KnurówKronika policyjnaNewsy

Knurów: Dbają o bezpieczeństwo na zbiornikach wodnych.

Okres przejściowy w warunkach pogodowych, jest najbardziej niebezpiecznym dla osób, które przebywają na złudnie zmrożonych zbiornikach wodnych.

Z tego też powodu dwa razy w roku spotykają się służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na terenie naszego miasta sprawdzając prewencyjnie stan oznakowania akwenów oraz przy okazji czy nie łamane są zakazy przebywania na lodzie.

Również dzisiaj zebrała się komisja złożona z przedstawicieli różnych instytucji w celu przeprowadzenia takowej kontroli.

Specjalnie dla naszych Czytelników zakres działania przedstawił dzielnicowy Komisariatu Policji w Knurowie – Krzysztof Hoffman.

/arc/

    W ramach prowadzenia profilaktyki społecznej przez dzielnicowego asp. Krzysztof HOFFMAN oraz w ramach współpracy z Urzędem Miasta Knurów, lokalnymi służbami ratunkowymi oraz zarządem PZW Koło 28 w Knurowie, w dniu 18.02.2021 roku w godzinach 11:00 – 12:00 przeprowadzono coroczną akcję „BEZPIECZNE LODY”.

W ramach powyższych akcji przeprowadzono kontrole zbiorników wodnych:

– Łowisko nr 737 „Moczury” przy ul. Dworcowej w Knurowie

– Łowisko 738 „Zacisze” przy ul. Niepodległości w Knurowie

– „Osadniki” przy al. Piastów w Knurów – Szczygłowice

      W trakcie kontroli dokonano sprawdzenia obecnej sytuacji na powyższych zbiornikach oraz uświadamiania osób przebywających o zasadach bezpieczeństwa i uświadomienia o niebezpieczeństwach związanych z przebywaniem na tafli lodu ukształtowanej na naturalnym zbiorniku wodnym. Podczas kontroli będący na miejscu przedstawiciele służb ratunkowych przedstawiali gospodarzom zbiorników swoje uwagi i spostrzeżenia dotyczące poprawy bezpieczeństwa.

   W akcji wzięli udział:

  dowódcy Państwowej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej , przedstawiciele Straży Miejskiej, Oddziału WOPR w Knurowie,  Członek Zarządu PZW Koła nr 28,  Dzielnicowy KP w Knurowie, gospodarz zbiornika Osadniki w Szczygłowicach oraz leśniczy Nadleśnictwa Rybnik

 

       Zamarznięta tafla wody na naszych jeziorach może wydawać się wspaniałym miejscem do uprawiania sportów zimowych takich jak jazda na łyżwach. Pamiętajmy jednak, że lód na naturalnych zbiornikach wodnych ulega ciągłym zmianom i nigdy nie ma tej samej grubości na całej swojej powierzchni wyniku czego zawsze może się załamać pod naszym ciężarem co kolei może zakończyć się wpadnięciem do lodowatej wody i beztroska zabawa może zamienić się w koszmar z bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia.

Jak natomiast postępować w przypadku jeśli pod kimś załamie się lód:

* Gdy jesteśmy świadkami takiego zdarzenia:

– Natychmiast informujemy o tym fakcie najbliższe służby ratunkowe. Podczas takiego zgłoszenia powinniśmy podać jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia, miejsca i zdarzenia. Pamiętajmy aby pozostawić również swój numer telefonu do kontaktu i pozostania na miejscu w przypadku gdyby była potrzebna wasza pomoc w dokładnym zlokalizowaniu miejsca zdarzenia.

– W miarę możliwości staramy się pomóc osobie w wydostaniu się z lodowatej wody poprzez podanie długiego sznura lub grubej gałęzi. Pamiętajmy, iż nigdy nie biegniemy do osoby pod którą załamał się lód oraz nie podchodzimy do niej w pozycji wyprostowanej ponieważ zwiększamy w ten sposób naciska na taflę lodu i w ostateczności może załamać się pod osobą ratującą. Gdy już musimy się zbliżyć do takiej osoby by podać jej drugi koniec na przykład sznura lub gałęzi robimy to czołgając się po lodzie i tylko do odległości rzutu.- Po wydostaniu osoby poszkodowanej z wody należy jak najszybciej ją okryć czymś ciepłym jak najszybciej przetransportować do zamkniętego ciepłego pomieszczenia aby zapobiec dalszej utracie ciepła, gdyż pozostawienie poszkodowanego na na chłodzie może u takiej osoby spowodować szok termiczny. W miarę możliwości należy takiej osobie podać również ciepłe nie gorące i słodkie napoje. W żadnym wypadku nie należy podawać alkoholu.

* Gdy załamie się lód pod nami staramy zachować spokój, próbujemy wezwać pomoc i staramy się wydostać na brzeg. Najlepiej zrobić to poprzez położenie się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i nogi i starać wpełznąć się na lód. Gdy uda nam się to to następnie cały czas leżąc z rozłożonymi nogami czołgamy się na brzeg.