Gliwice/Warszawa: Gliwice w czołówce najlepszych
Dziennik „Rzeczpospolita” wyłonił zwycięzców najnowszej edycji Rankingu Samorządów. Gliwice, triumfujące w zestawieniu w latach 2020–2021, podobnie jak przed rokiem uplasowały się na 3. miejscu. Uroczysta gala wręczenia nagród z udziałem prezydenta Gliwic Adama Neumanna odbyła się 23 października w Warszawie.
Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania miast i gmin pod kątem rozwoju, czyli działań, które są wyrazem dbałości o lokalną społeczność i środowisko, przy zachowaniu stabilności finansów i wysokiej jakości zarządzania. W zestawieniu brane są pod uwagę wszystkie miasta i gminy w Polsce (z wyjątkiem Warszawy). Zasady ustala niezależna kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”. W tegorocznej edycji kryteria oceny to ok. 30 wskaźników wyliczanych na podstawie publicznie dostępnych baz danych GUS oraz Ministerstwa Finansów. O ostatecznej pozycji w rankingu decyduje suma punktów uzyskanych w trzech filarach zrównoważonego rozwoju.
W obszarze „trwałość ekonomiczno-finansowa” oceniane są wskaźniki dotyczące zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym dochodów z podatków), umiejętności pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania, a także efektywności zarządzania budżetem bieżącym. Filar „trwałość społeczna” to działania, które mają największy wpływ na jakość życia mieszkańców, w tym nakłady samorządu na rozwój infrastruktury społecznej. W obszarze „trwałość środowiskowa” nacisk położony jest na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniami do zmian klimatycznych. Liderzy zestawienia są wyłaniani w trzech kategoriach – miast na prawach powiatu, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich.
W kategorii miast na prawach powiatu (gdzie klasyfikowane są 64 jednostki) zwycięzcą został Sopot. Drugie i trzecie miejsce zajęły Świętochłowice oraz Gliwice.
– Od lat dbamy w Gliwicach o to, aby nasze miasto nieustannie się rozwijało – na każdej płaszczyźnie – i aby naszym mieszkańcom żyło się coraz lepiej. Budujemy mieszkania komunalne, inwestujemy w infrastrukturę, zwracając jednocześnie uwagę na to, by w mieście było jak najwięcej miejsc sprzyjających rekreacji, zielonych i przyjaznych. Fakt, że w obszarze zrównoważonego rozwoju odnosimy sukces, jest wynikiem konsekwentnych decyzji zarządczych oraz dobrze przemyślanego, rozsądnego planowania przedsięwzięć, zwłaszcza tych wieloletnich, takich jak sfinalizowany niedawno projekt Nowego Centrum Gliwic, połączony z przebudową układu drogowego po południowej stronie dworca kolejowego, realizacją nowoczesnego Centrum Przesiadkowego i konsekwentnym zazielenianiem śródmiejskiej przestrzeni. Natomiast bez wątpienia jednym z największych wyzwań, przed którym obecnie stoimy, jest transformacja energetyczna. W tym kontekście zakładamy, że w kolejnych latach Gliwice staną się miastem wielu innowacyjnych rozwiązań sprzyjających środowisku i przyrodzie. Cel ten został zapisany jako strategiczny w uchwalonej w ubiegłym roku Strategii Rozwoju Miasta „Gliwice 2040” i realizowany jest już od dłuższego czasu, chociażby poprzez ekodotacje na rzecz walki z niską emisją w mieście, projekt Parku Zielonej Energii w miejskiej ciepłowni oraz systematyczne zwiększanie miejskiej infrastruktury OZE, np. przy realizacji nowych inwestycji – jak ostatnio w Centrum Przesiadkowym – czy w budynkach oświatowych. Przed nami sporo pracy, ale z pełną świadomością wagi tematu będziemy nadal podejmować działania i inicjatywy w tym zakresie – mówi prezydent Gliwic Adam Neumann.
Info: UM Gliwice
Fot. C. Piwowarski/Rzeczpospolita