W Zabrzu otwarto mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną
Przy ul. Wawrzyńskiej otwarto wczoraj uroczyście mieszkanie treningowe dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Powstało w wyniku współpracy między Miastem Zabrze a Zabrzańskim Towarzystwem Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski.
W wydarzeniu udział wzięli m.in. zastępca prezydenta Miasta Zabrze Krzysztof Lewandowski, przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucja Chrzęstek-Bar, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Zabrzu Ewa Wolnica oraz naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Czesława Winecka.
Mieszkanie treningowe to jedno z jedenastu zadań, które zrealizowane zostaną w ramach projektu „Z Inkluzją na Ty – testowanie środowiskowego systemu wsparcia osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną”. Jak informuje Lucyna Balcerak, koordynator ds. merytorycznych w w/w projekcie – z możliwości, jakie stworzono w lokalu skorzystać będzie mogło docelowo 300 osób. Chętnych do wzięcia udziału w projekcie można zgłaszać bezpośrednio w Centrum Wsparcia Środowiskowego (MOPR w Zabrzu). Muszą mieć ukończone 16 lat.
– Mieszkanie treningowe to wielka szansa dla naszych wychowanków na nabycie nowych umiejętności i doświadczeń, a także start w samodzielne życie – twierdzi Iwona Płatek. – Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą spokojnie załatwić swoje sprawy, choćby zaplanować wizytę u specjalisty i zadbać o swoje zdrowie. W tym czasie ich dzieci mają zapewnioną profesjonalną opiekę i zdobywają nowe umiejętności
Lokal przy ul. Wawrzyńskiej wyposażono m.in. ze środków przekazanych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w ramach projektu „Z Inkluzją na Ty”. Zabrzańskie Towarzystwo Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski wygrało też jeden z konkursów ogłaszanych przez Fortum. Nagroda finansowa została wykorzystana na doposażenie mieszkania treningowego.
Wśród zadań, które zrealizowane zostaną, bądź już zostały zrealizowane w ramach w/w projektu warto wymienić choćby: Centrum Wsparcia Środowiskowego (MOPR), trening mieszkaniowy w domu rodzinnym, świetlice popołudniowe, skoordynowaną opiekę medyczną czy też budowanie kręgów wsparcia i wsparcie psychologiczne dla opiekunów.
Info: um.zabrze.pl