akcje charytatywneNewsyStarostwo Gliwice

Powiat Gliwicki: Znamy laureatów nagrody Bene Meritus 2022

Znamy laureatów nagrody Bene Meritus 2022

 „Bene Meritus” jest piękną formą uznania zasług osób, instytucji czy też organizacji szczególnie zasłużonych dla społeczności naszego powiatu. Tegorocznymi laureatami tej najwyższej powiatowej nagrody zostali Knurowianie :

w kategorii indywidualnej – Marian Płaszczyk,

a w kategorii zbiorowej – Klub Honorowych Dawców Krwi PCK im. dr Floriana Ogana w Knurowie.

 

Marian Płaszczyk

Od lat swoim działaniem staram się wzbudzać pozytywne emocje. Kocham sport, bieganie, ale też bycie blisko katolickich wartości.

Działacz społeczny, animator biegania, zawodnik nieistniejącego klubu Unii Krywałd, a trenerem był m. in. olimpijczyk śp. Emil Kiszka, prowadzący działalność popularyzującą bieganie.

Jako Rycerz Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy (od 2001 roku), nie poprzestaje tylko na uczestniczeniu w uroczystościach religijnych, ale aktywnie bierze udział w realizacji celów statutowych stowarzyszenia. Pielgrzymki na Jasną Górę, czy też do Marianosztra na Węgry, planuje we współpracy z przedstawicielami Kościoła, zyskując ich aprobatę i pomoc w ich przeprowadzeniu. Ceniony przez Generała Paulinów Ojca dr. Arnolda Chrapkowskiego, a także byłego Przeora Jasnej Góry – Ojca Mariana Waligóry oraz aktualnego O. Samuela Pacholskiego co skutkuje corocznymi pielgrzymkami na Jasną Górę (maj).

W 100-lecie odzyskania niepodległości, w hołdzie Ojcom Niepodległościzorganizował sztafetę biegową pod patronatem PREZYDENTA RP ANDRZEJA DUDY (wrzesień 2018 r.).

W tymże roku podjął się trudu pielgrzymowania biegowego do Šaštín na Słowacji.

W 2018 r. otrzymał także Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla województwa śląskiego.

W 2019 roku zorganizował pielgrzymkę z sanktuarium Şumuleu Ciuc w Rumunii na Jasną Górę.

Za swoją działalność otrzymał także z rąk Prezydenta Knurowa – dyplom za rozwijanie biegania i promocję sportu w Knurowie i poza nim (2019 r.).

W lipcu 2020 r. jako organizator i koordynator zorganizowana została 3-dniową pieszą pielgrzymkę na Jasną górę (ku czci św. Aleksego Rzymianina, opiekuna pielgrzymów, wędrowców, ubogich, a przede wszystkim orędownika w czasie pandemii)

Dla uczczenia setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II zorganizował pielgrzymkę biegowo-rowerową (od Wilczy, poprzez Oświęcim, Wadowice, Limanowe, Stary Sącz, Jamnę, Kraków- JASNĄ GÓRĘ) – wrzesień 2020 r.

Rok 2021 także obfitował w wydarzenia pielgrzymkowe, mimo pandemii, które organizował jako osoba świecka (z powodu zakazu wydanego przez abp Skworca dla księży). W tymże roku zorganizował oprócz kilku znamiennych wydarzeń, jedno z najważniejszych przedsięwzięć pielgrzymkowych, a mianowicie pielgrzymkę z Jasnej góry do Grekokatolickiego Sanktuarium Maryjnego w Zarwanicy na Ukrainie, wskazując na dwie wspaniałe chrześcijańskie tradycje – Zachodnią i Wschodnią.

 

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK im. dr Floriana Ogana w Knurowie

W zeszłym roku, Klub obchodził swoje 30 lecie.

Ile istnień ludzkich uratowali?

To zapewne wie tylko Stwórca… Ale i nie posiadający boskiej wiedzy są przekonani, że wiele, bardzo wiele.
Krew jest lekarstwem, które ratuje życie w wielu sytuacjach: jest potrzebna poszkodowanym w wypadkach, podczas operacji, cierpiącym na ciężkie choroby, niekiedy przy porodach. Jest lekiem, którego nie da się wyprodukować. Krew można jedynie otrzymać w darze…
I takim darem – nie oczekując nic w zamian, autentycznie od serca – od ponad 30 lat dzielą się członkowie
Klubu Honorowych Dawców Krwi im. dra Floriana Ogana w Knurowie.


Na przestrzeni minionych trzech dekad oddali ponad 10 000 litrów krwi!
Ta liczba sama w sobie jest wyznacznikiem i symbolem ich znaczenia dla społeczności. Wartością nie do przecenienia.
Ale to nie wszystko. Siła oddziaływania Klubu wykracza daleko poza ten najważniejszy, altruistyczny, cel…
Od powstania, 19 września 1990 roku, Klub Honorowych Dawców Krwi mocno zaznaczył swoją obecność w środowisku. W Knurowie klubowiczów znają wszyscy. Widać ich w charakterystycznych klubowych strojach – z pocztem sztandarowym podczas ceremonii i uroczystości. Spotkać łatwo w trakcie imprez charytatywnych – bez nich nie odbył się żaden lokalny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczestniczą w rozmaitych przedsięwzięciach środowiskowych – zarówno miejscowych, jak i daleko poza granicami regionu. Znakomicie promują Knurów.
Uczestniczyli w 25. Ogólnopolskich Rajdach HDK PCK Czerwona Róża. Plonem tej aktywności jest wiele pucharów i nagród oraz trudna do zliczenia ilość dyplomów.
Startowali w Ogólnopolskich Spartakiadach HDK w sportach obronnych w Dusznikach Zdroju. Raz tryumfowali, a dwukrotnie zdobywali trzecie miejsca. Siedmiokrotnie rywalizowali w Mistrzostwach Polski HDK PCK w szachach. W 2002 roku działacze klubu zorganizowali mistrzostwa tej rangi w Knurowie. Co więcej, przez 10 lat klubowicze prowadzili naukę gry w szachy dla dzieci i młodzieży w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 6. Zorganizowali 10 turniejów szachowych „Święto Wiosny” dla dzieci i młodzieży szkół gimnazjalnych w Knurowie. Zorganizowali i przeprowadzili siedem rejonowych zawodów HDK w warcabach.
Nie sposób też zapomnieć, że:
* dziewięciokrotnie zorganizowali zawody wędkarskie dla krwiodawców; w imprezach udział brali zaproszeni przez nich krwiodawcy z zaprzyjaźnionych klubów,
*ośmiokrotnie brali udział w pielgrzymkach Honorowych Dawców Krwi na Jasną Górę,
*podczas powodzi w 1997 roku zorganizowali zbiórki żywności, środków czystości, wody, mebli i sprzętu AGD – pięć transportów do Turzy i Bukowa.
*podczas wyścigów Tour de Pologne trzykrotnie zabezpieczali trasę przejazdu przez Knurów,
*organizowali akcje poboru krwi w reakcji na tragiczne lub dramatyczne wydarzenia, np. po katastrofie w kopalniach Halemba i Wujek, zawaleniu się hali targowej w Katowicach, dla Agaty Mróz, dla mieszkańców Knurowa i okolicy (m.in. Amelki, Dawida, Nikodema),
*od dwóch lat organizują akcje poboru krwi w sąsiedniej gminie Pilchowice.
Od 1998 roku klub nosi imię doktora Floriana Ogana– uczestnika III powstania śląskiego i wieloletniegodyrektora szpitala w Knurowie. W 2000 roku otrzymał sztandar klubowy.
Aktualnie klub zrzesza 61 osób. To nie tylko mieszkańcy Knurowa, ale też powiatu gliwickiego (m.in. z Gliwic, Pilchowic, Stanicy, Leboszowic, Paniówek i Gierałtowic).
Te i nie tylko te, zasługi są dostrzegane i doceniane. Widać to w licznych wyróżnieniach, medalach i dyplomach. Klub HDK PCK im. dra F. Ogana jest laureatem „Lauru Knurowa” AD 2002, najważniejszego miejskiego wyróżnienia.