Czerwionka-Leszczyny: Kolejna edycja programu „Działaj Lokalnie”
„Działaj Lokalnie” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie – Fundusz Lokalny Ramża, który ma na celu aktywizowanie lokalnych społeczności wokół różnych celów o charakterze dobra wspólnego i przyczynianie się do budowania kapitału społecznego. Program polega na wyłonieniu i dofinansowaniu najciekawszych projektów prowadzonych przez organizacje pozarządowe bądź grupy nieformalne. W tym roku pula grantów wynosiła 29.700,00 zł.
27 czerwca komisja grantowa wyłoniła tegorocznych zwycięzców programu. Oto lista wyłonionych grantobiorców oraz nazwy projektów:
– Ośrodek Kultury i Sportu w Gaszowicach działający w imieniu grupy nieformalnej „Mieszkańcy Gminy Gaszowice”. Projekt pt. „ZDROWY TY, PIĘKNA JA – RODZINA NA 102!”. Projekt rozpoczął się 28 sierpnia. Ma on na celu pokazanie mieszkańcom jak ważna jest profilaktyka, systematyczne badania, jak niszczycielski okazuje się w dzisiejszym świecie stres oraz pokaże jak ten stres rozładować w pożyteczny sposób. Planowane jest stworzenie czteromiesięcznych cyklicznych zajęć o charakterze profilaktyczno-rozwojowym, a także spotkania z lekarzami i innymi specjalistami: endokrynologiem, ginekologiem, psychologiem, dietetykiem, fryzjerem, kosmetologiem i wizażystą. Odbiorcami projektu są wszyscy mieszkańcy Gaszowic, a w szczególności kobiety.
– Fundacja „Kumak”, projekt pt. „Wiem jak ratować”. Projekt rozpoczął się 1 września, a jego celem głównym jest wyposażenie dzieci w umiejętności ratowania najwyższego dobra jakim jest ludzkie życie poprzez udział w innowacyjnych warsztatach. Odbiorcami będą uczniowie klas III, IV, V oraz VI z terenu gmin Gaszowice i Jejkowice. Fundacja planuje przeszkolić minimum 160 dzieci.
– Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz, projekt pt. „ Ponadczasowy kapłan”. Projekt rozpoczął się 1 sierpnia. Celem projektu jest uczczenie i przypomnienie postaci księdza Jana Kapołki w lokalnej społeczności. Planuje się zorganizować spotkania z mieszkańcami Czernicy i Łukowa Śląskiego, którzy pamiętają postać księdza i są w posiadaniu pamiątek z nim związanych, a następnie zorganizowanie aktywnej wystawy wywołującej wiele wspomnień i wzruszeń. Odbiorcami projektu będzie lokalna społeczność w kilku wymiarach: dorośli mieszkańcy czernickiej parafii, którzy znali księdza Jana, jego przyjaciele, współpracownicy, uczniowie, ministranci, osoby zamieszkujące poza Czernicą i Łukowem, które pamiętają księdza, oraz osoby młodsze, którym nie było dane poznać tej postaci.
– Stowarzyszenie Redukowania Bierności, projekt pt. „Podziel się książką”. Projekt rozpoczął się 1 sierpnia, a jego głównym celem jest zachęcenie mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny do czytania książek, przy jednoczesnym zastosowaniu zasad bookcrossingu poprzez umieszczenie na terenie gminy 6 biblioteczek plenerowych. Bookcrossing jest to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie.
– Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk, projekt pt. „ Mała ojczyzna widziana z lotu ptaka – Czerwionka-Leszczyny”. Projekt rozpoczął się 1 lipca. Głównym jego celem jest promocja Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny w nietypowy sposób, bo ukazując ją z lotu ptaka, a więc stworzenie materiału reklamowego. Kręcenie materiałów filmowych będzie odbywać się na wzgórzu Ramża, Pojezierzu Palowickim, na terenie kopalni „Dębieńsko”, na osiedlu Familoki, przy drewnianych, zabytkowych kościółkach i w wielu innych miejscach. Podsumowanie projektu odbędzie się w Centrum Kulturalno – Edukacyjnym w Czerwionce – Leszczynach.
– Stowarzyszenie Razem Dla Książenic, projekt pt. „ Robaczki mają moc!”. Projekt rozpoczął się 1 lipca. Głównym celem projektu jest stworzenie w Książenicach miejsca przyjaznego mieszkańcom oraz przyjezdnym gościom, turystom. W ramach projektu przewiduje się stworzenie okazji do integracji i spotkań w miejscowym mini skwerze botanicznym – arboretum. Dodatkowo, dzięki obecności owadów w domku dla owadów będzie możliwe przeprowadzenie edukacji przyrodniczej dla lokalnej społeczności ( głównie dzieci szkolnych).
– Ochotnicza Straż Pożarna w Bełku Gmina Leszczyny, projekt pt. „ Szkółka strażacka w Bełku na 30-lecie wolnej Polski”. Projekt rozpoczął się 20 lipca. Głównym celem jest poprawa świadomości dotyczącej realiów rządzących ochotniczym pożarnictwem i pozyskanie przez mieszkańców wiedzy z zakresu pomocy przedmedycznej i ochrony przeciwpożarowej. Projekt polega na organizacji serii spotkań, szkoleń i ćwiczeń z zakresu ochrony przeciwpożarowej i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dodatkowo planuje się zorganizować spotkanie w Bełku i Palowicach, podczas którego dzieci i młodzież będzie mogła wziąć udział w integracyjnych grach i zabawach. Kolejnym punktem projektu jest zorganizowanie „Dni otwartych OSP” połączonych z wystawą o tym, jak przez 30 lat wolnej Polski zmieniła się OSP oraz sama miejscowość.
Info: czerwionka-leszczyny.pl