InformacjeKrajNewsy

Kraj: Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała na swojej stronie internetowej wyniki wyborów ze 100% obwodów. Wynika z nich, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 35,38% głosów. Jednak to partie z tzw. demokratycznej opozycji z łącznym wynikiem 53,71% mają większość mandatów w parlamencie. Frekwencja wyborcza wyniosła 74,38%.

Na Koalicję Obywatelską w głosowaniu do Sejmu zagłosowało 30,70% wyborców. Trzecia Droga otrzymała 14,40% głosów, a Lewica 8,61%. Oznacza to, że łączny wyniki demokratycznej opozycji wynosi 53,71%. Do Sejmu wejdzie też Konfederacja, która otrzymała 7,16% poparcia. Pozostałe komitety nie osiągnęły progu wyborczego.

W wyborach do Senatu najlepszym wynikiem może się pochwalić Prawo i Sprawiedliwość, które osiągnęło 34,81% poparcia. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem 28,91%, a na trzecim Trzecia Droga, na którą zagłosowało 11,50% wyborców. Konfederacja zdobyła 6,75%, Nowa Lewica 5,29%, a Bezpartyjni Samorządowcy 4,91%. Pozostałe komitety wyborcze nie przekroczyły 1% głosów.

Szczegółowe wyniki można znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej: https://wybory.gov.pl/sejmsenat2023/

Konstytucja przewiduje, że po ustaleniu wyniku wyborów Prezydent RP ma obowiązek desygnować prezesa Rady Ministrów. Powołany w ten sposób premier proponuje następnie skład gabinetu. Konsultacje na temat powołania rządu mogą trwać maksymalnie dwa tygodnie od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji. W tym terminie prezydent musi powołać prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady. Nominacje nabierają mocy prawnej z chwilą, gdy prezydent odbierze przysięgę od członków nowo powołanego rządu.

Nowo powołany premier w ciągu kolejnych dwóch tygodni ma obowiązek przedstawić Sejmowi program działania rządu z wnioskiem o udzielenie nowej Radzie Ministrów wotum zaufania. Takie wystąpienie premiera określa się zwyczajowo (nie jest to termin prawny) mianem exposé. Sejm uchwala wotum zaufania bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Info: PKW / gov.pl