Obchody rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Żernicy
,,15.45”[…]
Każdego roku, kiedy na kalendarzu wisi ostatnia kartka wskazująca datę 31 stycznia, dzwony kościoła w Żernicy biją wzywając wszystkich ludzi dobrej woli do modlitwy za tych co na zawsze pozostali na nieludzkiej ziemi, za rodziny ofiar a także za tych którzy dzięki totalitarnemu systemowi cierpieli głód i nędzę.
Kobiety częstokroć pozostawione same z gromadką dzieci podczas gdy ich mężowie i synowie zesłani do łagrów, kopalń Donbasu i wielu innych miejsc Syberii czy Kazachstanu w niewolniczej pracy pomnażali pod lufą karabinu gospodarczą ,,potęgę” Związku Sowieckiego – to one, matki śląskie w tym czasie zmuszone były do walki o przetrwanie.
Represje wobec rdzennej ludności Górnego Śląska na początku przez żołdaków i politruków z czerwoną gwiazdą na czapce miast dać nadzieję na lepszą przyszłość dały początek kolejnej gehennie.
Polowa msza święta u stop pomnika ofiar represji, a także internowanych oraz ofiar I wojny światowej;
Jak co roku u stóp pomnika na cmentarzu parafialnym w Żernicy stanęły delegacje Mniejszości Niemieckiej, RAŚ. Obecny był Starosta Powiatu Gliwice pan Waldemar Dombek, przedstawiciele Rady Powiatu, delegacja władz Sejmiku Śląskiego z dr. Jerzym Gorzelikiem na czele, jak co roku obecny był Wójt Gminy Pilchowice pan Maciej Gogulla z małżonką, oraz pracownicy Urzędu Gminy Pilchowice i samorządowcy. Wokół pomnika zgromadzili się Żerniczanie a także mieszkańcy wielu ościennych miejscowości, obecne były delegacje młodzieży, nauczyciele, wychowawcy oraz liczne Poczty Sztandarowe.
Po krótkim nabożeństwie u stóp pomnika, nastąpiło poświęcenie pamiątkowej tablicy z urną ziemi przywiezionej z Donbasu. Ceremonii poświęcenia dokonał jego ekscelencja ksiądz biskup Jan Wieczorek.
Członkowie Mniejszości Niemieckiej działającej na terenie Żernicy tradycyjnie odśpiewali pieśń ku pamięci tych którzy nie wrócili do swoich rodzin zarówno z frontów wielkiej wojny jak i tych którym przypadło zostać na zawsze na nieludzkiej ziemi.
Po ceremonii poświęcenia tablicy i modlitwie nastąpił przemarsz wiernych przy akompaniamencie orkiestry dętej KWK Knurów do kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Krzyża, tam odprawiona została uroczysta msza święta w intencji ,,Internowanych w 1945 roku z parafii i gminy” oraz w intencji,,Wszystkich Górnoślązaków, którzy w tamtym czasie byli ofiarami represji”. Słowo wstępu wygłosił proboszcz ks. Marek Winiarski. Liturgii uroczystej mszy świętej przewodniczył ksiądz biskup Jan Wieczorek. W homilii ksiądz biskup nawiązał do tragicznego dla Śląska okresu sprzed 71 lat.
Po mszy świętej wierni oraz goście udali się do miejscowego Domu Kultury gdzie po okolicznościowych przemówieniach zebrani mieli okazję wysłuchania wykładu dr. Dariusza Węgrzyna z Instytutu Pamięci Narodowej tematem którego było; ,,Mieszkańcy Gminy Pilchowice Deportowani do ZSRR w 1945 roku”. W sali domu Kultury można także zwiedzić wystawę zatytułowaną ,,Koniec i początek”.
Podczas spotkania w sali widowiskowej żernickiego Domu Kultury doszło do miłego akcentu. Za zasługi dla Śląska, jego historii i kultury został nagrodzony złotą odznaką mieszkaniec Żernicy pan Ingemar Kloss – RAŚ. Nagrodę otrzymał z rąk pana dr. Jerzego Gorzelika.
Po ceremonii wręczenia odznaki publiczność nagrodziła pana Ingemara owacją na stojąco.
Miesiąc styczeń na Śląsku obfituje w wiele podniosłych dat, wiele z nich niesie za sobą li tylko ogrom ludzkich tragedii. Rok 1945, czas ,,wyzwolenia”, krótki czas radości, bo przecież Rosjanie wyzwolili obóz zagłady Auschwitz – Birkenau… Radość ta, jak się miało okazać trwała krótko. Już niebawem miejsce to zostało nazwane nieco inaczej, a tym razem tragedię przeżywali jako więźniowie tego obozu Ślązacy.
Wiele jest miejsc otoczonych mroczną historią związaną z Górnośląska Tragedią. Czas abyśmy mogli o tych tragicznych czasach dla tej ziemi mówić z całą otwartością ale też bez nienawiści bo to przecież nie ludzie zgotowali ludziom to piekło a dwa totalitarne systemy które poprzez propagandę strachu i przemocy zrodziły w ludziach zwierzęce instynkty ( Często przy tej okazji wracamy do słów śp. Gerarda Ogermanna który przez wiele lat piastował funkcję Przewodniczącego Mniejszości Niemieckiej w Pilchowicach, często powtarzał ,,Nie ma jednoznacznie złych i tylko dobrych narodów, wszędzie znajdą się plewy które należy oddzielić od ziarna, tylko w ten sposób możemy mówić o prawdzie bez nienawiści i skrajności”.)
– Ku pamięci i przestrodze;.
Oby nigdy więcej nie trzeba nam było stawiać takich pomników jak ten na żernickim cmentarzu, a tylko w oznaczonym czasie spotykać się w tym historycznych miejscu, by zmówić modlitwę za dusze cierpiących w owym czasie niewinnych ludzi. Niemcy, Polacy, Rosjanie – czas poprzez takie uroczystości jak ta w Żernicy na zrozumienie i pojednanie.
ORGANIZATOREM TEGOROCZNYCH OBCHODÓW TRAGEDII GÓRNOŚLĄSKIEJ W GMINIE PILCHOWICE 31 STYCZNIA 2016 – BYŁ GMINNY OŚRODEK KULTURY W PILCHOWICACH.
relacja : Tadeusz Puchałka