InformacjeKnurów

Knurów: Więcej drzew wycinamy niż sadzimy

W 2022 roku w Knurowie wycięto mniej drzew niż rok wcześniej, ale nadal plasujemy się w ścisłej dziesiątce pod tym względem w województwie śląskim. Więcej wycina się między innymi w Katowicach, Gliwicach, Rudzie Śląskiej, Tarnowskich Górach czy Pyskowicach.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia opublikowała raport o ubytkach i nasadzeniach na terenach zieleni. Według danych w 2022 roku w Knurowie wycięto 278 drzew i jest to wynik o 125 sztuk mniejszy w stosunku do roku poprzedniego. Niestety, w porównaniu do 2021 roku odwrócił się bilans nasadzeń do ubytków. Trzy lata temu na terenie Knurowa był on na plusie, natomiast według raportu GZM w roku 2022 w mieście nasadzono zaledwie 72 sztuki, co w ogólnym rozrachunku daje bilans ujemny.

Najwięcej drzew zniknęło w Katowicach (2817 sztuk), Gliwicach (1651), Będzinie (940). Najmniej wycięto w Lędzinach (7), Sośnicowicach (8) czy w Bieruniu (19).

W Knurowie największa wycinka miała miejsce w 2016 roku, kiedy to aż 1220 drzew zniknęło z lokalnego krajobrazu. Wtedy też nasadzono 880 nowych roślin.

Liderem nasadzeń w województwie śląskim są Gliwice. U naszego „sąsiada” pojawiło się aż 4073 nowych drzew. Drugie miejsce należy do Katowic (1154), a trzecie do Sosnowca (711). Knurów w tej „klasyfikacji” znalazł się pod koniec drugiej dziesiątki, a wyprzedziły nas takie gminy jak Sośnicowice, Pyskowice, Sławków czy Bieruń.

Miejmy nadzieję, że ten zły trend jaką jest wycinka drzew w mieście wkrótce się odwróci. Drzewa są istotne dla utrzymania ekosystemów miejskich. Absorbują dwutlenek węgla, produkując tlen, a także pomagają w utrzymaniu stabilnych warunków klimatycznych poprzez regulację temperatury i wilgotności oraz zapobieganie erozji gleby. Drzewa dodają estetyki do miejskiego krajobrazu, zapewniając przyjemne otoczenie dla mieszkańców. Mają również znaczenie dla jakości powietrza poprzez filtrację zanieczyszczeń.

Jednakże, istnieją sytuacje, w których wycinka drzew jest nieunikniona lub nawet konieczna, na przykład gdy drzewa stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego lub infrastruktury miejskiej. W takich przypadkach ważne jest, aby podejmować decyzje oparte na starannie przeprowadzonych analizach i równoważyć potrzeby środowiska naturalnego z potrzebami społeczno-gospodarczymi. Dodatkowo, odpowiednie praktyki zarządzania zielenią miejską, takie jak sadzenie nowych drzew w zastępstwie tych wyciętych, mogą pomóc w minimalizacji negatywnych skutków wycinki.

Fot. archiwum