Kielce/Knurów: Knurowski łazik na Marsie
Młodzi naukowcy z Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie pojawili się na zawodach łazików marsjańskich European Rover Challenge w Kielcach. To jedna z najważniejszych imprez, w czasie których drużyny reprezentujące wyższe uczelnie techniczne z całego świata próbują wykonać najwięcej skomplikowanych zadań za pomocą zbudowanych przez siebie łazików podobnych do tych, które aktualnie poruszają się po Marsie. Z 54 zgłoszonych drużyn z kilkudziesięciu Państw do finałów zakwalifikowanych zostało 25 łazików w tym nawet łazik z odległego Bangladeszu.
Zadania te polegają na wykonywaniu czynności, które w przyszłości spotkają na co dzień
astronauci na Marsie, czyli należy coś odnaleźć, podnieść, przewieźć, przełączyć, zbadać, zmierzyć, wykopać, zebrać próbki, a czasami uratować astronautę dostarczając mu pilnie na przykład taśmę klejącą, by mógł zakleić uszkodzony hełm. Zadania łaziki mogą wykonywać będąc sterowane zdalnie lub autonomicznie, czyli samodzielnie – mówi Donat Dubiel, opiekun Koła.
Politechnika Świętokrzyska zbudowała plac o powierzchni około 1000 metrów kwadratowych, który swoją strukturą przypomina warunki panujące na Marsie. Są tam wulkan, skały, wzniesienia i zagłębienia oraz różne rodzaje podłoża od twardego do drobnego piasku. Wszystko w kolorach zbliżonych do czerwonego odcienia Marsa.
Oprócz samych konkurencji w strefie wystawienniczo-warsztatowej prezentowały się różne
instytucje naukowe i firmy związane z przemysłem kosmicznym. Zostaliśmy zaproszeni przez ESERO Polska (pion edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej), by na stoisku pokazać dwa nasze projekty. Pierwszym był zwycięski minisatelita CanSat AGO Knurów 1, a drugim mały łazik marsjański Mini Rover Knurów.
Ponieważ działalność naszego Koła dostrzegana jest przez ESERO otrzymaliśmy specjalne
wejściówki, które umożliwiały między innymi wejście do strefy serwisowej ekip łazików
marsjańskich. Przewodnikiem był Szymon Bednorz były członek naszego Koła, który
reprezentował swoją uczelnię wyższą AGH z Krakowa, a aktualnie jest liderem ich zespołu łazika„Kalman”. Nadmienić należy, że ich zespół zwyciężył w tych zawodach.
Jednym z dodatkowych korzyści był wywiad udzielony w języku angielskim przez członka naszego Koła Tomasza Kawalca (2 klasa Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach), a który w bezpośredniej transmisji internetowej pojawił się na kilkudziesięciu uczelniach z całego świata. Opowiadał on (oczywiście w języku angielskim) o naszym zwycięskim satelicie CanSat, który nota bene w 2021 roku zajął także trzecie miejsce w konkursie „Elektronika by żyło się łatwiej” organizowanego przez Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Wywiad ten można zobaczyć na naszym fanpage https://www.facebook.com/KoloNaukoweKnurow/
Mogliśmy także pojawić się na placu zawodów i pokazać nasz mini łazik w warunkach
marsjańskich. Gdzie poznaliśmy także ekipę University College z Londynu.
Takie spotkania są dla nas inspiracją i poszerzaniem horyzontów młodych ludzi, którzy widzą, że warto robić coś więcej niż tylko nauka w szkole – mówi Donat Dubiel – Aktualnie przygotowujemy nasz łazik „Knurów Rover”, który w przyszłości także wystartuje w tych zawodach. Proces ten jest długotrwały, gdyż zadania stawiane przez organizatorów są bardzo trudne do realizacji, ale cierpliwie dążymy do celu.
Info: Koło Naukowe Elektroniki i Informatyki w Knurowie