Ciekawostki z ...Gliwice

Gliwice: Bibliotekarka z Gliwic poleca „Empuzjon” autorstwa Olga Tokarczuk.

To pierwsza po Literackim Noblu książka, na którą wielbiciele jej pisarstwa musieli czekać aż osiem lat. Po wcześniejszych „Księgach Jakubowych”, „Empuzjon” wydaje się być opowieścią skromną, lokalną, pozbawioną wielkich wydarzeń i nietuzinkowych bohaterów, zwyczajną historią.

Główny bohater, student ze Lwowa, przybywa w 1913 roku do uzdrowiska Gorbersdorf, czyli dzisiejszego Sokołowska na Dolnym Śląsku. W pozornie spokojnym miejscu zaczynają dziać się niepokojące rzeczy. Oglądamy je oczami mężczyzn, bo to świat, w którym dla kobiet nie ma miejsca. A jednak ich energia zaczyna wibrować, krążyć i otaczać mężczyzn, którzy przyjechali ratować życie do miejsca, w którym wielu przegrywa walkę z chorobą. Życie, śmierć, prawa i siły natury – to wszechobecny żeński pierwiastek świata, z którego kobiety zostały wykluczone lub sprowadzone do roli użytecznego przedmiotu.

W „Empuzjonie” znajdziemy wszystko za co kochamy Olgę Tokarczuk i – jak to u niej – to co niepozorne, dziejące się na uboczu i przydarzające pospolitym ludziom, objawia nam prawdy o świecie i o nas samych. To co ukryte, zawsze w końcu się ujawnia, a to co dalekie w czasie czy przestrzeni, okazuje się być ponadczasowe i uniwersalne. „Empuzjon” jest więc historią o dawnej i obecnej Europie, o świecie tuż przed rozpadem, o mocy natury, o sile kobiet, o wierze w sprawiedliwość i o nadziei, bo w mrocznych czasach i niedobrych miejscach dobroć i współczucie mając moc przywracania porządku świata.

”Empuzjon” dla jednych będzie literacką zabawą z jedną z największych powieści XX wieku – „Czarodziejską górą” Tomasza Manna. Dla drugich kryminałem, lub jak w podtytule – horrorem przyrodoleczniczym, dla innych zaś traktatem filozoficznym. Niezależnie od etykiet i kategoryzacji, wierzę, że dla wszystkich będzie wspaniałą, smakowitą lekturą.

info: Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach