InformacjeKnurówNewsy

Knurów: Rozstrzygnięto przetarg na sprzedaż Placu 700-lecia

We wtorek, 17 października w budynku Urzędu Miasta Knurów przy ul. Niepodległości 7 w sali sesyjnej przeprowadzono przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż prawa własności niezabudowanej nieruchomości położonej w Knurowie przy ul. Alei Lipowej. Mowa o działkach nr 3348/85, 3348/83, 3348/71 czyli tzw. Placu 700-lecia. Teren znajdujący się w północnej części miasta zostanie przeznaczony pod realizację zabudowy mieszkaniowo – usługowej, wielorodzinnej.

Do przetargu zostały dopuszczone cztery podmioty, ale ostatecznie nowym nabywcą terenu zostało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „ATEX” Sp. z o.o. z Pilchowic, które zakupiło wyżej wymienione działki za 10 113 026 złotych. Warto nadmienić, że cena wywoławcza nieruchomości wynosiła 5 322 326 złotych.

„ATEX” od 1998 roku zajmuje się sprzedażą hurtową i detaliczną opału zgodnie z wymogami odbiorców. Od ponad 8 lat również handluje materiałami budowlanymi oraz zajmuje się konfekcją węgla i kruszywa dekoracyjnego. Ponadto oferuje usługi w zakresie transportu czy rozładunku i załadunku wagonów węglowych. Firma ta posiada w Pilchowicach stację paliw, a wkrótce otworzy drugą w Knurowie.

Inwestor przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę w Starostwie Powiatowym w Gliwicach przy ul. Zygmunta Starego zobowiązany jest do przedłożenia Gminie Knurów opracowany projekt budowlany wraz z koncepcją zieleni w terminie do jednego roku od daty zawarcia umowy nabycia przedmiotowej nieruchomości, dotyczący rozwiązań projektowych, w tym formy architektonicznej obiektów, zagospodarowania terenu, układu komunikacyjnego oraz formy i typu zieleni urządzonej (wysokiej i niskiej), a także sposobu zagospodarowania terenów rekreacyjnych. Dokumentacja projektowa powinna być opracowana do zrealizowania na nieruchomości inwestycji przyjmując ogólne założenia „Koncepcji zagospodarowania placu 700–lecia w Knurowie” zaprezentowanego podczas sesji Rady Miasta w listopadzie 2022 roku.

Przypomnijmy, pod koniec zeszłego roku podczas sesji Rady Miasta Knurów przedstawiono wizualizację nowego zagospodarowania Placu 700-lecia, która ma docelowo nadać świeżość w rejonie osiedla Wojska Polskiego II. Koncepcja zakłada, że na powierzchni ok. 3,5ha realizację terenów zieleni od strony północnej i północno wschodniej oraz zabudowy usługowomieszkaniowej w części południowej i południowo-zachodniej. Projekt zakłada realizację części parkowej o powierzchni ponad 20% (0,7ha) oraz terenów mieszkaniowo-usługowych wraz drogami i dojazdami o powierzchni (2,8ha), z czego powierzchnia biologicznie czynna to ponad 40% tej części.

Łącznie powierzchnia biologiczna czynna będzie stanowić ok 60% (2,1ha) całego terenu. Wyróżnikiem lokalizacji ma być naturalistyczny park z licznymi nasadzeniami oraz rozwiązaniami ekologicznymi towarzyszącymi zabudowie. Łącznie w obszarze opracowania zaproponowano ok 330 metrów bieżących ścieżek rowerowych, które mają być połączone z istniejącymi.

W obrębie terenów zieleni zaproponowano ścieżki piesze i spacerowe, a także place wypoczynkowe z zielenią i altanami. W parku ma powstać zbiornik retencyjny ze ze ścieżką spacerową wokół. Miejsce to ma pełnić funkcje ekologiczne i wypoczynkowe. Wokół pojawią się ławki, szezlongi oraz przestrzenie do wypoczynku na trawie.

W ramach nasadzeń zaproponowano formowane pagórki do wypoczynku oraz strefy roślinności niekoszonej traw wysokich i krzewów sprzyjających bioróżnorodności i redukcji efektu wyspy ciepła. Ponadto, zaprojektowano nasadzenia drzew iglastych i liściastych. W części parkowej mają zostać zainstalowane urządzenia do zabawy dla dzieci i młodzieży.

W części przeznaczonej pod zabudowę według wizualizacji zaproponowano stworzenie częściowo otwartego kwartału całkowicie pozbawionego ruchu kołowego. We wnętrzu, które tworzą pojedyncze budynki mieszkaniowe oraz skarpy parkingów podziemnych zaproponowano osiedlowy plac zabaw, boisko do gry w bule oraz zieleń osiedlową. W pobliżu znajdą się piekarnia czy mały sklep spożywczy. Możliwe, że w sąsiedztwie alei spacerowej jeden z parterowych budynków będzie przeznaczony pod gastronomię. Części usługowe zaprojektowano w taki sposób, by nie były uciążliwe dla mieszkańców.

Budynki mieszkalne zaproponowano w układzie jednoklatkowym, z windami i 5 mieszkaniami na kondygnacji powtarzalnej, oraz 3 mieszkania z własnymi tarasami na ostatniej kondygnacji. Zaprojektowano 4 budynki 4-cio kondygnacyjne (18 mieszkań), 4 budynki 5-cio kondygnacyjne (23 oraz 20 mieszkań), oraz jeden 6-cio kondygnacyjny (28 mieszkań). Część dachów budynków mieszkaniowych będą miały dachy zielone dla zwiększenia ilości powierzchni biologicznie czynnej.

Reasumując, nabywca jest zobowiązany zrealizować około 200 mieszkań o powierzchni nie mniejszej niż 45 m2, wyodrębnić wewnętrzny kwartał zielony z elementami rekreacji dla młodszych i starszych mieszkańców z urządzoną zielenią niską oraz wysoką. Ponadto, inwestor ma wykonać wykonać parking z uwzględnieniem wskaźnika 1,5 miejsca postojowego na jedno mieszkanie oraz zbudować drogi wewnętrzne obsługujące teren inwestycji w powiązaniu z istniejącym już układem dróg gminnych (wjazdy i zjazdy od strony ul. Wincentego Witosa i ul. Alei Lipowej).

Czas realizacji inwestycji wynosi 72 miesięcy od daty zawarcia umowy przeniesienia prawa własności przedmiotowej nieruchomości. Potwierdzeniem zakończenia przedsięwzięcia będzie złożenie stosownych dokumentów do Urzędu Miasta Knurów, w którym znajdzie się między innymi pozwolenie na użytkowanie obiektów, wydane przez właściwy organ zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego.

Fot. UM Knurów (wykonawcą wizualizacji jest STUDIO BB Architekci – dr inż. arch. Tomasz Bradecki)