Ciekawostki z ...Newsy

Dzień Wagarowicza – geneza nietypowego święta

/ Dzień Wagarowicza – geneza nietypowego święta /

Pierwszy dzień wiosny to dzień szczególny. To nie tylko symboliczne zakończenie zimy, ale także czas, kiedy to uczniowie postanawiają zrezygnować z zajęć lekcyjnych i spędzić wolne chwile na łonie natury. Kto z nas chociaż raz nie poszedł na tzw. „wagary”? Dziś przypada nieformalne święto z tym związane czyli Dzień Wagarowicza.

Według językoznawców „wagary” wywodzą od łacińskiego słowa „vagari”, które oznaczało „włóczyć się” lub „błąkać się”. Pierwszy raz pojawia się w drugiej połowie XVI wieku w literaturze angielskiej. W języku polskim określenie wagary upowszechnia się na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo ucznia chodzącego na wagary nazywano „wagusem”. Takie określenie znajdziemy w powieści „Przedwiośnie” autorstwa Stefana Żeromskiego.

Trudno dokładnie określić kiedy narodził się Dzień Wagarowicza. Powstał on w bardzo naturalny sposób czyli z chęci przebywania młodzieży na świeżym powietrzu, zamiast w sali szkolnej na lekcjach. Z racji, że wiosenna aura skłania do tego typu zachowań, przyjęto, że pierwszy dzień wiosny będzie idealnym terminem do jego „świętowania”. To wtedy po wielu tygodniach wyczekiwania powietrze staje się o wiele przyjemniejsze i młodzi ludzie mają ochotę porzucić siedzenie nad książkami oraz naukę.

Korzeni Dnia Wagarowicza można szukać w zwyczaju topienia Marzanny. To właśnie 21 marca dzieci szły nad rzekę, by oficjalnie zakończyć zimę i powitać wiosnę. Nie myślano wówczas o nauce. Dziś placówki edukacyjne aby ukrócić wieloletni obyczaj opuszczania szkoły w pierwszy dzień wiosny organizują przeróżne zajęcia dla dzieci i młodzieży w postaci konkursów, zawodów sportowych czy wycieczek do kin. W tym dniu nie ma żadnych klasówek, kartkówek i odpytywania. Wszystko jednak zależy od akceptacji władz szkolnych oraz pedagogów.

Warty podkreślenia jest fakt, że Dzień Wagarowicza obchodzony jest nie tylko w Polsce, ale także w niektórych regionach Litwy. W Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie uczniowie świętują Senior Skip Day, kiedy to organizowane są ucieczki z lekcji w określonym dniu. Nie przypada on jednak w pierwszy dzień wiosny jak w naszym kraju.

AW
Tekst powstał na bazie materiałów prasowych i historycznych
Fot. Canva