Czerwionka-LeszczynyInformacje

Czerwionka-Leszczyny: Rewitalizacja zameczku „Inwestycją Roku”

30 września w Warszawie odbyła się Gala Finałowa V edycji konkursu „Inwestycja Roku” organizowanego przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami. Pierwsze miejsce w kategorii „Obiekty historyczne” otrzymała Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny za rewitalizację zameczku w dzielnicy Leszczyny.

Galę Konkursu otworzył Prezes Zarządu Krajowej Izby Gospodarki Nieruchomościami Zbigniew Olejniczak, który wraz z Prezes Zarządu Regionalnego Związku Rewizyjnego Spółdzielczości Mieszkaniowej Joanną Koch-Kubas, Prezydentem Śląskiej Izby Budownictwa Mariuszem Czyszkiem, przewodniczącą Kapituły Konkursowej Agnieszką Oślizło – wręczał laureatom konkursu statuetki „Inwestycja Roku” oraz dyplomy. W imieniu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny nagrodę odebrał dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Marcin Janużyk wraz ze swoim poprzednikiem na tym stanowisku Marianem Uherkiem.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządów, władz lokalnych, władz spółdzielni mieszkaniowych, zakładów komunalnych, przedsiębiorcy działający na rynku nieruchomości.

Warto przypomnieć, że prace dotyczące zameczku nawiązywały do pierwotnego kształtu obiektu wzorowanego na włoskich willach renesansowych i wybudowanego w latach 1882-1883 na zamówienie właściciela leszczyńskiego majątku, „dobrego pana na Leszczynach” – Konrada Bartelta w miejscu wcześniej istniejącego tutaj drewnianego dworu. Zameczek uznawany był za jedną z najpiękniejszych budowli rezydencjalnych tamtych czasów na Śląsku. Projektanci dotarli do archiwalnych zdjęć i w swoich planach dążyli do odtworzenia historycznego wyglądu zabytku. Neorenesansowy zameczek miał odzyskać dawny blask, został więc odtworzony z najwyższą dbałością o jego pierwotny kształt i wygląd, stąd m.in. dobudowany taras przed obiektem oraz kompleksowy remont elewacji z odtworzeniem detali architektonicznych. Zgodnie z poleceniem konserwatora zabytków odtworzona została także zabytkowa klatka schodowa, a wszystkie drzwi, które podlegają ponownym montażom, zostały odrestaurowane, jako elementy zabytkowe budynku. Co warte podkreślenia, za realizację zadania odpowiadała specjalizująca się w pracach konserwatorskich, remontach, modernizacjach i adaptacjach architektury zabytkowej firma Restauro, która wcześniej zajmowała się pracami konserwatorskimi m.in. w warszawskich Łazienkach, Belwederze, czy zamku w Pszczynie.

Realizacja projektu o nazwie „Rewitalizacja społeczna i infrastrukturalna poprzez remont zabytkowego zameczku i jego otoczenia w Czerwionce-Leszczynach” to koszt ponad 13 mln zł. Zadanie dofinansowane zostało ze środków unijnych i z budżetu państwa.

„Rewitalizacja zameczku w Leszczynach, była niezwykle potrzebna, przede wszystkim dlatego, żeby ocalić to miejsce od zapomnienia. Dzięki przeprowadzonym pracom to miejsce zyskało drugie życie. Cieszę się, że służy naszym mieszkańcom i że zdobywa uznanie w oczach ekspertów” – skomentował Burmistrz Gminy i Miasta Wiesław Janiszewski.

Przypominamy także film dotyczący rewitalizacji miejsca:

info: czerwionka-leszczyny.pl