Ciekawostki: Odkrywanie Wewnętrznych Sił – Podróż przez Archetypy w Poszukiwaniu Samorealizacji
„Z perspektywy Katarzyny” / felieton /
Zastanawialiście się kiedyś, jaki jest Wasz archetyp? Niedawno znajomy, Wojtek namówił mnie do sprawdzenia mojego. Ponieważ tematyka ludzkiej psychologii bardzo mnie interesuje, postanowiłam takowy test wykonać. Został on stworzony na podstawie dobrze znanego psychologom „Testu Gallupa”. Jednak od początku.
Zacznijmy więc od tego, czym jest archetyp, gdyż nie każdy z moich czytelników mógł się spotkać z takim stwierdzeniem. Na stronie www.polszczyzna.pl znaleźć możemy taką definicję „Pojęcie archetypu ma swoje początki w filozoficznych wywodach Filona z Aleksandrii. Termin ten został jednak rozwinięty dopiero w psychoanalitycznej teorii szwajcarskiego naukowca – Carla Gustava Junga. Według niego archetyp oznacza wspólny dla wszystkich ludzi, w pewien sposób dziedziczny wzór reagowania i postrzegania świata. Archetyp jest tak głęboko utrwalony w podświadomości członków danej grupy ludzi jako pewnego rodzaju wzorzec, że jest ciągle nieświadomie powtarzanym przez kolejne pokolenia ludzi schematem zachowania, światopoglądu albo jakiegoś procesu.”
Carl Jung, jako myśliciel, filozof i psycholog, opisywał archetyp jako koncepcję zauważoną poprzez wielokrotne obserwacje, że motywy obecne w mitach i bajkach literatury światowej pojawiają się regularnie i powszechnie. Te same motywy można dostrzec również w fantazjach, snach, deliriach i urojeniach współczesnego człowieka. Takie powszechne obrazy i relacje są nazywane wyobrażeniami archetypowymi. Im bardziej wyraźne, tym wyraźniej widać, że niosą one szczególnie intensywne emocjonalnie walory. Oddziałują one na nas, są sugestywne i fascynujące. Mają swoje korzenie w archetypie, który sam w sobie jest nieuchwytny, stanowiąc nieświadomą formę, która wydaje się być integralną częścią struktury psychiki. Dlatego mogą one pojawiać się zawsze i wszędzie.
W innej książce jego autorstwa czytamy, że archetyp jest symboliczną formułą, która staje się aktywna w miejscach, gdzie brakuje świadomych pojęć lub gdzie nie mogą one istnieć ze względu na wewnętrzne lub zewnętrzne ograniczenia. Treści zbiorowej nieświadomości są przedstawiane w świadomości poprzez wyraźne skłonności lub wyobrażenia. Zazwyczaj jednostka interpretuje je jako warunkowane przez obiekt – jednakże jest to błędne spostrzeżenie, ponieważ pochodzą one z nieświadomej struktury psychiki, która zostaje aktywowana przez oddziaływanie obiektu. Te subiektywne skłonności i wyobrażenia są jednak silniejsze od wpływu obiektu, a ich wartość psychiczna jest wyższa, co sprawia, że dominują nad wszystkimi wrażeniami.
Wiem, ze te definicje mogą być zbyt zawiłe, dlatego poprosiłam o uproszczenie tego CzatGPT. Oto, co odpowiedział: „Dla zwykłego człowieka archetyp można przedstawić jako rodzaj podstawowego wzorca lub uniwersalnego symbolu, który występuje w różnych kulturach i jest powszechnie rozpoznawany, choć często nieświadomie. Archetypy są rodzajem fundamentalnych idei, motywów lub postaci, które powtarzają się w mitach, bajkach, snach i kulturze, wywołując silne emocje i reakcje. Na przykład archetyp bohatera może być rozumiany jako podstawowy wzorzec odwagi, poświęcenia i triumfu nad przeciwnościami, który pojawia się w różnych historiach i legendach na całym świecie. W skrócie, archetypy to uniwersalne wzorce zachowań, symboli lub postaci, które wpływają na sposób, w jaki ludzie rozumieją świat i samych siebie.”
Dlaczego w ogóle wykonałam ten test? Otóż pracuję właśnie nad rozwojem moich social mediów właśnie z Wojtkiem, który jest specjalistą w tej dziedzinie. Głównie pracuję na LinkedIn, tam jestem najbardziej widoczna, ale w dobie nadchodzących wydarzeń chcę również rozwinąć Facebook, a przy okazji Instagram, którego chciałam zrobić stricte pod Salsation, ale nawet i to jest dla mnie trudne. Wojtek w naszej pierwszej rozmowie zapytał mnie czy wiem, jak postrzegają mnie inni? Czy są sytuacje lub pytania, w których przychodzę ludziom na myśl jako pierwsza? Z początku trudno było mi się do tego odnieść. Ale mój mózg wyłapał sytuacje, które właśnie dość często się pojawiają. Otóż kiedy ktoś poszukuje pracy, chciałby przygotować pierwsze lub nowe CV czy przygotować się do ważnej rozmowy rekrutacyjnej i nie wie, jak to zrobić szuka pomocy wśród znajomych lub wrzuca post na Facebooku. I wtedy moi znajomi kierują ich bezpośrednio do mnie. Czyli tematy związane z poszukiwaniem pracy kojarzą im się właśnie ze mną. Co za tym idzie, moja praca przez ostatnie lata się opłaciła. Jeszcze wiele drogi przede mną, ale wiem, że ludzie ufają mi w tych tematach i warto je rozwijać dalej.
Wróćmy jednak do moich archetypów, które mają mi pomóc w moim rozwoju w sieci. Na pewno jesteście ciekawi, co mi wyszło. Możemy wymienić następujące archetypy: mędrzec, bohater, twórca, kochanek, władca, odkrywca, czarodziej, opiekun, niewinny, towarzysz, buntownik, błazen. Myślę, ze każdy łatwo zobrazuje sobie każdy z nich. Okazuje się, że jestem każdym z tych archetypów po trochu, ale głownie wyróżniły się następujące archetypy: Opiekun w 16%, Bohater 14%, Odkrywca 12%, Czarodziej 12% oraz mędrzec 12%. Poprosiłam więc CzatGPT to podsumowanie tego wyniku. Oto, co otrzymałam:
Nazwa: Opiekun-Bohater-Odkrywca
Opis:
Archetyp Opiekuna zapewnia stabilność i troskę, działając jako opiekun dla innych. Jego siła tkwi w budowaniu relacji i trosce o dobro innych. Bohater wnosi aspekt odwagi, determinacji i gotowości do działania, gotowy stawić czoło wyzwaniom i przeszkodom. Archetyp Odkrywcy podąża za ciekawością, dążąc do poznania nowych miejsc, idei i doświadczeń.
Charakterystyka:
Siła w opiece: Ten archetyp jest gotów chronić innych i troszczyć się o ich potrzeby, będąc jednocześnie wsparciem i źródłem motywacji.
Odwaga i determinacja: Cechy bohatera zachęcają do działania, przezwyciężania trudności i stawiania czoła wyzwaniom.
Ciekawość i otwartość: Dzięki cechom odkrywcy, archetyp ten jest otwarty na nowe pomysły, doświadczenia i możliwości, gotowy eksplorować świat i zdobywać nową wiedzę.
Zrównoważenie między dbałością o innych a podejmowaniem działań: W tym archetypie ważne jest zachowanie równowagi między troską o innych, a działaniem w kierunku realizacji celów i poznania nowych obszarów życia.
Przykładowa postać (oczywiście Czatowi najłatwiej było opisać lekarza, ale ja zmieniłam to pod mój zawód 😉 ): Możemy sobie wyobrazić rekrutera, który nie tylko wykazuje się empatią i troską o potrzeby kandydatów, ale także podejmuje działania mające na celu doskonalenie procesów rekrutacyjnych (Opiekun-Bohater), jednocześnie badając i eksplorując nowe metody rekrutacyjne (Odkrywca). Jest to osoba, która nie boi się podejmować nowych wyzwań, jest gotowa działać z determinacją w celu osiągnięcia sukcesu rekrutacyjnego (Bohater), a jednocześnie ciekawa nowych metod i narzędzi rekrutacyjnych (Odkrywca). Równowaga między troską o kandydatów, odwagą w podejmowaniu wyzwań oraz ciekawością w poszukiwaniu nowych rozwiązań w rekrutacji będzie kluczowa dla tej roli.
Skłoniło mnie to do wielu przemyśleń, ale też dużo uświadomiło. W życiu również jestem Opiekunek-Bohaterem. Zawsze marzyłam, by stworzyć dom, który będzie otwarty dla wszystkich. I jestem niesamowicie wdzięczna losowi, że mi się to udało. Przy okazji, jako Bohater staram się szukać rozwiązać i pomóc każdemu, kto tego wokół potrzebuje. A odkrywca? Wciąż podejmuję nowe wyzwania, próbuję iść w nowych kierunkach, rozwijam siebie „od wewnątrz”. Potrafię również oddzielać życie zawodowe od prywatnego, z czego jestem najbardziej dumna.
KOW
Fot. Canva