie patroli pieszych i zmotoryzowanych. W ramach tych działań kontrolą objęto miejsca zagrożone popełnianiem wykroczeń – przeprowadzono 866 kontroli tj. więcej o 34,68% w stosunku do 2022 r. Ogółem w 2023 roku w rejonie osiedla „1000-lecia” liczba ujawnionych wykroczeń utrzymuje się na podobnym poziomie jak w 2022 roku Największą liczbę ujawnionych wykroczeń stanowią wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji – ujawniono 170 wykroczeń (spadek o 2 wykroczenia w stosunku do 2022 r.).
Najwięcej ujawnionych wykroczeń dotyczyło niedostosowania się przez kierujących pojazdami do znaku drogowego B-36 „zakaz zatrzymywania się” – ujawniono 52 wykroczenia z czego najwięcej tj. 32 wykroczenia na ul. Stefana Batorego. Drugie najczęściej ujawniane wykroczenie dotyczyło, niedostosowania się przez kierujących pojazdami do znaku drogowego B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach” – ujawniono 46 wykroczeń z czego najwięcej ujawniono przy ul. Jana Sobieskiego (25 wykroczeń). Trzecim rodzajem najczęściej ujawnianych wykroczeń był postój pojazdów w strefach zamieszkania poza miejscami do tego wyznaczonymi – 45 wykroczeń z czego najwięcej ujawniono przy ul. Mieszka I (23 wykroczenia).
Znaczna liczba w/w wykroczeń związana jest między innymi z ograniczoną liczbą miejsc postojowych na terenie osiedla „1000-lecia”. Tendencję wzrostową odnotowano w grupie wykroczeń przeciwko przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wzrost o 5 wykroczeń. Mając na uwadze powyższe w 2024 roku kontynuowane będą doraźne kontrole w formie patroli pieszych i zmotoryzowanych w rejonie ul. Stefana Batorego, ul. Mieszka I oraz przy ul. Jana Sobieskiego.
W rejonie „Centrum” w 2023 roku odnotowano wyraźny spadek liczby ujawnionych wykroczeń w stosunku do roku 2022. Ogółem ujawniono 115 wykroczeń tj. mniej o 40,41% w stosunku do 2022 r. Tendencją spadkową charakteryzowały się wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji (mniej o 51 wykroczeń), wykroczenia dotyczące szkodnictwa polnego i ogrodowego (mniej o 12 wykroczeń), wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości (mniej o 3 wykroczenia) oraz wykroczenia przeciwko przepisom ustawy Prawo Ochrony Środowiska (mniej o 7 wykroczeń).
Najliczniejszą grupą ujawnionych wykroczeń są wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji (69 wykroczeń), z czego najwięcej ujawniono przy ul. Niepodległości (40 wykroczeń). Na powyższe spadki wpłynęły przeprowadzone działania prewencyjne w formie kontroli miejsc zagrożonych popełnianiem wykroczeń. Ogółem w 2023 roku w rejonie „Centrum” przeprowadzono 992 kontrole.
W rejonie „Redena” liczba ujawnionych wykroczeń w 2023 roku spadła o 31,03 % w stosunku do roku 2023. Znaczną tendencję spadkową odnotowano w grupie wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji (mniej o 35,57% w stosunku do 2022 r.).
Najwięcej wykroczeń dotyczyło postoju pojazdami w oznakowanych strefach zamieszkania poza miejscami do tego wyznaczonymi (41 wykroczeń z czego najwięcej ujawniono na ul. Ignacego Krasickiego – 40 wykroczeń). Drugie najczęściej ujawniane wykroczenie dotyczyło kierujących pojazdami, którzy nie dostosowywali się do znaku drogowego B-36 „zakaz zatrzymywania się” – ujawniono 15 wykroczeń z czego najwięcej ujawniono na ul. Bolesława Chrobrego – 7 wykroczeń. Na podobnym poziomie utrzymała się liczba ujawnionych wykroczeń przeciwko przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz wykroczenia dotyczące złamania przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska.
Na powyższe liczby ujawnionych wykroczeń wpłynęły przeprowadzone działania kontrolne miejsc zagrożonych popełnianiem wykroczeń jak również prewencyjne oddziaływanie kamer systemu monitoringu wizyjnego miasta Knurów funkcjonujących w rejonie „Redena”. Działania kontrolne w 2024 roku będą kontynuowane przez służby patrolowe Straży Miejskiej.
W 2023 roku w rejonie osiedla „Szczygłowice” odnotowano ogółem znaczny spadek liczby ujawnionych wykroczeń tj. o 19,12 % mniej w stosunku do 2022 r. Widoczną tendencję spadkową odnotowano w grupie wykroczeń przeciwko przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (mniej o 35,29% w stosunku do 2022 r.).
Duży spadek odnotowano również w liczbie ujawnionych wykroczeń przeciwko zdrowiu mniej o 16 wykroczeń. Związane było to z zakończeniem w 2023 roku działań prewencyjnych zmierzających do ograniczenia pandemii „Covid 2019”. Bardzo duży spadek odnotowano również w grupie wykroczeń przeciwko przepisom o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – ujawniono2 wykroczenia tj. mniej o 35 w stosunku do 2022 r.
Na podobnym poziomie jak w 2022 r. utrzymywała się liczba ujawnionych wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji (mniej o 3,34% w stosunku do 2022 r.). Największy udział miały wykroczenia dotyczące kierujących pojazdami, którzy nie dostosowywali się znaku drogowego B-36 „zakaz zatrzymywania się” (132 wykroczenia z czego najwięcej ujawniono przy ul. Wieczorka – 121 wykroczeń), niedostosowania się do znaku drogowego B-1 „zakaz ruchu w obu kierunkach” (89 wykroczeń z czego wszystkie ujawniono przy ul. Górniczej), oraz niedostosowania się do znaku drogowego „D-18” „parking” (75 wykroczeń z czego najwięcej ujawniono przy ul. Górniczej – 74 wykroczenia).
W dużej mierze ujawnione przez strażników wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i w komunikacji są wynikiem interwencji zgłaszanych przez zarządców drogi bądź administratorów budynków.
W 2023 roku kontynuowano działania prewencyjne rozpoczęte w latach poprzednich przeprowadzono 1056 kontroli miejsc zagrożonych popełnianiem wykroczeń w formie patroli pieszych i zmotoryzowanych. Ponadto w rejonie osiedla „Szczygłowice” funkcjonuje 5 punktów kamerowych.
W 2023 roku w rejonie „Starego Knurowa” ogółem odnotowano niewielki spadek liczby ujawnionych wykroczeń – mniej o 8,82 % w stosunku do 2022 r. Na powyższy spadek miały wpływ kontynuowane działania kontrolne w rejonie „Starego Knurowa”. Ogółem w 2023 roku w przedmiotowym rejonie przeprowadzono 910 kontroli miejsc zagrożonych popełnianiem wykroczeń. Największą liczbę ujawnionych wykroczeń stanowią wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji – 172 wykroczenia. Najwięcej tego tupu wykroczeń ujawniono na ul. Pocztowej (117 wykroczeń z czego 105 wykroczeń dotyczyło urządzania postoju pojazdami oznakowanej strefie zamieszkania poza miejscami do tego wyznaczonymi oraz na ul. Ks. A. Koziełka gdzie ujawniono 40 wykroczeń z czego najwięcej dotyczyło urządzania postoju pojazdami w w zatoce autobusowej – 21 wykroczeń oraz niedostosowania się do znaku drogowego „B-36” zakaz zatrzymywania – 16 wykroczeń).
Natomiast grupą wykroczeń charakteryzującą się znacznym wzrostem jest grupa wykroczeń przeciwko przepisom Ustawy o wychowaniu w trzeźwości – wzrost o 9 wykroczeń. Ujawnione wykroczenia dotyczyły spożywania napoi alkoholowych w miejscach publicznych. Najwięcej tego typu wykroczeń ujawniono w parku św. Jana Nepomucena przy ul. Dworcowej – 7 wykroczeń. Mając na uwadze powyższe w 2024 roku kontynuowane będą działania prewencyjne w postaci kontroli miejsc zagrożonych popełnianiem w/w wykroczeń.
W rejonie „Krywałdu” w 2023 roku ogółem odnotowano niewielki spadek liczby ujawnionych wykroczeń tj. mniej o 4 wykroczenia w stosunku do 2022 r. Największy spadek odnotowano w grupie wykroczeń przeciwko przeciwko urządzeniom użytku publicznego (o 4 wykroczeń mniej w stosunku do 2022 r.). Natomiast największy wzrost w liczbie ujawnionych wykroczeń stwierdzono w grupie wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji (o 9 wykroczeń więcej niż 2022 r.). W 2023 roku w rejonie „Krywałdu” strażnicy przeprowadzili 121 prewencyjne kontrole miejsc zagrożonych popełnianiem wykroczeń.
W rejonie „Farskich Pól” w 2023 r. roku odnotowano niewielki spadek liczby ujawnionych wykroczeń. Największą ilość ujawnionych wykroczeń stanowią wykroczenia dotyczące złamania przepisów Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
W rejonie osiedla „Wojska Polskiego I” ogółem odnotowano wyraźny wzrost liczby ujawnionych wykroczeń tj. więcej o 43,48 % w stosunku do 2022 r. Największą liczbę ujawnionych wykroczeń stanowią wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji – ujawniono 45 wykroczeń (więcej o 20 wykroczeń w stosunku do 2022 r.) z czego najwięcej ujawniono na ul. Szpitalnej (30 wykroczeń) oraz na ul. Kapelanów Wojskowych (9 wykroczeń).
Ujawnione wykroczenia dotyczyły głównie postoju pojazdami w strefach zamieszkania poza miejscami do tego wyznaczonymi przez kierujących samochodami osobowymi (43 wykroczenia). W dużej mierze stwierdzone przez strażników wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji są wynikiem interwencji zgłaszanych przez mieszkańców. Wpływ na liczbę tej kategorii wykroczeń ma ograniczona liczba miejsc postojowych. Drugą grupą wykroczeń pod względem liczby była grupa wykroczeń przeciwko przepisom ustawy o wychowaniu trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Ujawniono 18 wykroczeń (więcej o 8 wykroczeń w stosunku do 2022 r.) dotyczących spożywania alkoholu w miejscach publicznych z czego najwięcej ujawniono w rejonie skweru przy ul. Kapelanów Wojskowych (13 wykroczeń). Na ogólną tendencję wzrostową w zakresie liczby ujawnionych wykroczeń wpłynęły prowadzone działania prewencyjne w postaci systematycznych kontroli miejsc zagrożonych popełnianiem wykroczeń (872 kontroli). Działania te prowadzone były w formie patroli pieszych.
Kontrole będą kontynuowane w 2024 roku. Ponadto w rejonie osiedla „Wojska Polskiego I” funkcjonuje 5 punktów kamerowych, które mogą się przyczynić do szybkiego i skutecznego ustalenia sprawców wykroczeń.
W rejonie osiedla „Wojska Polskiego II” ogółem w stosunku do 2023 roku odnotowano wyraźny spadek liczby ujawnionych wykroczeń. Najwyższą tendencję spadkową odnotowano w grupie wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji (spadek o 44 wykroczenia) oraz w grupie wykroczeń przeciwko przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości i alkoholizmowi (spadek o 8 wykroczeń).
Na powyższe spadki liczby ujawnionych wykroczeń wpłynęły prowadzone działania kontrolne – przeprowadzono 439 kontroli miejsc zagrożonych popełnianiem wykroczeń. Najwięcej ujawnionych wykroczeń dotyczyło nieprawidłowego postoju pojazdami w strefach zamieszkania poza miejscami do tego wyznaczonymi (12 wykroczeń) z czego najwięcej ujawniono na ul. Lotników (8 wykroczeń).
W 2024 roku funkcjonariusz odpowiedzialny za utrzymanie ładu i porządku publicznego na terenie osiedla Wojska Polskiego II będzie kontynuował działania kontrolne w tym zakresie.
Info: BIP Knurów