InformacjeRegionZabrze

Zabrze: „Kryształ Przetargów Publicznych” dla Miasta Zabrze!

Budowa tężni solankowych, które niedawno powstały w naszym mieście, została uhonorowana nagrodą „Kryształ Przetargów Publicznych”. Niezależni eksperci przyznali nam tę nagrodę za sprawnie zrealizowaną procedurę przetargową, która umożliwiła wykonanie tak oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji.

– Pracując dla dobra Zabrzan konsekwentnie podnosimy jakość funkcjonowania urzędu, co potwierdzają przyznawane nam certyfikaty ISO. Chcemy, by nasze miasto było coraz bardziej przyjazne mieszkańcom. Cieszy także, że firma BANIMEX sp. z o.o. otrzymała w tym konkursie nagrodę za wykonanie rewitalizacji wieży ciśnień przy ul. Zamoyskiego – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Dwie tężnie solankowe wybudowano w dwóch zabrzańskich dzielnicach. W Kończycach – na terenie Dzielnicowego Ośrodka Kultury przy ul. Dorotki, a w Maciejowie – na terenie Orlika przy ul. Kondratowicza. Obiekty są ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych, ale z pewnością w pierwszej kolejności będą z nich korzystać mieszkańcy cierpiący na chorobowe stany tarczycy, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych oraz przewlekłe nieżyty nosa. Dobroczynny wpływ solanki przy tego typu przypadłościach jest nieoceniony.

Tężnia to miejsce, przy którym można się spotkać, odpocząć, ale też zadbać o swoje zdrowie wdychając leczniczą solankę. Konstrukcja z drewna z gałęziami tarniny, po których spływa solanka to także odpowiedź na potrzeby społeczeństwa, które coraz poważniej podchodzi do swojego zdrowia. Rozbijająca się na drobne krople solanka tworzy bryzę, która schładza i zwiększa wilgotność oraz zmniejsza zapylenie powietrza wokół tężni. Wdychanie go przez jedną godzinę dostarcza taką samą dawkę jodu co kilka dni pobytu nad morzem. Solankowa bryza nawilża i pobudza do produkcji śluzu górne drogi oddechowe. które dzięki temu szybciej pozbywają się zanieczyszczeń. Zawarty w bryzie jod sprzyja m.in. prawidłowemu funkcjonowaniu tarczycy. Inhalacje stosowane u zdrowych ludzi zwiększają odporność organizmu.

Warto przypomnieć, że budowa obu obiektów w 85. procentach została sfinansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 – projekt „Miasto Przestrzenią Rozwoju”

Info: UM Zabrze