Kraj: Straż Miejska z nowymi uprawnieniami
20 października weszły w życie nowe przepisy zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które rozszerzyły możliwość nakładania mandatów przez strażników miejskich. Od dzisiaj będą oni mogli karać między innymi właścicieli domów i zarządców budynków za niezłożenie w terminie deklaracji o źródłach ciepła, ale także osoby, które nie posiadają uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych na drogach publicznych, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu.
Ponadto, od piątku funkcjonariusze Straży Miejskiej mogą ukarać mandatem w wysokości od 50 do 100 złotych rowerzystów czy osoby korzystające z elektronicznych hulajnóg za przejazd przez przejście dla pieszych lub jedzie po drodze przeznaczonej tylko dla pieszych. Warto wspomnieć, że aby jeździć hulajnogą elektryczną, osoby w wieku 10-18 lat muszą posiadać te same uprawnienia, co w przypadku kierowania rowerem czyli kartę rowerową lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci do lat dziesięciu mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
Zgodnie z Kodeksem wykroczeń jazda bez uprawnień może zakończyć się mandatem w wysokości 200 złotych, a nawet grzywną do 1,5 tysiąca złotych. Warto jednak pamiętać, że karę za jazdę jednośladem bez karty rowerowej mogą ponieść tylko nastolatkowie między 17. a 18. rokiem życia.
Strażnicy od 20 października mogą także karać za brak na ścianie frontowej budynku albo ogrodzeniu posesji, tabliczki z numerem porządkowym. W przypadku nowych budynków stosowne oznaczenie należy zainstalować w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.
Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz zapewnienie lepszego porządku w miejscach publicznych. W związku z rosnącą popularnością elektrycznych hulajnóg i rowerów, regulacje te są odpowiedzią na liczne przypadki naruszeń i wypadków z udziałem tych pojazdów.
Info: PAP