GliwiceInformacjeKultura i rozrywka

Gliwice: Język końca świata – panel dyskusyjny w MBP

W najbliższy poniedziałek, 6 listopada, Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach odwiedzą Julia Fiedorczuk, Dyba Lach i Filip Springer. Twórcy podcastu „Tak wiele zależy od czerwonej taczki” wezmą udział w panelu dyskusyjnym poświęconym ekopoetyce. Wydarzenie odbędzie się w ramach festiwalu „Haczyk – gliwickie spotkania literackie”. Wstęp wolny.

Panel dyskusyjny „Język końca świata”, czyli kolejne wydarzenie tegorocznej edycji „Haczyka”, rozpocznie się o godz. 18.00 w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17. Podczas spotkania o ekopoetyce porozmawiają Julia Fiedorczuk, Dyba Lach i Filip Springer.

– Julia Fiedorczuk – pisarka, poetka, tłumaczka i wykładowczyni Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Propagatorka ekokrytyki, w swojej twórczości wybija na pierwszy plan relacje między ludźmi a pozaludzką przyrodą i podkreśla światotwórczą siłę literatury. Autorka opowiadań, powieści, wierszy, esejów. Jest autorką programu Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu. Jej teksty i przekłady ukazywały się między innymi w „Literaturze na świecie”, „Dwutygodniku”, „Tygodniku Powszechnym”, „Piśmie” i miesięczniku „Znak”. Jest felietonistką „Przekroju” oraz „Polityki”. Utwory Julii Fiedorczuk przetłumaczono na ponad 20 języków.

– Dyba Lach – dokumentalistka, autorka transmedialna. Reżyseruje i koordynuje wydarzenia artystyczne, spektakle, koncerty, projekty kulturalne, filmy. Absolwentka PWSFTiT w Łodzi na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej oraz Fotografii Prasowej w Instytucie Dziennikarstwa UW. Współautorka książek fotograficznych: „Stigma”, nagrodzonej w konkursie International Photography Awards i wybranej publikacją roku 2014 w Konkursie im. Beaty Pawlak Fundacji Batorego, oraz „Rewizje”, nominowanej do książki roku 2020 przez Aperture Foundantion i Paris Photo.

– Filip Springer – pisarz i fotograf. Autor cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury, Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego i Miasta Stołecznego Warszawy. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Jego książki tłumaczone są na chiński, angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski. Współtwórca festiwalu literackiego MiedziankaFest i Szkoły Ekopoetyki. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie.

Rozmowę poprowadzi Jakub Kornhauser – poeta, eseista, tłumacz i literaturoznawca. Autor tomów poetyckich (za „Drożdżownię” otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej 2016), tomów esejów („Premie górskie najwyższej kategorii” uhonorowano Nagrodą Znaczenia 2021, wyróżnieniem w ramach Nagród Magellana i nominacją do Nagrody Literackiej Gdynia) oraz kilkunastu monografii poświęconych awangardzie. Felietonista „Czasu Kultury”, stały współpracownik „Miesięcznika Znak” i Magazynu „Wizje”.

Podczas spotkania Miejska Biblioteka Publiczna zapewnia tłumaczenie na polski język migowy, pętlę indukcyjną oraz dostępność architektoniczną.

Info: UM Gliwice