GliwiceInformacje

Gliwice: Seniorzy na medal

W czwartek, 23 listopada, prezydent Gliwic Adam Neumann gościł w Urzędzie Miejskim sportowców z gliwickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Liczna grupa najstarszych i najbardziej utytułowanych seniorów trenujących różne dyscypliny sportowe opowiedziała o swoich sukcesach i przygotowaniach do zawodów. Niektórzy z nich mają ponad 90 lat!

Sportowcy to mocna grupa w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gliwicach. Mają na swoim koncie setki medali, w tym około stu złotych zdobytych podczas licznych zawodów, olimpiad i mistrzostw Polski, Europy, a nawet świata. Tylko podczas ostatniej, wrześniowej Międzynarodowej Olimpiady Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Organizacji Senioralnych wywalczyli złoty puchar i 30 medali – w tym 16 złotych, 10 srebrnych i 4 brązowe. Po raz czternasty stanęli też na podium letniej i po raz ósmy zimowej ogólnopolskiej Olimpiady Sportowej Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Mają od 60 do 92 lat. Trenują niemal każdego dnia, mają niespożyte pokłady energii, zdobywają laury w narciarstwie, tenisie stołowym, speed-ballu, pływaniu, lekkoatletyce, łucznictwie, rzucie kulą, oszczepem, dyskiem i młotem oraz biegach i nordic walking, a nawet w szachach. Mają niezwykłe talenty – jeden z uczestników oddał aż 3560 skoków spadochronowych, kolejny potrafi podbić piłeczkę speed-ballową 354 razy w ciągu czterech minut!

– Mamy wspaniałych studentów i stale się rozwijamy, bo wiemy, że aktywność to zastrzyk energii, coraz większy apetyt na życie i zdrowie psychiczne – mówi Krystyna Jurczewska-Płońska, założycielka i prezeska gliwickiego UTW, która za swój 30-letni wkład pracy w organizację i ulepszanie życia najstarszych gliwiczan została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi.

Podczas spotkania z prezydentem Gliwic Adamem Neumannem, które odbyło się w Urzędzie Miejskim, zawodnicy opowiadali o swoich sukcesach i przeżyciach związanych z udziałem w zawodach, a także o problemach związanych z treningami i przygotowaniami do udziału w zawodach.

– Sport w wydaniu seniorów z gliwickiego UTW utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Uniwersytet zrzesza nie tylko ambitnych i utytułowanych sportowców, którzy imponują liczbą zdobytych medali, ale też wyjątkowych ludzi, którzy – bez względu na metrykę – pielęgnują zdrowy styl życia, są ciekawi świata, głodni wiedzy, wrażeń i kontaktów społecznych i nieustannie zarażają swoją pozytywna energią. Dodatkowo mają na swoim koncie niemal sto złotych krążków, zdobywają najwyższe lokaty w zawodach i olimpiadach, nigdy nie mają dość – naprawdę wielkie wyrazy uznania! Nie od dziś wiadomo, że Gliwice sportem stoją i w tym kontekście cieszy mnie, że nasze miasto dysponuje doskonałą bazą sportową, z której mogą korzystać wszyscy gliwiczanie lubiący sport, bez względu na wiek i stopień zaawansowania. Mamy nowoczesne hale, dobrze wyposażone boiska, pływalnie, profesjonalne bieżnie, na których można i chce się trenować. Trzymam kciuki za kolejne sukcesy – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

W spotkaniu wzięła też udział Beata Jeżyk z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, pełnomocnik prezydenta ds. seniorów, z którą można się kontaktować w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w każdej sprawie związanej z seniorami (tel. 32/239-12-95).

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gliwicach powstał z inicjatywy Krystyny Jurczewskiej-Płońskiej w 2003 r. W ramach uczelni działa 18 sekcji: tańca towarzyskiego, tańca liniowego, country, gimnastyki przy muzyce latino, zumby, pilatesu, jogi, tai-chi, aerobiku w wodzie, treningów pływackich, lekkoatletyki, brydżowa, remibrydża i innych gier, literacka, florystyczno-artystyczna, malarska, profilaktyki zdrowia, języków obcych, turystyczno-rekreacyjna i miłośników kultury. Studenci UTW uczestniczą także w wykładach z zakresu medycyny, wiedzy o człowieku, przyrody, psychologii, psychoterapii, prawa, literatury, historii Polski i historii sztuki, warsztatach tematycznych, koncertach muzycznych, krajowych i zagranicznych wyjazdach oraz krajowych i międzynarodowych zawodach sportowych, podczas których promują Gliwice i województwo śląskie.

– Mamy mocny skład, stale zdobywamy najwyższe lokaty. Poprzez naszą aktywność promujemy Gliwice i to jest dla nas wartość i duża radość. Codzienna aktywność pozwala nam też utrzymać się w doskonałej kondycji, a spotkania w grupie UTW dają nam radość przebywania z drugim człowiekiem – mówi Urszula Sitko, od 20 lat związana z gliwickim UTW, która sama trenuje narciarstwo.

Info: UM Gliwice