Czerwionka-Leszczyny: Mobilne „sztuczne płuca” w Czerwionce-Leszczynach. Pokażą, czym oddychamy.
„Sztuczne płuca” zamontowane zostały dziś na parkingu pod CKE w Czerwionce-Leszczynach. Jest to instalacja przedstawiająca model ludzkich płuc i informująca o stanie zanieczyszczenia powietrza. Wszystko po to, aby uświadomić mieszkańcom, czym oddychają i jak duży jest problem smogu w ich najbliższej okolicy.
„Niebawem mamy święta, wszyscy będziemy sobie życzyć przede wszystkim zdrowia. Aby te życzenia mogły się spełnić, sami musimy się do tego przyczynić. Instalacja ma uświadomić mieszkańcom, co nam zagraża i uzmysłowić, że wiele zależy od nas samych” – powiedział Leszek Szejka, społecznik działający na rzecz poprawy jakości powietrza w gminie.
Sztuczne płuca to akcja Polskiego Alarmu Smogowego “Zobacz, czym oddychasz”.
„Takich mobilnych instalacji „jeździ” w naszym kraju pięć, mają one w tym sezonie grzewczym trafić do 40 miast. W Czerwionce-Leszczynach będą monitorować jakość powietrza przez około dwa tygodnie. Widzimy, że ta kampania przynosi efekty. Mieszkańcy, obserwując jak każdego dnia „płuca” zmieniają kolor, zaczynają rozumieć, że jakość powietrza ma znaczenie, a zanieczyszczenia którymi oddychamy mają negatywny wpływ na nasze zdrowie – wyjaśnił Emil Nagalewski, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim.
Instalacja przedstawia model ludzkich płuc „oddychających” przepuszczanym przez nie powietrzem i filtrującym zawieszone w nim zanieczyszczenia, które osadzają się na białej przepuszczalnej tkaninie. Płuca wyposażone zostały w profesjonalny miernik jakości powietrza wraz z wyświetlaczem, który wskazuje rzeczywisty pomiar poziomu pyłów PM 2.5 i PM 10.
Smog to nienaturalne i toksyczne zjawisko, które działa destrukcyjnie nie tylko na płuca i układ oddechowy. WHO wskazuje, że zanieczyszczone powietrze może być przyczyną także m.in. cukrzycy i chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera oraz choroba Parkinsona, udarów, chorób serca, alergii, chorób oczu i innych schorzeń.
„Mieszkańcy Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny wymienili już ponad 1100 instalacji. W ostatnim rankingu programu Czyste Powietrze zajęliśmy drugie miejsce w kraju pod względem ilości złożonych wniosków, ale walka będzie na pewno długa i uciążliwa. Myślę, że te symboliczne płuca będą wskazywały kierunek mieszkańcom. Niestety, w tej chwili jakość powietrza jest fatalna. Musimy działać, aby nasza mentalność także się zmieniła. Młode pokolenie mówi nam dziś, że ma prawo do czystego powietrza, jak my wszyscy. Musimy sobie uzmysłowić ten problem, obraz czasem działa sugestywniej niż najlepsza ulotka, więc obserwujmy tę instalację i działajmy, na rzecz poprawy jakości powietrza” – mówił Grzegorz Wolnik, Pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny.
G. Wolnik podkreślił także realizowane przez Gminę inwestycje na rzecz poprawy jakości powietrza m.in. termomodernizację obiektów użyteczności publicznej, wymianę źródeł ciepła w Leszczynach i Czerwionce oraz projekt grantowy dla mieszkańców dotyczący odnawialnych źródeł energii.
Przypominamy także mieszkańcom, że w Urzędzie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny w budynku przy Alei Świętej Barbary 6 działa punkt konsultacyjny w ramach programu „Czyste Powietrze”. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu.
W ramach punktu konsultacyjnego otrzymają Państwo między innymi:
-
Informacje o programie „Czyste Powietrze”, w tym dotyczące możliwości łączenia dofinansowania z innymi programami finansowanymi ze środków publicznych,
-
Wsparcie w zakresie przygotowania wniosków o dofinansowanie również pod kątem spełnienia wymagań określonych w programie,
-
Pomoc w rozliczeniu przyznanego dofinansowania, w tym przy poprawnym wypełnianiu wniosku o płatność oraz kompletowaniu wymaganych dokumentów,
-
Informacje o poziomach dofinansowania.
zdjęcia z otwarcia akcji mobilne „Sztuczne płuca” w Czerwionce-Leszczynach
info: czerwionka-leszczyny.pl
foto: Hanna Piórecka-Nowak