GliwiceKultura i rozrywkaNewsyRegion

Gliwice: XIII GLIWICKI OFFOWY FESTIWAL FILMÓW RÓŻNYCH GOFFR

XIII GLIWICKI OFFOWY FESTIWAL FILMÓW RÓŻNYCH GOFFR

 

1 – 7 grudnia 2019

 

www.goffr.gtwgliwice.pl

 

ORGANIZATOR

 

Organizatorem Festiwalu GOFFR jest Stowarzyszenie GTW z Gliwic. Jednym z celów Stowarzyszenia GTW, które powstało w 2004 jest organizacja Festiwalu Filmowego w naszym mieście. Członkowie naszej organizacji sami realizują się w tworzeniu filmów, dlatego chcieliśmy integrować środowisko filmowe z całej Polski w naszym mieście. Festiwal ma na celu także kontakt profesjonalnych artystów (członków Jury) z młodymi twórcami, wymianę poglądów, doświadczenia oraz nawiązanie współpracy. Dodatkowo możemy też promować kulturę podczas imprez towarzyszących jak wystawy, pokazy, koncerty, spotkania. Pełna nazwa Festiwalu to GLIWICKI OFFOWY FESTIWAL FILMÓW RÓŻNYCH (GOFFR). Nasz Festiwal ma być smaczny kulturalnie. Smaczny jak GOFFRY z bitą śmietaną i dżemem?

 

PROGRAM

 

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE – OŚWIETLENIE W PORTRECIE

01.12.2019, godz. 14:00

Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży Bumerang, ul. Lipowa 1 w Gliwicach (CH Forum)

Wstęp wolny

 

Warsztaty fotograficzne – Oświetlenie w portrecie poprowadzi Radosław Czapla

Radosław Czapla jest pedagogiem, absolwentem Wrocławskiej Szkoły Fotografii. Prowadzi szkolenia fotograficzne na Śląsku, zajmuje się profesjonalnym drukiem galeryjnej jakości oraz fotografią artystyczną, a także fotografią analogową. Ma za sobą liczne wystawy i wyróżnienia.

 

POKAZ FILMÓW KONKURSOWYCH W KATEGORII DZIECI I MŁODZIEŻ

01.12.2019, godz. 17:30

Scena Forum, ul. Lipowa 1 w Gliwicach  (CH Forum)

Wstęp wolny

 

Pokaz filmów konkursowych w kategorii dzieci i młodzież. Wręczenie statuetek GOFFeRek przez Jury. Filmy m.in. zrealizowane przez podopiecznych Placówki Wsparcia Dziennego GTW oraz Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej z Warszawy. W przerwie

 

POKAZ FILMÓW GÓRSKICH REEL ROCK 14

05.12.2019, godz. 18:00

Scena Forum, ul. Lipowa 1 w Gliwicach (CH Forum)

Wstęp 10 zł (płatne na miejscu)

                              

Pokaz filmów górskich Reel Rock 14. Festiwal Filmów Górskich jest najstarszym tego typu festiwalem w Polsce. W ramach trasynajlepsze filmy wędrują po arenie krajowej promując góry, wspinaczkę oraz kino sportowo-górskie. W Gliwicach będziemy mogli zobaczyć The Nose Speed Record (2019, reż. Josh Lowel), The High Road (2019, reż. Peter Mortimer), United States of Joe’s (2019, reż. Peter Mortimer). Głównym celem tego pokazu jest ukazanie filmów tematycznych, realizowanych przez pasjonatów sportowych.

 

WARSZTATY Z PANEM TOTIM

07.12.2019, godz. 10:00

Stacja Artystyczna Rynek w Gliwicach, Rynek 4-5

Wstęp wolny

Obowiązują zapisy na: zapisysar@gmail.com

 

 

Warsztaty twórcze z Panem Totim z książką „Pan Toti i tajemnicze pudełko”, które poprowadzi autorka Joanna Sorn-Gara. Program:

– mini-drama z Panem Totim,

– świat Pana Totiego,

– nowa przygoda bohatera z książki „Pan Toti i tajemnicze pudełko”,

– zadanie twórcze dla dzieci – rozciąganie wyobraźni,

– zdjęcie z kukłą teatralną Pan Toti

– możliwość kupienia książki z autografem.

 

POKAZ STUDENCKICH FILMÓW KONKURSOWYCH

07.12.2019, godz. 16:00

Scena Forum, ul. Lipowa 1 w Gliwicach  (CH Forum)

Wstęp wolny

 

Pokaz filmów nadesłanych na konkurs główny z uczelni w całym kraju. W programie również pokaz sprzętu filmowego – warsztaty o najnowszych trendach, spotkanie z członkami Jury oraz wręczenie nagród najlepszym filmom: Grand Prix, nagrody publiczności oraz wyróżnienia.

 

KONCERT NOON + TOMASZ MREŃCA

07.12.2019, godz. 19:30

Scena Forum, ul. Lipowa 1 w Gliwicach  (CH Forum)

Wstęp 20 zł – kup bilety na EMPIK, GOING lub w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4-5)

 

Mikołaj Bugajak, szerszej publiczności znany jako NOON, ma na koncie przynajmniej kilka płyt, które zasłużyły na miano klasycznych. Słynący z nieszablonowego podejścia do muzyki rozpoczął karierę jako producent muzyczny, tworząc sukces takich artystów jak Grammatik – “Światła miasta” (2000) oraz Pezet “Muzyka klasyczna” (2002), “Muzyka poważna” (2004). Droga od instrumentalnego hip-hopu, przez muzykę elektroniczną, aż do kompozycji akustycznych odbyła się płynnie głównie za sprawą charakterystycznego brzmienia, które jest jego wizytówką. W kwietniu 2018, po latach przerwy ukazał się kolejny album artysty zatytułowany „Algorytm”. NOON prowadzi również wytwórnię Nowe Nagrania, wydającą muzykę polskich, młodych producentów. Komponuje muzykę do filmów, reklam oraz filmów niezależnych.

 

KONKURS

 

W XIII edycji Festiwalu GOFFR twórcy walczą o Grand Prix w dwóch kategoriach – studenci oraz dzieci i młodzież. W komisji jurorskiej zasiądą:

 

Dariusz Opoka  – przewodniczący komisji kwalifikacyjnej

Prezes Stowarzyszenia GTW, były członek Zarządu GKF Wrota, współorganizator i pomysłodawca Festiwalu Filmów GOFFR, laureat nagrody Prezydenta Miasta Gliwice za upowszechnianie Kultury. Realizator licznych projektów kulturalnych.

 

JURORZY GOFFR (kategoria studenci)

 

Marek Niewiarowski – przewodniczący

Wiceprezes Stowarzyszenia GTW, właściciel firmy ZIMA Records, przez dwie kadencje członek zespołu branżowego ds. Kultury Miasta Gliwice. Organiztor licznych festiwali, koncertów oraz przeglądów. Koordynator Stacji Artystycznej Rynek.

 

Piotr Aptacy

Od  lat związany z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Pracownik Zakładu Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach w Instytucie Nauk o Kulturze UŚ. Jego zainteresowania skupiają się wokół zagadnień związanych ze współczesnymi mediami (zwłaszcza cyfrowymi) oraz zjawiskami komunikacyjnymi generowanymi przez cyberkulturę.

 

Ewa Serwotka

Psycholog pracująca w sporcie i w filmie. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS WZ. Wrocław oraz studiów podyplomowych Psychologia w sporcie pozytywnym na Uniwersytetu SWPS WZ. Sopot. Rekomendowana Psycholog Polskiego Komitetu Olimpijskiego (2012 r., 2015 r., 2017 r.). Na zlecenie Wydawnictwa Wojciech Marzec, wraz z Aleksandrą Zienowicz i Polą Weiner, napisała książkę „Psychologia osiągnięć dla twórców filmowych”, która jest podsumowaniem 6-letnich badań nad funkcjonowaniem twórców podczas realizacji dzieła filmowego.  Czynna uczestniczka wielu konferencji naukowych w Polsce i za granicą.  W 2009 r. otrzymała Nagrodę Rektora Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej za wsparcie rozwoju nauki na Uniwersytecie SWPS WZ. we Wrocławiu.

 

JURORZY GOFFeRka (kategoria dzieci i młodzież)

 

Szymon Juśków – przewodniczący

Absolwent Filmoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, członek Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia GTW, zaangażowany w projekty filmowe i kulturalne. Współorganizator Festiwalu Filmów GOFFR od 2004 roku.

 

Marcin Kondraciuk

Filmowiec praktyk, od 2001 roku prowadzi Gliwicki Klub Filmowy WROTA  oraz Kopalnie Snów. Podczas klubowych produkcji stawia na edukacje kulturalną gdzie podstawą jest bezpośrednia praktyka na sprzęcie filmowym. Liczne warsztaty prowadzone przez niego są kierowane dla zróżnicowanych grup, najczęściej pracuje z osobami niepełnosprawnymi oraz młodzieżą. Podejmował się zróżnicowanych projektów których aspektem głównym był film, tak też powstał pomysł na nową formę terapeutyczną „filmoterapia planowa”, gdzie osoby z niepełnosprawnością intelektualna robią film od strony praktycznej.

 

Marta Kryś

Absolwentka polonistyki, bibliotekoznawstwa, zarządzania w kulturze, animatorka kultury. Od niedawna kieruje Gliwickim Centrum Organizacji Pozarządowych, wcześniej pracowała w gliwickiej MBP. Dwukrotnie została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowała autorskie projekty związane z animacją kulturalną. Współautorka publikacji „Otwieranie świata”, dotyczącej wprowadzania dzieci w świat kultury. Zajmuje się także nowymi technologiami, promocją i poszukiwaniem środków finansowych na działalność kulturalną. Uwielbia gry – terenowe, planszowe, na konsolę i telefon. W wolnych chwilach maluje akwarelami.

 

 

 

KONTAKT

 

Stowarzyszenie GTW

  1. Zwycięstwa 1/1

44-100 Gliwice

 

www.gtwgliwice.pl

e-mail: d.opoka@gtwgliwice.pl

tel.: 500 170 516