Czerwionka-Leszczyny: Wernisaż wystawy „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”
8 września w Centrum Informacji Turystycznej w Czerwionce-Leszczynach odbył się wernisaż wystawy „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych”.
„Jest mi niezmiernie miło powitać Państwa na dzisiejszym wernisażu wystawy „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych. Cieszymy się, że tak licznie przybyliście na to wydarzenie. Stworzenie tej wystawy było moim ogromnym marzeniem i cieszę się, że dziś to marzenie mogło się spełnić – mówiła pomysłodawczyni projektu dr Monika Glosowitz, badaczka literatury z Uniwersytetu Śląskiego.
Dziękuję wszystkim osobom bez których to wydarzenie nie byłoby możliwe i które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do tego, że dziś możemy zaprezentować Państwu efekt naszej pracy” – dodała.
„Górnictwo przede wszystkim kojarzy się nam z ciężką pracą mężczyzn. Niestety rzadko mówi się o kobietach, które przecież nie tylko czekały na mężczyzn wracających z kopalni, ale troszczyły się o dom, o rodzinę i wszystkie aspekty codziennego życia. Wspaniale, że pomysłodawcy projektu chcą pokazywać tę część górnictwa” – mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.
Jak podkreśliła dr Monika Glosowitz, pomysł na projekt narodził się z poszukiwań kobiecych opowieści, ich narracji i głosów w muzeach, tekstach literackich, czy istniejących wydaniach pamiętników górniczych. To właśnie wtedy okazało się, że zdecydowanie dominują tam historie mężczyzn, a te kobiece są właściwie nieobecne, stanowiąc jedynie domysły i przypuszczenia.
„Mężczyźni w swoich opowieściach przyznawali kobietom role incydentalne, zostawiali je na marginesie pamięci oficjalnej i nie sytuowali ich w poważnej i centralnej narracji historycznej czy literackiej a raczej w „berze i bojce”. Może i dobrze – bo kobiety same powinny mówić za siebie” – tłumaczyła dr M. Glosowitz.
Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty obrazujące codzienność kobiet z rodzin górniczych. Wydarzeniu towarzyszyła również premiera cyklu portretów kobiet przygotowanych przez pierwszą Ślązaczkę, która zdobyła nagrodę World Press Photo – Karolinę Jonderko.
W wernisażu wystawy udział wzięli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Wiceprezydent Miasta Rybnika Piotr Masłowski, Pełnomocnik Burmistrza ds. społecznych Aleksandra Chudzik, radni miejscy i powiatowi, mieszkańcy, zaproszeni goście.
Wystawę można oglądać w Centrum Informacji Turystycznej w Czerwionce-Leszczynach do 30 września (w godzinach otwarcia CIT).
Projekt „Pamiętniki kobiet z rodzin górniczych” został dofinansowany z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Środki na realizację projektu pozyskało Stowarzyszenie Ruch Rozwoju Gminy Czerwionka-Leszczyny.
info czerwionka-leszczyny.pl
foto: Katarzyna Buchcik